یاهو ۲۰۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption یاهو در چهارسال گذشته، دوبار مدیر عامل خود را عوض کرده، ولی به نظر می رسد که هنوز موفق نشده که بخت خود را تغییر دهد

شرکت یاهو تایید کرده است که ۲۰۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج می کند.

این شرکت که در کالیفرنیا مستقر است گفت که کاهش ۱۴ درصد از کارکنان این شرکت، بخشی از تلاش برای کوچک تر، چابک تر و سودده تر کردن یاهو است.

یاهو ۷۰۰ میلیون کاربر در دنیا دارد ولی در زمینه موتور جست و جو از رقیب خود، گوگل، عقب مانده است، و در همین حال، شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر، میزان استفاده از سرویس ایمیل یاهو را نیز که زمانی بسیار پرطرفدار بود، کم کرده اند.

یاهو برآورد می کند که با کاهش هزینه هایش در زمینه نیروی انسانی، ۳۷۵ میلیون دلار در سال پس انداز کند.

با این حال پیش بینی می شود که پولی که بابت اخراج کارکنانش باید به آنها بپردازد، بالغ بر ۱۲۵ میلیون دلار شود. به کارکنانی که قرار است برکنار شوند، روز چهارشنبه، ۴ آوریل اطلاع داده خواهد شد.

این ششمین بار در چهار سال گذشته است که یاهو اقدام به کاهش نیرو می کند؛ در اواخر سال ۲۰۰۸ نیز در واکنش به رکود اقتصادی، یاهو در بزرگترین تعدیل نیرو، ۱۵۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج کرد.

یاهو همچنین در همین مدت دوبار مدیر عامل خود را عوض کرده، ولی به نظر می رسد که هنوز موفق نشده است که بخت خود را تغییر دهد.

سود سال گذشته یاهو یک میلیارد دلار بود در حالی که در سال ۲۰۱۰ این رقم به یک میلیارد و دویست میلیون دلار می رسید. نگران کننده تر، اینکه درآمد یاهو در آن سال از ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ۵ میلیارد کاهش یافت، آن هم در زمانی که رقبای یاهو شاهد رشد سریعی بودند.

کالین گیلیس، تحلیلگر شرکت خدمات تجاری بی جی سی می گوید: "برای کسب درآمد بیشتر نمی شود میانبر زد. مردم می خواهند از یاهو 'طرح و برنامه و 'آمادگی برای افزایش درآمد' ببینند."

این شرکت اعلام کرده است که روز ۱۷ آوریل جزئیات بیشتری از استراتژی تازه خود را منتشر خواهد کرد.

اسکات تامپسون، مدیر عامل فعلی یاهو که سه ماه قبل، از شرکت پی پل (PayPal) به یاهو پیوسته است، گفت: "ما تلاش های خود را در حوزه اصلی خود تشدید می کنیم و منابع خود را برای ضروری ترین اولویت هایمان به کار می گیریم."

او گفت که یاهو "به صورت تهاجمی" به سوی هدفش که اولویت دادن به کاربران و آگهی دهندگان است حرکت خواهد کرد.

او افزود: "اقدام امروز گام مهمی است به سوی رسیدن به یک یاهوی جسور و تازه."

"متاسفانه رسیدن به این هدف نیازمند تصمیم گیری سخت حذف مشاغل است. ما عمیقا برای افرادمان و آنچه برای یاهو کرده اند ارزش قائلیم."

آقای تامپسون بعد از پیوستن به یاهو، پرونده ای حقوقی را علیه فیسبوک به جریان انداخته است و این شرکت را که رقیب عمده یاهو به شمار می رد، به استفاده از ۱۰ دستاورد انحصاری یاهو متهم کرده است.

مطالب مرتبط