"یونان نباید از منطقه یورو خارج شود"

آنگلا مرکل حق نشر عکس a
Image caption آنگلا مرکل گفت منطقه یورو با خروج یونان "به شدت تضعیف" خواهد شد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در یک مصاحبه اختصاصی به بی بی سی گفته است در صورتی که یونان منطقه یورو را ترک کند، یک فاجعه سیاسی رخ خواهد داد.

وی در این مصاحبه همچنین گفت که آلمان آنچه در توان دارد انجام خواهد داد تا منطقه یورو متحد باقی بماند.

او ضمن تحسین برنامه ریاضتی بریتانیا گفت: "هیچ کشوری نمی‌تواند بیشتر از بضاعتش زندگی کند."

وزرای دارایی حوزه یورو اخیرا از دومین طرح نجات مالی یونان به ارزش ۱۳۰ میلیارد یورو حمایت کرده اند.

سهم آلمان در این طرح باید بیشتر از هر کشور دیگر باشد، امری که خشم بسیاری از شهروندان آلمانی و سیاستمداران این کشور را برانگیخته است.

بعضی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که تدابیر انجام شده کافی نیست و نگرانی هایی ابراز کرده اند مبنی بر اینکه یونان ممکن است به کمک های بیشتری نیاز داشته باشد.

خانم مرکل در پاسخ به سوالی درباره آینده یونان به برنامه "نیوزنایت" بی بی سی گفت که آتن بارها گفته که مایل است عضو منطقه یورو باقی بماند.

وی گفت: "یونان چه در زمینه اداره کشور و چه در زمینه ایجاد رقابت های تجاری، ضعف های اساسی دارد اما در صدد است تا آنها را رفع کند و در راستای آن راه طولانی و سختی را در پیش دارد."

حق نشر عکس s
Image caption کاهش شدید هزینه های دولتی منجر به تظاهرات گسترده ای در سراسر یونان شده است

خانم مرکل در ادامه گفت: "ما تصمیم گرفتیم که یک واحد پولی مشترک داشته باشیم. این تنها یک تصمیم مالی نبود بلکه یک تصمیم سیاسی نیز بود. این فاجعه‌بار است که به کشورهایی که تصمیم گرفتند به ما بپیوندند بگوییم که ما دیگر شما را نمی خواهیم."

وی گفت که منطقه یورو با خروج یونان "به شدت تضعیف" خواهد شد.

او در این باره گفت: " همه دنیا سوال خواهند کرد که نفر بعدی کیست؟"

خانم مرکل اضافه کرد: "این اشتباه سیاسی بزرگی است که بگذاریم یونان منطقه یورو را ترک کند. به همین دلیل ما با یونان شفاف عمل می کنیم و می گوییم که اگر می خواهید متعلق به واحد پولی مشترک باشید، باید درستان را خوب بیاموزید اما در عین حال ما نیز از شما حمایت می کنیم."

وی اضافه کرد که کشورهای دموکراتیک در سراسر دنیا عادت کرده اند که بیش از سطح درآمدشان مصرف کنند و باید مواظب باشند تا در حد بضاعت خود زندگی کنند.

صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر لزوم حفظ اتحاد و همبستگی اروپا گفت: در طول دو سال گذشته در منطقه یورو درس های زیادی آموخته ایم و باید هر از چند گاهی یادآور شویم که چرا به هم پیوسته ایم. ما جامعه ای متحد و نسبت به یکدیگر مسئول هستیم.

او گفت: " اروپا به ویژه منطقه یورو در نتیجه رکود اقتصاد جهانی وارد بحران شده و اکنون اوضاع بسیار وخیم است."

به نظر او دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا "حق داشت" که یک رشته تدابیر ریاضتی مالی را اعمال کند.

وی گفت: "این کاری است که هر یک از کشورهای اروپایی می توانند انجام دهند زیرا همه ما باید یاد بگیریم که هیچ کشوری نمی تواند بالاتر از سطح بضاعتش زندگی کند."

خانم مرکل در پاسخ به این سوال که آیا بریتانیا می تواند نقش مهم تری در اروپا ایفا کند گفت: "بریتانیا نقش بسیار مهمی را در اروپا ایفا می کند. بریتانیا و آلمان دیدگاه مشترکی نسبت به آینده تجارت جهانی دارند. آنها هر دو معتقدند که چنین چیزی بسیار سودمند است."

"اما سرانجام این بریتانیاست که خود باید تصمیم بگیرد تا چه حد می خواهد بخشی از اروپا باشد."

مطالب مرتبط