بانک مرکزی ایران: ارز تک نرخی شد

بهمنی حق نشر عکس Isna
Image caption رئیس کل بانک مرکزی گفته است ارز تک نرخی و سیاست جدید پولی و اعتباری از شنبه اعمال می شود

بانک مرکزی ایران از تک نرخی شدن ارز خبر داده و نرخ مورد نظر را اعلام کرده است.

روز پنجشنبه، ۶ بهمن (۲۶ ژانویه)، محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، اعلام کرد که از روز شنبه هفته آینده (دو روز دیگر)، این بانک براساس ارز تک نرخی عمل می کند و افزود که براساس محاسبات کارشناسان بانک، نرخی که به کار خواهد رفت، معادل هر دلار دوازده هزار و دویست و شصت ریال (۱۲۲۶تومان) تعیین شده است.

آقای بهمنی افزوده است که "تمام گشایش اعتبارها، حواله ها و واردات کالا با این نرخ انجام می گیرد و این نرخ برای دانشجویان و مسافران نیز اعمال می شود."

به گفته رئیس بانک مرکزی، مسافران عازم خارج ارز متعلق به خود را در برابر ارائه پاسپورت در فرودگاه تحویل می گیرند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای بهمنی افزوده است که مسافرانی که سفر طولانی تری دارند، از ارز بیشتری استفاده خواهند کرد و در نتیجه "نیازی به مراجعه به بازار آزاد ندارند."

رئیس کل بانک مرکزی گفته است که سیاست جدید پولی و اعتباری بانک که توسط شورای پول و اعتبار توصیه و پس از تصویب رئیس جمهوری، روز گذشته اعلام شد از روز شنبه آینده در نظام بانکی اعمال می شود.

در حالی که طی هفته های اخیر، بازار ارز و طلا در ایران شاهد افزایش سریع و کم سابقه نرخ انواع ارزها بود، روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد که رئیس جمهوری مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد نرخ سود سپرده بانکی را تایید کرده است.

براساس این مصوبه، به بانک ها اجازه داده شده است تا نرخ بهره پرداختی به سپرده‌ها را خود تعیین کنند و در این زمینه، نرخ تورم سالانه را که حدود ۲۰ درصد بوده، در نظر بگیرند.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر نرخ ارز

ابلاغ این مصوبه به معنی آن است که نظام بانکی به احتمال زیاد نرخ پرداختی به سپرده های بانکی را افزایش می دهد و به این ترتیب، انتظار می رود با جذب نقدینگی بخش خصوصی، مانع از هجوم دارندگان نقدینگی به بازار ارز و طلا شود.

حق نشر عکس Mehr
Image caption اعلام سیاست جدید بانک مرکزی باعث کاهش نرخ ارز در بازار آزاد شده است

ظاهرا شورای پول و اعتبار ماه گذشته پیشنهاد افزایش نرخ بهره را به منظور مقابله با بحران در بازار ارز پیشنهاد کرد اما این پیشنهاد تا روز گذشته به تایید محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری نرسیده بود.

معلوم نیست که به چه دلیل با وجود تنزل سریع ارزش پول ملی طی هفته های اخیر و انتقاداتی که از ناتوانی دولت در مدیریت ارزی به عمل می آمد، آقای احمدی نژاد تا روز گذشته با افزایش نرخ سود بانکی موافقت نکرده بود.

در پی اعلام امضای این مصوبه در روز چهارشنبه، گزارش شد که نرخ ارز و طلا که به شدت افزایش یافته بود رو به کاهش گذاشته است.

امروز، پنجشنبه، منابع خبری داخلی از کاهش بهای ارزهای خارجی و همچنین سکه طلا خبر دادند و ارقام مختلفی را در این زمینه گزارش کردند.

از جمله، خبرگزاری های مهر و خبر آنلاین گزارش کردند که نرخ برابری دلار که شامگاه چهارشنبه یا صبح پنجشنبه ۱۹۰۰ تومان بود، تا ظهر پنجشنبه به ۱۷۳۰ تومان تنزل کرد.

صبح روز گذشته، برخی منابع خبری از افزایش نرخ برابری دلار به بالای دو هزار تومان خبر داده بودند در حالی که بانک مرکزی، نرخ دلار مرجع را ۱۱۲۹ تومان اعلام کرده بود.

خبرگزاری مهر در گزارشی از وضعیت بازار ارز در روز پنجشنبه نوشته است که دلالان بازار آزاد، دلار را ۱۶۰۰ تومان خریداری می کنند و صرافان هم نرخ ۱۴۰۰ تومان را بر تابلوی فروش خود نوشته اند اما هیچ دلاری به این نرخ فروخته نمی شود.

مطالب مرتبط