بانک مرکزی ایران به جای سکه طلا، اوراق بهادار به خریداران می‌دهد

حق نشر عکس mehr
Image caption "بانک مرکزی ایران در مرحله اول، نزدیک به چهار میلیون قطعه سکه پیش‌فروش کرده است"

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ایران گفته است که خریداران سکه‌های طلای پیش‌فروش شده، در صورت تمایل می‌توانند به جای سکه، اوراقی دریافت کنند که به آنها سود تعلق می‌گیرد.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از عباس کمرئی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ایران، از ادامه پیش‌فروش سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۵۹۹ هزار تومان در هفته آینده خبر داده است.

آقای کمرئی گفته است که بانک مرکزی ایران در مرحله اول، نزدیک به چهار میلیون قطعه سکه پیش‌فروش کرده است، ولی "از آنجایی که احتمال می‌رفت به هنگام تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده، قیمت سکه در بازار افت کند یا قیمت جهانی طلا دچار نوسان شود، بانک مرکزی تمهیداتی اندیشیده است تا افراد در صورت تمایل بتوانند به جای سکه، اوراقی را دریافت کنند که نشان می‌دهد فرد چه تعداد سکه خریده است."

او اضافه کرده است: "به این اوراق سود تعلق می‌گیرد و با این ابتکار عمل، از خطرات مربوط به نقل و انتقال فیزیکی سکه‌ها نیز کاسته شده است."

بهای سکه طلا و ارز در بازار داخلی ایران در ماه‌های گذشته به رکوردهای جدیدی رسید و پیش‌فروش سکه طلا از جمله سیاست‌هایی بود که تصمیم‌گیران اقتصادی ایران برای مقابله با رشد شدید قیمت‌ها در پیش گرفتند، هر چند موعد تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده به تدریج افزایش یافت و از چهار ماه پس از پیش‌فروش آنها، به شش ماه و سپس به ۹ ماه رسید.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ایران گفته است که تغییر موعد تحویل سکه، عامل کاهش شدید تقاضای خرید سکه بوده است و نوسانات بازار سکه به حداقل رسیده است.

به گفته آقای کمرئی، بانک مرکزی ایران پنجشنبه هر هفته و پس از ارزیابی وضعیت بازار، در باره ادامه پیش فروش سکه در هفته آتی تصمیم‌گیری می‌کند.

سکه‌های گرمی برای عید

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ایران همچنین از عرضه سکه گرمی طلا از روز یکشنبه، ۲۱ اسفند در بانک‌های پاسارگاد خبر داده است.

او گفته است که قیمت سکه‌های گرمی بر مبنای قیمت جهانی و میانگین قیمت معامله روز قبل تعیین خواهد شد.

گفته شده است که فروش سکه‌های گرمی که "سکه‌های طلای خرد" هم نامیده می‌شوند تا ۲۱ اسفند ماه ادامه خواهد داشت، ولی هر فرد می‌تواند تنها دو قطعه سکه گرمی دریافت کند.

سکه تقلبی در بازار

همزمان با برنامه‌ریزی بانک مرکزی ایران برای تامین تقاضای خرید سکه در آستانه سال نو در این کشور، خبرگزاری مهر به نقل از نظام‌الدین برزگری، رئیس سازمان ملی استاندارد، از جمع‌آوری ۳ هزار قطعه سکه گرمی تقلبی خبر داده است.

او درباره مشخصات سکه‌های گرمی تقلبی توضیحی نداده، ولی گفته است: "براساس هماهنگی‌های انجام‌شده با بانک مرکزی، موضوع جمع‌آوری و جذب سکه‌های گرمی حل و فصل شده و قرار بر این است که سکه‌های گرمی به شکل‌های دیگری و با عیار مشخص در بازار عرضه شود."

ارزهای مسافرتی

در آستانه سال نو در ایران همچنین روابط عمومی بانک مرکزی این کشور در اطلاعیه‌ای، میزان ارزی را که مسافران عازم سفر خارج از ایران می‌توانند به نرخ رسمی از شعبه‌های بانک ملی ایران دریافت کنند، متناسب با کشور مقصد، از۴۰۰ دلار تا هزار و ۵۰۰ دلار اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش، مسافرانی که از مسیر هوایی به کشورهای ترکیه، ترکمنستان، کویت، قطر، بحرین و عمان می‌روند، می‌توانند یکبار در سال، از شعبه‌های بانک ملی ایران هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها را بخرند.

این میزان برای سفرهای هوایی به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان و امارات متحده عربی ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال اعلام شده است.

مسافران سفرهای هوایی به عراق، سوریه و عمره مفرده به عربستان سعودی نیز می‌توانند ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها را در دو نوبت در سال، از شعبه‌های بانک ملی ایران بخرند.

میزان ارزی که مسافران سفرهای هوایی به مقصد دیگر کشورها می‌توانند به قیمت رسمی ایران بخرند، هزار و ۵۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال اعلام شده است.

مطالب مرتبط