لاریجانی: دولت غیرقانونی عمل کرد، به آیت‌الله خامنه‌ای نامه نوشتم

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی لاریجانی: علت نامه‌نگاری بنده روشن است. ما مرحله دوم هدفمندی را هنوز در مجلس تصویب نکرده‌ایم

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می گوید که اقدام دولت در واریز مبالغی به حساب مردم، بدون دریافت مصوبه مجلس، دلیل ارسال نامه‌اش به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بوده است.

آقای لاریجانی امروز دوشنبه ۲۱ فروردین (۹ آوریل) در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات مربوط به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در ایران، گفت: "نحوه برداشت درآمد، اصلاح حامل‌های انرژی و نحوه پرداخت، باید بر اساس قانون باشد."

او اضافه کرده است که اجرای مرحله دوم طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در ایران هنوز به تصویب مجلس نرسیده و به همین دلیل اقدام اخیر دولت در واریز مبالغی به حساب سرپرستان خانوارها در ایران غیرقانونی بوده است.

مقامات دولتی ایران در روزهای نخست فروردین ماه امسال اعلام کردند که اواخر اسفند سال گذشته، مبلغ ۲۸ هزار تومان به عنوان مابه‌التفاوت مراحل اول و دوم طرح هدفمندکردن یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوارها واریز شده است.

دولت همچنین اعلام کرد که این مبلغ، تا زمان آغاز مرحله دوم طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، از حساب افراد قابل برداشت نخواهد بود.

با این حال، واریز این مابه‌التفاوت، مقدمه‌ای بر آغاز اجرای مرحله دوم طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در ایران خوانده شد، در حالی که نمایندگان مجلس در زمان تصویب تنخواه دولت برای دو ماه اول سال ۱۳۹۱، دولت را موظف کرده بودند که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را در دو ماه اول سال ۱۳۹۱، معادل سه ماه پایانی سال ۱۳۹۰ اجرا کند.

این مصوبه، نوعی تلاش مجلس ایران برای به تاخیر انداختن اجرای مرحله دوم طرح حذف یارانه‌ها ارزیابی شد.

نامه به رهبر

خبرگزاری مهر روز شنبه ۱۹ فروردین (۷ آوریل) گزارش داد که رئیس مجلس ایران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه ای، از او خواسته است که بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، از اختیاراتش برای توقف اجرای مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها استفاده کند.

آقای لاریجانی امروز گفته است: "علت نامه‌نگاری بنده روشن است. ما مرحله دوم هدفمندی را هنوز در مجلس تصویب نکرده‌ایم."

به گزارش خبرگزاری فارس، او اضافه کرده است: "اصل این مساله باید از طرف دولت پیشنهاد شود و مجلس آن را تصویب کند."

رئیس مجلس ایران توضیح داده است: "پولی به حساب افراد ریخته می‌شود و اگر افراد نتوانند آن را برداشت کنند، این فعل به معنای پرداخت است که نامش را پرداخت مجازی گذاشته‌اند، (در حالی که) ما این ترمینولوژی را نداشتیم."

او گفت: "هم دریافت و هم پرداخت، نیازمند قانون است که من هم بر همین اساس، گفتم این مسئله اشکال قانونی دارد و باید اصلاح شود."

با انتشار خبر واریز مابه‌التفاوت مرحله اول و دوم طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوارها، بهروز مرادی، مدیرعامل سازمان هدفمندکردن یارانه‌ها، روز یکشنبه ۶ فروردین (۲۵ مارس)، گفت که پرداخت این مابه‌التفاوت به معنای آغاز مرحله دوم این طرح نیست.

با این حال، او اضافه کرد: "همانطور که در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها، پراخت یارانه نقدی را یک ماه و نیم زودتر از شروع اجرای قانون در نظر گرفتیم، هم‌اکنون نیز این مابه‌التفاوت مربوط به زمانی است که مرحله دوم آغاز شود."

اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران، با هدف اصلاح الگوی مصرف، از شب ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ آغاز شد. در چارچوب این قانون یارانه‌های پرداختی دولت برای دست‌کم ۱۶ قلم کالا و خدمات، باید به تدریج حذف شود و قیمت آنها افزایش یابد. در ازای این افزایش قیمت، دولت مبالغی را ماهانه تحت عنوان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوارهای ایرانی واریز می‌کند.

در زمان آغاز اجرای مرحله اول این قانون نیز دولت ابتدا اولین قسط یارانه نقدی را به حساب خانوارها واریز کرد و پس از آن، قیمت کالاها و خدمات را افزایش داد.

مطالب مرتبط