شهرداری دوشنبه برای خرید ۱۵۰ مینیبوس مزایده اعلام کرد

شهرداری دوشنبه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شهرداری مدعی است که مزایده برای خریداری مینیبوس‌ها به صورت شفاف و عادلانه برگزار خواهد شد

شهرداری دوشنبه تصمیم گرفته است برای حل مشکلات سیستم حمل و نقل مسافران ۱۵۰ عدد مینیبوس خریداری کند.

به این دلیل میان شرکت‌ها مزایده اعلام شده است. شوکت سعیداف، سخنگوی شهرداری، می‌گوید که این آزمون به صورت شفاف و عادلانه برگزار خواهد شد.

این در حالیست، که روز چهارشنبه، ۸ فوریه، شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، از نحوه برگزاری چنین آزمون و مزایده‌ها در کشور شدیداً انتقاد کرد.

شوکت سعیداف می‌گوید که شرایط برگزاری مزایده برای خریداری ۱۵۰ مینیبوس برای شهر دوشنبه شدیدتر شده است. از جمله در نظر است که تجربه شرکت‌ها در زمینه اجرای مقررات چنین مزایده در سه سال اخیر به نظر گرفته شود.

همچنین، احتمال به دادگاه کشیده شدن این شرکت‌ها و پرداخت‌های مالیاتی این شرکت‌ها تحقیق کرده می‌شوند.

وی خبر داد، که شهرداری همچنین شرط‌هایی گذاشته است که مینیبوس‌ها باید با سوخت دیزل کار کنند و نه کمتر از ۱۲ جای نشست برای مسافران داشته باشند.

همزمان، تأکید شده است که محرک این مینیبوس‌ها باید با معیارهای مسافربری موسوم به "یورو ۳" که در کشورهای اروپایی رایج است، مطابق باشد.

این در حالیست، که روز چهارشنبه اعضای پارلمان تاجیکستان قانون این کشور در باره خریداری و اجرای سپارش‌های (سفارش‌های) دولتی را اصلاح کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شکورجان ظهوراف می‌گوید که برای پیروزی در مزایده صاحبکاران رشوه می‌دهند

دل‌مراد دولت‌اف، رئیس اداره خریداری و اجرای سپارش‌های دولتی تاجیکستان، به وکیلان پارلمان گفت که هدف از اصلاح این قانون جلوگیری از فساد و لغو امتیازات برای شرکت‌هایی است که خود تولیدکننده نیستند.

وی خبر داد که طبق این اصلاحات، شرایط برگزاری مزایده‌ها با معیارهای سازمان جهانی تجارت که تاجیکستان برای کسب عضویت در این سازمان تلاش دارد، مطابق می‌شوند.

وی افزود، که در سال جاری در تاجیکستان مزایده‌ها برای خریداری و یا اجرای سپارش‌های دولتی به مبلغ یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون سامانی برگزار خواهند شد.

شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، در جریان بررسی این اصلاحیه، از آقای دولت‌اف خواست که شفافیت و ریعایت قانون، ضمن برگزاری این مزایده‌ها، تأمین کرده شود.

وی گفت: "حالا در میان مردم و مقامات چنین سر و صداهایی پهن شده‌اند که بدون دادن رشوه پیروز‌ی در این تندرها (مزایده‌ها) غیرممکن است. پرداخت رشوه در نهایت به کیفیت امور ساختمانی و کالاهای خریداری‌شده تأثیر می‌گذارد. زیرا صاحبکاران باید مبلغ رشوه را جبران کنند."

آقای ظهوراف پیشنهاد کرد که به کمیسیون‌های برگزاری مزایده‌ها تنها افراد حرفه‌ای، وکیلان پارلمان و نمایندگان رسانه‌های گروهی جلب کرده شوند و از این راه با فساد در این زمینه مبارزه شود.

رئیس مجلس نمایندگان همچنین تأکید کرد که در چنین آزمون‌ها باید بیشتر به شرکت‌های تولیدکننده داخلی تاجیکستان اولویت داده شود.

به گفتة وی، در گذشته، مواردی بوده که حتی غذا برای نهادهای نظامی و انتظامی تاجیکستان از شرکت‌های خارجی خریداری شده است.