نخست وزیر کانادا برای مذاکره درباره فروش نفت به چین رفت

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا و همسرش حق نشر عکس Reuters
Image caption استفان هارپر، نخست وزیر کانادا و همسرش

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، برای مذاکره درباره مسائل اقتصادی از جمله فروش نفت این کشور به چین سفر کرده است.

کانادا تقریبا تمام نفت خود را به آمریکا صادر می کند و حال در این سفر چهار روزه، نخست وزیر این کشور می خواهد درهای بازار چین را به روی کشورش باز کند.

ناظران در چین معتقدند که خریداران خوبی در بازار چین هستند.

این دیدار بعد از آن انجام می شود که آمریکا جلوی پروژه یک خط لوله نفت را گرفت که از کانادا تا تگزاس در جنوب ایالات متحده می رفت.

دولت آمریکا به دلیل مسائل محیط زیستی، جلوی احداث این خط لوله را گرفت.

آقای هارپر، پیش از سفرش به چین، به تصمیم آمریکا اشاره کرد و گفت به همین دلیل کانادا باید بازار گسترده‌تری برای نفت خود پیدا کند.

استفان هارپر در چین بناست با هو جیانبائو، رئیس جمهوری این کشور، و ون جیابائو، نخست وزیر چین دیدار کند.

نخست وزیر کانادا با گروهی از وزیران دولت و رهبران اقتصادی کشور به این سفر رفته است.

اسوشیتد پرس، گزارش می دهد که در ۱۰ سال گذشته چین بیش از ۱۶ میلیارد دلار در صنعت نفت کانادا سرمایه گذاری کرده و حال امیدوار است بتواند از منابع انرژی این کشور برای جلو بردن نیازهای اقتصادی خود استفاده کند.

در همین حال خبر می رسد که بعد از تحریم های آمریکا علیه نفت ایران، چین در تلاش است تا فروشندگان دیگری را جایگزین ایران کند.

چین خرید نفت از عربستان سعودی را افزایش داده است و سعی می کند تا از کشورهای دیگری همچون روسیه و استرالیا هم نفت بیشتری بخرد.

چینی ها ۲۰ درصد از نفت مورد استفاده خود را از ایران می خرند.

پیشتر به نقل از منابع صنعت نفت چین گزارش شده بود که در پی اختلاف سه ماهه چین با ایران بر سر بهای نفت وارداتی از ایران، شرکت های چینی تصمیم دارند واردات نفت خام از ایران را از ماه مارس سال جاری به نصف میزان سال گذشته کاهش دهند.

مطالب مرتبط