کشورهای عضو بریکس، بانک توسعه تشکیل می‌دهند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبران کشورهای عضو سازمان بریکس (پنج قدرت نوظهور اقتصادی جهان) پیشنهاد تشکیل بانکی را داده‌اند که رقیب بانک جهانی خواهد شد.

در دیدار نمایندگان کشورهای برزیل، روسیه، هند،چین و آفریقای جنوبی در دهلی، این کشورها توافق کردند تا از وابستگی خود به کشورهای اروپایی و شمال آمریکا بکاهند و روابط تجاری و پولی نزدیکتری برقرار کنند.

۲۸ درصد اقتصاد جهان در اختیار این کشورهاست.

در نشست رهبران عضو سازمان بریکس، در باره مسایل مختلفی چون برنامه هسته‌ای ایران و مسایل سوریه و خاورمیانه گفت‌و‌گو شده است.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند با اشاره به تحولات اخیر در این منطقه نسبت به اقداماتی که ممکن است بازارهای انرژی و جریان معاملات آن را مختل کند، هشدار داد.

رهبران بریکس در بیانیه مشترکی گفتند که گفت‌و‌گو، تنها راه حل پایدار برای حل مسایل ایران و سوریه است.

رهبران این کشورها در بیانیه خود با اشاره به اوضاع حساس سوریه و ایران، بر اهمیت حیاتی ثبات، صلح و امنیت خاورمیانه و شمال آفریقا برای جامعه جهانی تاکید کردند.

این کشورها خواهان پایان دادن فوری به کلیه خشونت ها و موارد نقض حقوق بشر در سوریه شدند و گفتند در مورد ایران، "نباید اجازه داد، اوضاع به مرحله کشمکش کشیده شود چرا که تبعات فاجعه بار آن، به نفع هیچ کس نخواهد بود."

همکاری‌های نزدیک اقتصادی

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزن دیپلماتیک کشورهای عضو بریکس در حال افزایش است

امروز پنجشنبه، ۲۹ مارس، دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، هو جینتائو، رئیس جمهوری چین و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند در دهلی در برابر دوربین‌های خبرنگاران حاضر شدند و عکس گرفتند.

کشورهای عضو بریکس در نشست یک روزه خود توافق کرده اند تا جزئیات طرح تاسیس بانک توسعه جنوب-جنوب را بررسی کنند.

نخست وزیر هند گفته است که این بانک توسط کشورهای عضو این سازمان و سایر کشورهای در حال توسعه تاسیس و اداره خواهد شد.

در بیانیه رهبران از وضعیت اقتصادی فعلی جهان به خصوص وضعیت منطقه اقتصادی یورو، ابراز نگرانی شده است.

این بیانیه خاطرنشان می کند که کشورهای عضو بریکس آماده همکاری با جامعه جهانی در مورد وضعیت اقتصاد جهان هستند. آنها همچنین آمادگی خود را برای همکاری با کشورهای اروپایی برای ارائه مساعدت‌ها و کمک های لازم اعلام کرده اند.

این کشورها همچنین سرمایه خود در بانک جهانی و سایر موسسات را برای اطمینان خاطر حاصل کردن از ثبات اقتصاد جهانی افزایش می دهند.

پنج کشور عضو بریکس در بیانیه خود از اصلاحات کند در صندوق بین المللی پول ابراز نگرانی کردند.

سهم کشورهای عضو بریکس از اقتصاد جهانی طی سال های اخیر به سرعت افزایش پیدا کرده و انتظار می رود این روند همچنان ادامه داشته باشد.

به گفته خبرنگاران، وزن دیپلماتیک این کشورها نیز در حال افزایش است.

مطالب مرتبط