مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس در فهرست متهمان فساد بزرگ ایران

حق نشر عکس FARS
Image caption وکیل متهم ردیف پنجم پرونده (راست): کیفرخواست علیه متهم "بسیار عجولانه" نوشته شده است

براساس گزارش‌ها از ایران، در ادامه رسیدگی به پرونده‌ای که بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی در ایران خوانده شده است، نماینده دادستان تهران گفته است که برخی مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و اعضای هیات‌مدیره چند بانک در ارتباط با این پرونده متهم شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران، مهدی فراهانی، نماینده دادستان تهران، امروز یکشنبه ۲۰ فروردین ماه اعلام کرده است که افزون بر اعضای هیات‌مدیره بانک ملی و بانک صادرات ایران، "تعدادی نماینده مجلس و مسئولان دولتی" نیز از جمله متهمان پرونده "بزرگ‌ترین فساد مالی در ایران" هستند که در "دادگاهی دیگر" محاکمه خواهند شد.

پنجمین جلسه رسیدگی به این پرونده امروز در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی در تهران برگزار شد.

در این جلسه "الف.ش"، پنجمین متهم پرونده که معاون تامین منابع و سرمایه‌گذاری شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا معرفی شده است، از سوی نماینده دادستان به فساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی ایران، ارتشاء، اختلاس، شرکت در تحصیل مال نامشروع، شرکت در پولشویی و جعل اسناد و استفاده از اسناد جعلی متهم شد.

نماینده دادستان در این دادگاه، به نقل از مه‌آفرید خسروی -که متهم ردیف اول پرونده معرفی شده است- گفت که الف.ش با یک سهم، عضو هیات مدیره و سهامدار بوده است.

او گفت که این متهم تمام کارهای بانکی و مالی را بر عهده داشته و برای ال‌‎سی اقدام می‌کرده است.

در پرونده فساد بزرگ اقتصادی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان، به کسب سود پرداخته‌اند.

متهمان جدید

بر اساس گزارش‌ها، پس از آن که وکیل الف.ش در دفاعیه خود در جلسه امروز دادگاه گفت که کیفرخواست علیه متهم "بسیار عجولانه" نوشته شده است و "متهمان اصلی یا شناسایی نشده‌اند یا بازداشت نشده‌اند"، نماینده دادستان تهران تصریح کرد که این پرونده بیش از ۱۰۰ متهم دارد و "شبانه‌روز کار کردیم تا توانستیم این ۳۲ متهم را به دادگاه بیاوریم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی فراهانی، نماینده دادستان، همچنین از بازداشت رئیس دفتر "محمود خاوری"، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران خبر داد و گفت: "هیات مدیره بانک ملی به طور جدی متهم و ممنوع‌الخروج هستند، آنها با قرار وثیقه آزادند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد."

او اضافه کرد: "هیات مدیره بانک صادرات نیز به همین شکل و تعدادی نماینده مجلس و مسئولان دولتی و افراد دیگری هستند که ما صلاح نمی‌دانیم اسم آنها را بیاوریم."

جلسه پیشین رسیدگی به این پرونده روز هشتم فروردین ماه برگزار شده بود.

مطالب مرتبط