کلیات بودجه ایران در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شد

حق نشر عکس Reuters

با رأی‌گیری دوباره در کمیسیون تلفیق مجلس ایران، اعضای این کمیسیون با کلیات بودجه سال ۱۳۹۱ ایران اعلام موافقت کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران، امروز دوشنبه ۲۱ فروردین (۹ آوریل)، اعضای کمیسیون تلفیق مجلس این کشور، ضمن لغو رأی دیروز خود در رد کلیات لایحه بودجه امسال، با این کلیات اعلام موافقت کرده‌اند.

در رأی‌گیری روز دوشنبه درباره کلیات لایحه بودجه امسال ایران، ۲۹ عضو کمیسیون تلفیق حضور داشتند که ۲۰ نفر از آنها رأی موافق، ۵ نفر رأی مخالف و ۴ نفر رأی ممتنع داده‌اند.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس ایران دیروز در اقدامی بی‌سابقه، کلیات بودجه سال ۱۳۹۱ ایران را رد کردند که این اقدام می‌توانست زمینه‌ساز برگرداندن لایحه بودجه به دولت و تنظیم دوباره آن باشد.

گفته شده است که اعضای این کمیسیون شامگاه روز یکشنبه نیز در نشستی بی‌نتیجه، این کلیات را دوباره بررسی کرده بودند.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که پیش از آغاز بررسی دوباره کلیات بودجه امسال در نشست امروز کمیسیون تلفیق مجلس، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در این نشست حاضر شده است.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، به نقل از موسی قربانی، یکی از نمایندگان حاضر در این جلسه گزارش داده است که علی لاریجانی قبل از رأی‌گیری، به اعضای کمیسیون تلفیق گفته است: "ممکن است برخی از شما به مواردی از احکام لایجه بودجه ایراداتی داشته باشید، ولی مصلحت این است که در شرایط کنونی، این کمیسیون به کلیات لایحه بودجه رأی موافق دهد."

در عین حال، آقای قربانی به خبرگزاری فارس گفته است که علی لاریجانی در این نشست، به مذاکرات آتی (هسته‌ای ایران با گروه) ۱+۵ اشاره کرده و گفته است: "شرایط کنونی کشور ایجاب می‌کند که وحدت بیشتری وجود داشته باشد و رهبری هم توصیه‌هایی در این رابطه کرده‌اند."

رد بی‌سابقه کلیات

در نشست روز یکشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل)، از ۵۴ عضو کمیسیون تلفیق مجلس ۳۵ نفر حاضر بودند که از این تعداد، ۱۹ نفر به کلیات لایحه بودجه رأی مخالف و ۱۵ نفر رأی موافق دادند و یک نفر هم رأی ممتنع داد.

این اولین‌باری بود که کمیسیون تلفیق مجلس ایران به کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت رأی منفی می‌داد. گفته شد که با این اقدام کمیسیون تلفیق، باید کلیات لایحه در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود و در صورتی که نمایندگان مجلس هم به آن رأی منفی می‌دادند، لایحه به دولت برگشت داده می‌شد تا لایحه دیگری تنظیم و به مجلس ارائه شود.

در نظر گرفته نشدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه بودجه، مشخص نبودن نرخ ارز، واقعی نبودن درآمدهای لایحه، مشخص نبودن سقف بودجه و نیز نامعلوم بودن میزان انتشار اوراق مشارکت، از جمله دلایلی بود که گفته شد باعث رد کلیات لایحه بودجه از سوی اعضای کمیسیون تلفیق شده است.

همچنین گفته شده است که توزیع بودجه براساس شاخص‌های کلان مورد اعتراض نمایندگان مخالف کلیات بودجه بود و نیز برخی مفاد این لایحه، با برنامه پنجم توسعه، قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون مدیریت خدمات کشوری مغایرت داشت.

تغییر در آیین‌نامه کمیسیون تلفیق

کمیسیون تلفیق بودجه، ترکیبی از اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس ایران است که بودجه را برای تصویب در صحن علنی مجلس آماده می‌کند.

به گزارش ایرنا، پیش از آغاز بررسی دوباره لایحه بودجه در جلسه امروز کمیسیون تلفیق، آیین‌نامه داخلی این کمیسیون نیز برای اصلاح به رأی گذاشته شد و ۲۰ نفر از ۳۴ عضو حاضر کمیسیون با این اصلاح موافقت کردند.

در چارچوب آیین‌نامه کمیسیون تلفیق مجلس ایران، برای رأی‌گیری دوباره کلیات بودجه ایران یک سوم اعضا باید درخواست رأی‌گیری مجدد می‌کردند و این درخواست، در صورت موافقت سه‌چهارم اعضا به تصویب می‌رسید، اما با اصلاحیه‌ای که امروز تصویب شد، دریافت دو سوم آرای موافق افراد حاضر برای رأی‌گیری دوباره در این کمیسیون کافی بود.

کمیسیون تلفیق مجلس ایران ۵۴ عضو دارد و موسی‌الرضا ثروتی، از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است که بر اساس قانون، جلسه این کمیسیون "با حضور حداقل ۲۸ نفر یعنی ۵۰ درصد بعلاوه یک نفر رسمیت پیدا می‌کند."

گزارش شده است که در نشست امروز و در زمان بررسی اصلاح آیین‌نامه کمیسیون تلفیق ۳۴ عضو کمیسیون حضور داشتند، اما پس از اصلاح آیین‌نامه، ۲۹ نفر از آنها برای بررسی کلیات لایحه بودجه در این نشست مانده‌اند.

موسی قربانی، از دیگر اعضای کمیسیون تلفیق نیز با اشاره به اصلاح آیین نامه این کمیسیون گفته است: "طبق ماده ۵ آیین نامه تصمیمات کمیسیون تلفیق قطعی است، مگر با تقاضای یک سوم و رای سه چهارم نمایندگان حاضر در آن."

او گفته است: "اتفاقاتی که در کمیسیون تلفیق افتاد، طبق آیین نامه هیچ مشکل قانونی نداشت و کاملا قانونی بود."

مطالب مرتبط