شرکت ملی نفت ایران کاهش خرید نفت ایران در بازار جهانی را تایید کرد

حق نشر عکس BBC World Service

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از تداوم کناره‌گیری خریداران نفت خام ایران از انعقاد قراردادهای جدید با این کشور، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، بروز مشکلاتی در روند عرضه نفت خام ایران در بازار جهانی را تایید کرده است.

ژاپن، کره جنوبی، چین و هند که خریداران اصلی نفت خام ایران در بازار آسیا به شمار می‌روند، در هفته‌های اخیر از کاهش واردات نفت خام از ایران خبر داده‌اند.

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، در واکنش به این گزارش‌ها، روز شنبه، ۱۹ فروردین (هفتم آوریل)، به روزنامه شرق گفته است: "به لحاظ عملی، باید اعلام کنیم که ژاپنی‌ها واردات نفت‌شان را کم کرده‌اند."

انصراف خریداران نفت خام ایران از امضای قراردادهای جدید با این کشور، به دنبال تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا و دولت آمریکا علیه ایران رخ داده است.

براساس مصوبه اتحادیه اروپا، خریداران اروپایی نفت خام ایران باید تا ابتدای ماه ژوئیه (یازده تیر) امسال، خرید نفت خام از ایران کشور را متوقف کنند.

در چارچوب تحریم‌هایی نیز که دولت آمریکا علیه ایران تصویب کرده است، خریداران نفت خام این کشور مشمول اقداماتی تنبیهی خواهند شد.

تحریم‌های مصوب آمریکا علیه ایران از روز ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) و تحریم های اتحادیه اروپا از ابتدای ماه ژوئیه (یازده تیر) امسال اجرایی می‌شوند و با نزدیک شدن این موعد، تعداد کشورهایی که اعلام کرده‌اند به تبعیت از این تحریم‌ها واردات نفت ایران را متوقف می‌کنند، در حال افزایش است.

تاکنون گزارش‌هایی از توقف یا کاهش واردات نفت خام ایران توسط شرکت‌های تایوانی، سریلانکایی و مالزیایی منتشر شده است.

آفریقای جنوبی نیز اوایل فروردین ماه امسال اعلام کرد که واردات نفت از ایران را "تقریبا به طور کامل" قطع کرده است.

حق نشر عکس shana
Image caption محسن قمصری: به کشورها یا شرکت‌هایی نفت می‌فروشیم که مطمئن باشیم می‌توانیم پول آن را دریافت کنیم

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سوالی درباره توقف احتمالی صادرات نفت ایران به آفریقای جنوبی گفته است: "با آفریقای جنوبی برای صادرات نفت در حال مذاکره هستیم."

با این حال، او اضافه کرده است که ایران برای صادرات نفت به آفریقای جنوبی با "مسایل فنی" روبه‌رو است.

آقای قمصری در باره این مسایل فنی توضیح بیشتری نداد.

چالش با اروپا

اقدام اتحادیه اروپا در تصویب تحریم‌هایی علیه ایران در ماه ژانویه گذشته، واکنش تند مقامات ایران را به دنبال داشت.

این کشور اعلام کرده است که اروپا واردکننده تنها حدود ۱۸ درصد نفت خام صادراتی ایران است و حذف کشورهای اروپایی از جمع خریداران نفت خام ایران، تاثیری در فروش نفت این کشور نخواهد داشت.

با این حال، خبرهای ضدونقیضی درباره چگونگی توقف صادرات نفت خام ایران به بازار اروپا منتشر شده است.

بعد از آن که یونان اعلام کرد که با وجود درگیر بودن با بحران مالی، به دلیل امکان‌پذیر نبودن پرداخت پول نفت ایران، خرید نفت خام از این کشور را متوقف می‌کند، شبکه خبری پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی زبان متعلق به حکومت ایران، گزارش داد که توقف فروش نفت به دو شرکت یونانی توسط ایران انجام شده است، "چون این شرکتها نتوانسته‌اند پول خود را بپردازند."

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در واکنش به انتشار این خبرهای متناقض گفته است: "در دنیای سیاست این گونه مسایل وجود دارد."

او اضافه کرده است: "وزارت نفت به غیر از کشورهایی که قبلا اعلام کرد، تاکنون کشور دیگری را به طور رسمی در فهرست کشورهایی که به آنها نفت نمی‌فروشد، قرار نداده است."

وزارت نفت ایران پیش از این، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دیگر به خریداران فرانسوی و بریتانیایی نفت نمی‌فروشد.

در عین حال، آقای قمصری اضافه کرده است: "ما به کشورها یا شرکت‌هایی نفت می‌فروشیم که مطمئن باشیم می‌توانیم پول آن را دریافت کنیم."

آقای قمصری گفته است: "شرایط مرتب در حال تغییر است. مثل قبل نیست که شرایط دریافت پول عادی باشد. ما هم برای اینکه بتوانیم پول نفت‌مان را بگیریم، روش‌ها را تغییر می‌دهیم."

حق نشر عکس BBC World Service

تحریم‌های اتحادیه اروپا و دولت آمریکا، مبادلات ارزی با بانک مرکزی ایران را نیز شامل می‌شود. اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سویفت) نیز از توقف ارائه خدماتش به بانک‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا خبر داده است.

گفته می‌شود که تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این اتحادیه استفاده می‌کنند و با اعمال این محدودیت، ارتباط بانک‌های ایران با شبکه نقل و انتقالات مالی جهان قطع می‌شود.

چنین محدودیت‌هایی، دریافت منابع مالی حاصل از فروش نفت خام را برای شرکت ملی نفت ایران دشوار کرده است.

از جمله خبرگزاری مهر روز جمعه، ۱۸ فروردین (ششم آوریل)، گزارش داد که "شرکت شل بیش از یک میلیارد دلار به ایران بدهکار است و به دلیل تحریم‌ها، نمی‌تواند مبلغ این بدهی را به حساب‌های ایران واریز کند."

با این حال، آقای قمصری گفته است که شرکت ملی نفت ایران با شرکت شل برای دریافت بدهی این شرکت در حال مذاکره است. او اضافه کرد: "خود آنها (مسئولان شرکت شل) دنبال این هستند که پول ما را پرداخت کنند."

بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام ایران نیز در ماه‌های اخیر به چالشی برای خریداران نفت خام این کشور تبدیل شده است.

شرکت‌های بیمه‌گر اروپایی در چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا از بیمه نفتکش‌هایی که نفت خام صادراتی ایران را حمل می‌کنند، منع شده‌اند.

مسئولان "کنسرسیوم خدمات بیمه دریایی چین"، از شرکت‌های اصلی بیمه دریایی چین، نیز اعلام کرده‌اند که این شرکت از تابستان امسال (همزمان با اجرایی شدن تحریم‌ها علیه ایران)، نفتکش‌هایی را که حامل نفت خام صادراتی ایران باشند، بیمه نخواهد کرد.

آقای قمصری گفته است که ایران همیشه برای صادرات نفت خام خود "مشکلات حمل و نقل بیمه" داشته است.

او اضافه کرده است: "سعی می‌کنیم از راه‌های مختلف بر این مشکلات غلبه کنیم."

مطالب مرتبط