تولید ظرف‌های شیشه‌ای در خجند بدون گاز ازبکستان

ظرف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فرآورده‌های کشاورزی تاجیکستان به خارج از کشور عمدتاً در ظرف‌های شیشه‌ای صادر می‌شوند

در حالی که بزرگ‌ترین کارخانه تولید ظرف‌های شیشه‌ای در شمال تاجیکستان از فعالیت بازمانده است، یک شرکت خصوصی آماده است خود را جایگزین آن کند.

شرکت موسوم به "خ‌ک‌پ" در شمال تاجیکستان تجهیزاتی را به کار انداخته و قصد دارد تا دو هفته دیگر به تولید ظرف‌های شیشه‌ای با استفاده از زغال‌سنگ آغاز کند.

کارخانه "لعل" که بزرگترین کارخانه تولید ظرف‌های شیشه‌ای در شهر خجند محسوب می‌شد، اخیراً در پی قطع انتقال گاز طبیعی از ازبکستان از فعالیت بازماند.

این کارخانه در گذشته ماهیانه تا ۴٫۵ میلیون عدد ظرف شیشه‌ای تولید می‌کرد و نیاز بیش از ۴۵ کارخانه کنسروسازی تاجیکستان به ظرف‌های شیشیه‌ای را برآورده می‌ساخت.

هم‌اکنون، مسئولان شرکت خصوصی "خ‌ک‌پ" می‌گویند که این شرکت نیز از ظرفیت تولدید این مقدار ظرف‌های شیشه‌ای برخوردار است و کارخانه‌های کنسروسازی با کمبود ظرف‌های شیشه‌ای روبرو نخواهند شد.

یک مسئول شرکت "خ‌ک‌پ"، که نخواست نامش افشا شود، به بی‌بی‌سی گفت که کارخانه تولید شیشه این شرکت سال گذشته تجهیزات تولید گاز از زغال‌سنگ را نصب کرده و از آن برای تولید شیشه استفاده می‌کند.

به این دلیل، صرف نظر از قطع انتقال گاز طبیعی از ازبکستان به تاجیکستان، تولید شیشه در این کارخانه همچنان ادامه‌ دارد. ولی به گفته وی، از شیشه تولید این کارخانه عمدتاً در ساختمان استفاده می‌شود.

هم‌اکنون با ایجاد مشکلات در فعالیت کارخانه تولید ظرف‌های شیشه‌ای شهر خجند شرکت "خ‌ک‌پ" تصمیم گرفته است سریعاً تجهیزات تولید ظرف‌های شیشیه‌ای را نیز فعال کند. به گفته این منبع، "نخستین ظرف‌های شیشه‌ای تا دو هفته دیگر تولید می‌شوند."

این در حالیست که بعد از قطع انتقال گاز طبیعی از ازبکستان، این نگرانی وجود داشت که در کنسروسازی و صادرات محصولات کشاورزی تاجیکستان به خارج از این کشور مشکلات جدی پیش خواهد آمد.

معمولاً بخش اصلی تولیدات کشاورزی تاجیکستان به خارج از این کشور به گونه شربت و آب‌میوه در ظرف‌های شیشه‌ای صادر می‌شود. این احتمال وجود داشت که قطع تولید ظرف‌های شیشه‌ای بر وضع تولید و صادرات کنسرو و شربت و آب‌میوه نیز اثراتی برجای گذارد.

در همین حال، مسئولان وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان گزارش داده‌اند که بیش از ۱۳۰ کارخانه صنعتی تاجیکستان تجهیزات تولید گاز از زغال‌سنگ را نصب کرده‌اند و اکنون نیاز به گاز طبیعی ازبکستان ندارند. ولی فهرست این کارخانه‌ها اعلام نشده است.

این در حالی است که منابع "تالکو"، شرکت تولیدکننده آلومینیم و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گاز وارداتی در تاجیکستان، خبر دادند که دومین دستگاه تولید گاز از زغال‌سنگ در این کارخانه فعال شده و به این ترتیب خطر قطع تولید آلومینیم در این کارخانه از بین رفته است.

با این وجود، این شرکت همچنین از گاز طبیعیی که در جنوب تاجیکستان استخراج می‌شود، استفاده می‌کند. هرچند حجم این گاز چندان زیاد نبوده و برای برآورده ساختن کلیه نیاز "تالکو" به این مواد سوخت بسنده نیست.

کارخانه تولید سیمان شهر دوشنبه نیز که از ۱ آوریل به این سو از فعالیت بازمانده است، از یک شرکت چینی خواسته است که بزودی در این کارخانه تجهیزات تولید گاز از زغال‌سنگ را نصب کند.

گفته می‌شود که به دلیل قطع فعالیت کارخانه سیمان شهر دوشنبه در ساختمان تأسیسات دارای "اهمیت راهبردی"، نظیر نیروگاه‌ها و تونل‌ها مشکل ایجاد خواهد شد.

برخی منابع می‌گویند که کیفیت سیمان تولید این کارخانه از سیمانی که از خارج کشور، بویژه از پاکستان وارد می‌شود، بمراتب بهتر است.

مطالب مرتبط