رئیس بانک مرکزی ایران: تا دو روز آینده ارز تک‌نرخی می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service

همزمان با افزایش نرخ سود بانکی در ایران و کاهش بهای سکه طلا و ارز در بازار، رئیس بانک مرکزی این کشور اعلام کرده است که تا ۴۸ ساعت آینده، ارز تک‌نرخی می‌شود.

محمود بهمنی گفته است که با تک‌نرخی شدن ارز، دیگر نیازی نیست افراد ارز را با نرخ بالا در بازار تهیه کنند، مگر آن که بخواهند ارز را ذخیره کنند که دولت برای ذخیره کردن، ارز نمی‌دهد.

به دنبال انتشار خبر افزایش نرخ سود بانکی در روز چهارشنبه، پنجم بهمن، گزارش‌ها حاکی از روند کاهشی قیمت ارز و طلا در بازارهای داخلی ایران بوده است.

گزارش شده است که پیش از ظهر روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا یک هزار و ۹۰۰ تومان، یورو دو هزار و ۵۰۰ تومان و پوند ۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) همچنین گزارش داد که نرخ سکه طلا (بهار آزادی طرح قدیم) در بازار معاملات غیررسمی ۷۰ هزار تومان نسبت به روز قبل کاهش داشت و به ۹۰۰ هزار و ۶۰ هزار تومان رسید.

این خبرگزاری بعد از ظهر روز چهارشنبه، از ادامه روند کاهشی قیمت سکه خبر داد و به نقل از رئیس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرد که قیمت سکه تمام طرح قدیم و جدید در بازار غیررسمی به ۸۸۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت طلا و ارز برای چهار هفته پیاپی در بازار ایران با افزایش روبرو بود و سکوت مقامات دولتی در قبال تحولات این بازارها انتقادهایی را به دنبال داشت. احمد توکلی، از نمایندگان منتقد دولت در مجلس ایران دیروز اعلام کرد که روز چهارشنبه، پنجم بهمن، با نایب رئیس مجلس ایران "در رابطه با وظیفه مجلس برای عزل مسئولان اقتصادی بی‌لیاقت دولت یا تعیین تکلیف کل دولت" مذاکره می‌کند.

منتقدان این موضوع را مطرح می‌کردند که دولت با سکوت در برابر افزایش نرخ ارز به دنبال افزایش درآمدها و جبران کسری بودجه خود است.

ولی شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، پس از نشست هیات دولت در روز چهارشنبه اعلام کرد: "به هیچ وجه کسری بودجه نداریم و نه تنها به دنبال افزایش نرخ ارز نیستیم، بلکه به شدت با آن مخالفیم."

آقای حسینی همچنین از فعالیت "عده‌ای برای آشفته کردن اوضاع اقتصادی کشور" خبر داد و گفت: "عده‌ای مقادیر زیادی ارز و سکه خریداری و احتکار کرده‌اند و به دنبال آن هستند تا با ایجاد اخلال در بازار سکه و ارز و بالا بردن قیمت‌ها، صرفا سود و منافع خود را تامین کنند."

او توضیح داده است: "بانک مرکزی امسال حتی بیشتر از میزان ارز مورد نیاز برای واردات، ارز فروخته است و اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد این ارزها ممکن است احتکار شده باشد، یا حتی کالاهایی که با ارز قیمت رسمی وارد شده‌اند، به قیمت ارز در بازار غیررسمی فروخته می‌شوند."

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران همچنین از ورود ارز تقلبی به ایران خبر داده و گفته است که این دلارها به طور کاملا حرفه‌ای جعل شده‌اند که حتی گاه تقلبی بودن آنها با دستگاه‌های پیشرفته هم قابل تشخیص نیست.

او از خریداران ارز خواسته است تا با مراجعه به مراجع رسمی فروش ارز، از جمله بانک‌ها و صرافی‌های مجاز، ارز و دلار مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وعده تهمیدات جدید

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران تاکید کرده است که این کشور در بهترین وضعیت شرایط ارزی به سر می‌برد، ولی در عین حال تحولات هفته‌های اخیر در بازار ارز ایران را ناشی از وجود "یک سازماندهی در کشور" خوانده است.

او گفته است: "گویا برخی افراد به دنبال این هستند که ارز را از کشور خارج کنند یا دست به احتکار در بازار ارز بزنند."

آقای حسینی از در پیش گرفتن تمهیداتی از سوی دولت برای کنترل تحولات بازار ارز ایران خبر داده و گفته است که اثرات این اقدامات در روزهای آینده قابل مشاهده خواهد بود.

در شرایطی که قیمت ارزهای بین‌المللی در هفته های اخیر رکوردهای جدیدی را در بازار ایران ثبت کرده‌اند، او گفته است که نرخ رسمی و مرجع بانک مرکزی برای هر دلار هزار و ۱۱۵ تومان و نرخ بازار فرعی هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.

این قیمت‌ها، طبق اعلام رئیس بانک مرکزی ایران، تا دو روز آینده یکسان‌سازی خواهد شد.

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران، همچنین در واکنش به افزایش شدید قیمت طلا در روزهای گذشته، گفته است که تا رسیدن بازار به تعادل، هر میزان سکه مورد نیاز باشد، به گونه‌ای که خریداران ضرر نکنند و سکه به قیمت واقعی برسد، به متقاضیان واگذار می‌شود.

مطالب مرتبط