اتحادیه اروپا اجازه داد محموله‌های نفتی ایران بیمه شوند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت‌های اروپایی از هر گونه انتقال، بارگیری یا بیمه محموله‌های نفت خام و سوخت برای ایران در هر جای دنیا منع شده‌اند

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که به تعدادی از شرکت‌های بیمه اجازه خواهد داد تا محموله‌های نفت خام ایران را تا زمان اجرایی شدن تحریم‌های نفتی این اتحادیه علیه ایران (در اول ژوئیه امسال) بیمه کنند.

گزارش شده است که موافقت اتحادیه اروپا با تداوم بیمه محموله‌های نفتی ایران در روز جمعه، ۲۳ مارس (چهارم فروردین)، به دنبال ابراز نگرانی واردکنندگان آسیایی نفت ایران انجام شده است.

اتحادیه اروپا روز بیستم ژانویه گذشته اعلام کرد که خرید نفت خام ایران را از ابتدای ماه ژوئیه (یازده تیر) متوقف می‌کند. براساس تحریم‌های مصوب این اتحادیه، شرکت‌های اروپایی از هر گونه انتقال، بارگیری یا بیمه محموله‌های نفت خام و سوخت برای ایران در هر جای دنیا منع شده‌اند.

بیشتر نفت خام صادراتی ایران در بازار شرق آسیا عرضه می‌شود و اغلب خریداران آسیایی این کشور نیز محموله‌های نفت وارداتی خود را توسط شرکت‌های اروپایی بیمه می‌کنند.

پیش از این، گزارش شده بود که کره جنوبی و ژاپن که از مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند، نمایندگانی را برای رایزنی با اتحادیه اروپا فرستاده‌اند تا این کشورها را از تحریم‌های ایران معاف کنند.

گفته شد که امتناع احتمالی بیمه‌گران اروپایی از وارد شدن به قراردادهای خرید نفت خام ایران، ریسک خرید نفت از این کشور را افزایش می‌دهد و می‌تواند بر بازار نفت آسیا تاثیر بگذارد.

به دنبال تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا، ایران اعلام کرد که این اتحادیه تنها خریدار ۱۸ درصد نفت خام این کشور بوده است و با حذف خریداران اروپایی، بازار جدیدی برای نفت خام ایران پیدا می‌شود.

اما با اجرایی شدن محدودیت شرکت‌های بیمه‌گر برای بیمه محموله‌های نفت خام ایران، خریداران آسیایی نیز در واردات نفت از این کشور با مشکل روبرو می‌شوند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا در توضیح جزئیات تصمیم جدید این اتحادیه، به خبرگزاری رویترز گفت: "قراردادهای کنونی برای واردات نفت از ایران می‌تواند تا ابتدای ژوئیه ادامه پیدا کنند و بیمه محموله‌های مربوط به چنین قراردادهایی نیز اجازه داده شده است، ولی امضای قراردادهای جدید همچنان ممنوع است و شامل تحریم‌ها می‌شود."

داده‌های شرکت‌های بیمه و صاحبان کشتی‌ها نشان می‌دهد که بیمه‎‌گران بریتانیایی اصلی‌ترین بیمه‌کنندگان نفتکش‌ها در دنیا هستند و براساس گزارش‌ها، بریتانیا با وجود حمایت‌های پیشین خود از وضع تحریم‌ها علیه ایران، از جمله طرفداران بازبینی در محدودیت بیمه‌گران اروپایی برای بیمه محموله‌های نفتی مرتبط با ایران بوده است.

مطالب مرتبط