افزایش شدید قیمت سوخت هواپیما در ایران و هشدار به شرکت‌های هواپیمایی

حق نشر عکس isna
Image caption دولت از ابتدای سال قیمت بنزین هواپیما را نزدیک به سه برابر کرده است

در پی افزایش شدید قیمت بنزین هواپیما، شرکت پخش فرآوردهای نفتی ایران به شرکت های هوایی هشدار داده است که اگر بدهی خود را نپردازند، فروش سوخت به آنها را متوقف خواهد کرد.

جلیل سالاری، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفته است که در حال حاضر شرکت های هواپیمایی داخلی بابت بهای سوخت بیش از ۵۶۷ میلیارد تومان به دولت بدهکارند.

دولت اخیرا به شرکت های هواپیمایی سه ماه فرصت داده است تا بدهی های خود را تسویه کنند و اعلام کرده است که اگر بدهی خود را نپردازند، در مرحله اول به گفته آقای سالاری، سوخت آنها قطع می شود و در مرحله دوم سوخت این شرکت های بدهکار با نرخ ارز آزاد محاسبه خواهد شد.

دولت از پایان اسفند ماه سال گذشته نرخ سوخت پروازهای خارجی شرکت های هواپیمایی داخلی را از ۴۰۰ تومان به ۱۱۴۳ تومان افزایش داد.

حمید غوابش، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفته است: "این افزایش قیمت ناگهانی بوده و شرکت های هواپیمایی را دچار مشکل کرده است."

در مقابل شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده که بهای ۱۱۴۳ تومانی سوخت با قیمت های بین المللی فاصله دارد.

تصمیم به افزایش قیمت بنزین هواپیما در ستاد هدفمندی یارانه ها گرفته شده است که برنامه حذف یارانه ها را اجرا می کند.

بنابر این تصمیم که اواخر اسفند ماه سال گذشته گرفته شده است، "قیمت بنزین هواپیما برای کلیه شرکت های هواپیمایی ایران، مسافری و باری از این پس معادل نرخ بین المللی خواهد بود."

بنا بر گزارش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روزانه ۱.۲ میلیون لیتر سوخت به پروازهای بین المللی فروخته می شود که ۳۰ درصد آن به وسیله شرکت های هواپیمایی بین المللی و بقیه به شرکت های هواپیمایی داخلی فروخته می شود.

این گزارش نشان می دهد که در حال حاضر شرکت های هواپیمایی آسمان و هما بیشترین میزان بدهی را به دولت دارند.

مطالب مرتبط