ایران از موضع 'برخی اعضای اوپک' در برابر تحریم نفت این کشور انتقاد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رستم قاسمی، وزیر نفت ایران و فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم، تحت تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد

منابع خبری ایرانی می گویند که مقام های رسمی این کشور در نامه ای به رئیس دوره ای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به سیاست های آن سازمان در برابر تحریم های نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا اعتراض کرده است.

اتحادیه اروپا با وضع تحریم های تازه علیه دولت ایران مقرر کرده که ضمن توقف امضا قرادادهای تازه با ایران، از ابتدای ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی (تیرماه سال آینده خورشیدی) کشورهای عضو این اتحادیه واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند.

پیشتر علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفته بود که کشورش آماده است در صورت تحریم نفتی ایران، ظرف چند روز جای خالی آن را در بازار پر کند.

بر اساس گزارش ها، رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به وزیر نفت عراق که رئیس دوره ای اوپک است، خواستار "رفتار منطقی برخی از کشورهای عضو این سازمان" در قبال تحریم نفت ایران توسط اروپا شده است.

آقای قاسمی در این نامه نوشته است که "منفعت همه کشورهای منطقه در گرو مشارکت و همکاری‌های بین طرف های متقابل است" اما متن کامل نامه وزیر نفت ایران به رئیس اوپک منتشر نشده است.

عربستان در واکنش به نگرانی برخی از کشورها از پیامدهای تحریم نفتی ایران و تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت گفته بود که می تواند به آسانی ظرفیت تولید نفت خام خود را تا ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

افزایش صادرات اوپک و آمادگی عربستان برای افزایش تولید

مجموع صادرات نفت خام در حدود ۲ میلیون و پانصدهزار بشکه در روز است که ۵۰۰ هزار بشکه آن به اروپا صادر می شود.

حدد یک ماه پیش از تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا، کشورهای عضو سازمان صادرکنندگان نفت، اوپک، در مورد تعیین سقفی جدید برای تولید نفت خام توافق کردند که حدود روزانه ۶ میلیون بشکه بالاتر از سقف قبلی بود.

بر اساس این توافق، کشوهای عضو اوپک روزی ۳۰ میلیون بشکه نفت خام تولید می کنند.

کشورهای ایران، الجزایر، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوادور، آنگولا و ونزوئلا اعضای اوپک هستند.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران که ریاست دوره ای اوپک را در آن جلسه از ایران به عراق واگذار کرده بود، از جمله موافقان افزایش صادرات اوپک بود.

اتحادیه اروپا در این دوره از عزم اعضایش برای تحریم خرید نفت ایران خبر داده بود.

ایران در زمان طرح تحریم احتمالی خرید نفت این کشور تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز کرد که بیش از ۴۰ درصد از نفت صادراتی کشورهای خلیج فارس از آن عبور می کند.

در پی واکنش شدید آمریکا به این تهدید که به ارسال نامه ای از سوی مقام های آمریکا به شخص آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران انجامید، مقام های نظامی ایران گفتند که کشورشان در صدد بستن تنگه هرمز نیست.

تازه ترین واکنش ایران به تحریم خرید نفت این کشور از سوی اتحادیه اروپا، تصمیم به قطع صادرات نفت پیش از تابستان سال آینده خورشیدی یعنی زمان آغاز اجرای تحریم از سوی اتحادیه اروپا است.

نمایندگان مجلس ایران برای قطع صادرات نفت این کشور به اروپا طرح دوفوریتی تنظیم کرده اند.

مطالب مرتبط