کارخانه آلومینیم تاجیکستان خود را با گاز تأمین می‌کند؟

تالکو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در کارخانه تالکو تجهیزات تولید گاز از زغال فعال شده است

در کارخانه آلومینیم تاجیکستان (تالکو) تجهیزات گازژنراتور که از زغال یا انگِشت گاز تولید می‌کند، فععال شده است.

در این مورد چندی از خبرنگاران محلی که روز شنبه ۷ آوریل با دعوت تالکو از این تجهیزات جدید دیدن کرده‌اند، خبر دادند.

دفتر مطبوعات این کارخانه این خبر را تأیید کرده، اما از جزئیات فعالیت این تجهیزات، از جمله توانایی آن، خودداری کرد.

همزمان، این منبع تأکید کرد که تجهیزات گازژنراتور نیازهای تالکو به گاز طبیعی را کاملاً برآورده کرده نمی‌تواند. از این لحاظ، با جانب ازبکستان در مورد انتقال گاز این کشور به کارخانه تالکو مذاکرات همچنان ادامه‌ دارد.

ضمناً، شادی شبدال‌اف، رهبر حزب کمونیست و عضو کمیته انرژی، صنایع، عمران و ارتباطات مجلس نمایندگان تاجیکستان، در اواخر هفته گذشته به بی‌بی‌سی از نصب تجهیزات گازژنراتور در کارخانه آلومینیم تاجیکستان خبر داده بود.

به گفته آقای شبدال‌اف، امکان دارد تجهیزات گازژنراتور سالیانه بیش از ۷ هزار تن زغال را به گاز تبدیل دهد که این می‌تواند تا حدی نیازهای کارخانه را به گاز برآورده کند.

همچنین، او پیشنهاد کرد که در تولید آنُد، مواد سوخت برای گداختن آلومینیم، از زغال دارای کیفیت عالی آنتروسید وطنی استفاده شود.

گفته می‌شود، ذخایر زغال در تاجیکستان بیش از ۵ میلیارد تن ارزیابی شده و برخی از معادین، مثلاً معدن نظرایلاق در وادی رشت، دارای ذخیره بزرگ زغال کیفیت عالی هستند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعاتی کارخانه آلومیوم تاجیکستان یا "تالکو" سالیانه این کارخانه به مقدار ۴۰-۴۵ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کرد که از آن عمدتاً برای تولید آند، مواد سوخت برای تولید آلومینیوم، استفاده می‌شد.

در همین حال، دفتر مطبوعات تالکو خبرها مبنی بر کاهش قابل توجه تولید آلومینیم در این کارخانه را به دلیل قطع شدن انتقال آن از ازبکستان بی‌پایه خواند.

نشریه “نزاویسیمایا گازتا”، چاپ مسکو، در مطلبی با نام “اولتیماتوم گازی تاشکند” از قول سلیمان رشیداف، مشاور سفارت تاجیکستان در روسیه، نوشته است، در پی قطع شدن صدور گاز ازبکستان، تالکو با توانایی ۲۰ درصد خود فعالیت می‌کند.

همچنین، دفتر مطبوعات تالکو در یک بیانیه، اطلاع خبرگزاری “Asia-Plus” تاجیکستان در باره کاهش میزان تولید آلومینیم در این کارخانه را رد کرده است.

این خبرگزاری، به نقل از قول منابع وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان، میزان محصولات تالکو را در سه‌ماهه اول سال جاری بالغ به ۲۷ میلیون سامانی ارزیابی کرده است.

اما، به گفته سیاحت قادراوا، رهبر مرکز مطبوعات تالکو، در سه ماه اول سال جاری به مقدار بیش از ۷۴ هزار تن آلومینیم که مبلغ عمومی آن ۱۱۵۳ میلیون دلار آمریکایی است، تولید کرده است، این رقم از نشانداد سه‌ماهه چهارم سال گذشته ۸ درصد بیشتر بوده است.

کارخانه آلومینیم تاجیکستان از بزرگترین کارخانه‌های صنعتی آسیای مرکزی محسوب شده و سالیانه به مقدار بیش از ۴۰۰ هزار تن آلومینیم اولیه تولید می‌کند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعاتی "تالکو"، ۷۵ درصد محصولات صادراتی تاجیکستان را آلومینیم تشکیل داده و ۷۰ درصد درآمد شرکت "برق تاجیک" از این کارخانه است.

مقامات ازبکستان بارها از نحوه فعالیت کارخانه آلومینیم تاجیکستان به دلیل آن چه خطرات زیست‌محیطی خوانده‌اند، شکایت کرده‌اند. چیزی که مقامات تاجیکستان و مسئولین این کارخانه رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط