درخواست چین از بانکهای بزرگ دولتی برای پایان دادن به انحصارگرایی

حق نشر عکس Getty
Image caption ون جیابائو بر لزوم اصلاحات اقتصادی و سیاسی تاکید دارد

ون جیابائو، نخست وزیر چین، از چهار بانک عمده و بزرگ این کشور خواسته است که به انحصارگرایی پایان دهند تا موسسه های خصوصی کوچک تر نیز بتوانند به وام ها دسترسی پیدا کنند.

روز سه شنبه، ۳ آوریل، رادیو ملی چین اقدام به پخش سخنان آقای ون در جمع صاحبان موسسات بازرگانی کرد که می گفت: "بانک های ما بیش از حد آسان پول در می آورند. چرا؟ چون که در انحصار تعداد کمی از بانک های بزرگ است. برای اینکه سرمایه بخش خصوصی به تجارت سرازیر شود، اساسا باید این انحصار را از بین ببریم."

بانک های بزرگ دولتی در چین عمدتا به موسسه های بزرگی که در مالکیت دولت هستند وام می دهند و موسسه های خصوصی اغلب مجبورند که از وام دهندگان غیررسمی، وام هایی با نرخ بهره بالاتر دریافت کنند.

نخست وزیر چین گفته است که فشارهای فزاینده اقتصادی و سیاسی اقتضا می کند که این اصلاحات در صنعت بانکداری که سودهای کلان کسب می کند صورت بگیرد.

بانک های دولتی که بیشترین سپرده ها را از مردم دریافت می کنند، سود کمی به سپردها می دهند و سال میلادی گذشته، ده ها میلیارد دلار سود به دست آوردند.

نرخ رشد سریع اقتصادی چین اکنون کند شده و نگرانی بابت بیکاری و از دست دادن شغل ها بیشتر شده است.

آقای ون در سخنان خود، از آغاز اصلاحاتی خبر داد که در اثر آنها، فضای بانکداری برای سرمایه گذاران خصوصی باز می شود و به این ترتیب، تاسیس کنندگان شرکت ها و موسسات تجاری از آن بهره خواهند برد.

مدیران کارآفرین که بیشترین تولیدکننده فرصت های شغلی جدید و ثروت ملی هستند، درصد کمی از وام های بانکی دریافت می کنند.

سال گذشته، در پی فرار بیش از ۹۰ درصد از صاحبان موسسه های تجاری در شهر ونژو در جنوب چین که همگی ناتوان از بازپرداخت وام های خود شده بودند، این دچار بحران بدهی شد.

ون جیابائو در ماه مارس امسال در سخنانی در جلسه سالانه پارلمان این کشور بر لزوم اصلاحات سیاسی نیز تاکید کرد و گفت که بدون چنین اصلاحاتی در رهبری دولت و حزب، بروز تنش سیاسی می تواند دستاوردهای اقتصادی جمهوری خلق چین را به مخاطره اندازد.

مطالب مرتبط