شکایت دولت آمریکا از اپل و ناشران کتاب های الکترونیک

حق نشر عکس Reuters
Image caption استیو جابز برای تقویت موقعیت اپل در بازار کتاب های الکترونیک، روش جدیدی را برای قیمت گذاری این کتاب ها پیشنهاد کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده از شرکت اپل و پنج ناشر عمده به خاطر تبانی بر سر قیمت گذاری کتاب های الکترونیک شکایت کرده است.

دولت آمریکا شرکت های اپل، هاکت، هارپرکالینز، مک میلان، سایمون اند شوستر و پینگویین را متهم کرده است که برای تعیین قیمت کتاب های الکترونیک با هم تبانی کرده اند.

هاکت، هارپرکالینز و سایمون اند شوستر موفق شده اند با وزارت دادگستری به توافق برسند و شکایت مطرح شده علیه اپل و دیگر ناشران پیگیری خواهد شد.

اپل از واکنش درباره اتهام های مطرح شده خودداری کرده است.

شکایت دولت آمریکا از اپل یک روز پس از انتشار خبر افزایش ارزش این شرکت به ۶۰۰ میلیارد دلار مطرح شده است.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا چهارشنبه با اعلام شکایت از ناشران الکترونیک گفت: "در نتیجه این توطئه، بر این باوریم که مصرف کنندگان برای خرید کتاب های پرطرفدار میلیون ها دلار بیشتر از هزینه واقعی پرداخت کرده اند."

به گفته آقای هولدر، ناشران با همکاری اپل توانسته اند جای فروشندگان را در روند تعیین قیمت نهایی کتاب های الکترونیک بگیرند.

همزمان، اتحادیه اروپا نیز تحقیقاتی را درباره قیمت گذاری کتاب های الکترونیک آغاز کرده است.

به گفته یکی از مقام های ارشد تجاری اتحادیه اروپا، این اتحادیه از اپل و چهار ناشر بین المللی پیشنهادهایی را برای حل و فصل شکایت موجود درباره تبانی دریافت کرده است.

شیوه قیمت گذاری کتاب های الکترونیک با کتاب های معمولی متفاوت است.

ناشران در آمریکا یک قیمت کلی را برای کتاب های خود تعیین می کنند وسپس آن را به نصف قیمت پشت جلد به فروشندگان می فروشند. فروشندگان نیز بر اساس شرایط بازار قیمت عرضه کتاب ها را تعیین می کنند.

اما ناشران الکترونیک به توصیه استیو جابز، بنیانگذار شرکت اپل، روش دیگری را برای قیمت گذاری کتاب های الکترونیک انتخاب کردند.

آنها قیمت نهایی محصولات خود را انتخاب می کنند و فروشندگان سی درصد از سود حاصل را به دست می آورند.

اپل از این روش برای برتری جستن بر شرکت آمازون در بازار کتاب های الکترونیک استفاده کرد.

مطالب مرتبط