کاهش رشد اقتصاد تاجیکستان در سال جاری

بانک توسعه آسیایی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در گزارش بانک توسعه آسیایی کاهش رشد اقتصاد تاجیکستان در سال جاری پیش‌بینی شده است

در سال جاری میزان رشد تولیدات ناخالص داخلی تاجیکستان در مقایسه‌ با سال گذشته ۲ درصد کاهش خواهد یافت.

این نکته در گزارش "توسعه آسیا در سال ۲۰۱۲" بانک توسععه آسیایی که روز چهارشنبه ۱۱ آوریل در دفتر این بانک در شهر دوشنبه معرفی گردید، تأکید شد.

همزمان، در این گزارش میزان تورم در تاجیکستان در سال جاری ۸-۹٫۵ درصد پیش‌بینی شده است. این رقم در سال گذشته ۵٫۱۲ درصد را تشکیل داده است.

قهار امین‌اف، اقتصاددان دفتر بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان، احتمال افزایش میزان تورم در این کشور را به افزایش قیمت نیروی برق، افزایش ارزش مواد سوخت و مواد غذایی مربوط خواند.

همچنین، به اعتقاد آقای امین‌اف، برگزاری جشن‌های باشکوه، از جمله، تجلیل از بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان، به افزایش میزان تورم در این کشور مساعدت کرده است.

در همین حال، برخی از کارشناسان مسائل اقتصادی پیش‌بینی‌های بانک توسعه آسیایی را مبنی به سطح رشد تولیدات ناخالص داخلی و میزان تورم خوش‌بینانه ارزیابی کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توکشی گفت که برای رهایی از وابستگی اقتصاد تاجیکستان به فعالیت کارخانه‌های بزرگ صنعتی این کشور باید کارخانه‌های کوچک و متوسط را توسعه دهد

این در حالیست که به گفته این کارشناسان، در کنار افزایش قیمت نیروی برق و مواد سوخت، قطع انتقال گاز از ازبکستان و "محاصره اقتصادی" تاجیکستان از جانب این کشور می‌تواند در چگونگی روند رشد اقتصاد و تورم اثرات جدی گذارد.

گفته می‌شود، کمبود گاز طبیعی به متوقف شدن فعالیت کارخانه "تاجیک‌سییمان" انجامیده و امکان دارد به کاهش جدی تولید آلومنیم در کارخانه "تالکو" منجر شود.

قطع حرکت قطارها به مناطق جنوب تاجیکستان توسط راه آهن ازبکستان باعث کاهش میزان صادرات میوه و سبزیجات از ولایت ختلان به روسیه و کشورهای دیگر مستقلل مشترک‌المنافع خواهد شد.

در نهایت، این عوامل ممکن است در اجرای بخش درآمد بودجه تاجیکستان و سطح زندگی مردم اثرات نامطلوب داشته باشد.

جوجی توکیشی، رهبر دفتر بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان، به نوبه خود گفت که رشد منظم کشاورزی و ارائه خدمات در تاجیکستان در سال گذشته این نهاد را به رشد اقتصاد این کشور در سال جاری و تأمین بازار داخلی با مواد غذایی داخلی خوش‌بین کرده است.

به اعتقاد آقای توکیشی، برای رهایی از وابستگی اقتصاد تاجیکستان به فعالیت کارخانه‌های بزرگ صنعتی این کشور باید کارخانه‌های کوچک و متوسط را توسعه دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای امین‌اف دلیل افزایش میزان تورم در تاجیکستان را به بالاروی قیمت نیروی برق، افزایش ارزش مواد سوخت و مواد غذایی مربوط خواند

این در حالیست که به گفته او، حالا سهم بخش خصوصی کم‌تر از ۵۰ در سد تولیدات ناخالص داخلی را تشکیل داده و میزان سرمایه‌گذاری خصوصی در اقتصاد حدود ۵ در صد از این تولیدات است.

در همین حال، مسئولان دفتر بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان گفتند که امکان دارد در طول سال جاری با توجه به تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور، منطقه و جهان در ارقام پیش‌بینی‌شده تولیدات ناخالص ملی و میزان تورم در تاجیکستان تجدید نظر شود.

همکاری بانک توسعه آسایی با تاجیکستان در سال ۱۹۹۸ شروع شده و در این مدت این نهاد مالی به تاجیکستان به مقدار ۸۶۰ میلیون دلار آمریکایی وام دارای تخفیف، کمک‌های بلاعوض مالی و فنی ارائه کرده است.

هم‌اکنون بانک توسعه آسیایی برای ترمیم و بازسازی راه اتومبیلرو دوشنبه-تورسون‌زاده، در غرب تاجیکستان، به مقدار ۱۲۰ میلیون دلار کمک بلاعوض مالی اختصاص داده است.

جوجی توکیشی، رهبر دفتر بانک توسعه اروپایی در تاجیکستان، گفت که این نهاد در صدد است طرح‌های بزرگ منطقه‌ای، از جمله راه آهن تاجیکستان-افغانستان-ترکمنستان و احداث لوله‌های گاز را مورد آموزش و بررسی قرار دهد.

آقای توکیشی گفت، طرح‌هایی که اجرای آن‌ها از لحاظ فنی و مالی امکان‌پذیر بوده و به توسعه در منطقه مساعدت خواهد کرد، مورد توجه بانک توسعه آسیایی قرار خواهند گرفت.