تعدیل نیروی ۱۰هزار نفری در سونی

کازوئو هیرایی حق نشر عکس Getty
Image caption مدیرعامل سونی از کاهش ۱۰ هزار نفری کارکنان خبر داد

کازوئو هیرایی، مدیر عامل شرکت الکترونیکی سونی، اعلام کرده است که این شرکت در جریان تعدیل ساختاری گسترده ۱۰ هزار پست خود را کاهش می‌دهد.

این تعدیل نیرو، که ۶% از کل نیروی کار شرکت و شاغلان بخش‌های در حال واگذاری را در بر می‌گیرد، باید در ۱۲ ماه آتی اجرا شود.

سونی در صنعت تلویزیون درگیر رقابت با سامسونگ و ال‌جی کره جنوبی است و در زمینه محصولات صوتی و تلفن نیز از جانب اپل تحت فشار است.

این شرکت در روز سه‌شنبه زیان سالانه‌ ۶.۴ میلیارد دلاری برای خود پیش‌بینی کرده است که دو برابر برآورد قبلی است. در همین حال ارزش سهامش نیز در ۱۲ ماه گذشته ۴۰% افت کرده است.

"روحیه کارآفرینی"

سونی می‌گوید تمرکز خود را بر سه حوزه عکاسی دیجیتال، کنسول‌های بازی و گوشی‌های موبایل خواهد گذاشت.

امید شرکت سونی این است که این تغییرات بتواند تا سال مالی ۲۰۱۵ فروشی ۱۰.۵ میلیارد دلاری، با حاشیه سودی ۵ درصدی را رقم بزند.

سونی فروش سال مالی پیشین خود را ۷.۹ میلیارد دلار گزارش کرده است.

آقای هیرایی که به تازگی به سمت مدیر عاملی سونی برگزیده شده است در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: "انبوهی از سرمایه‌گذاران ما خواهان تغییرند. سونی تغییر می‌کند. ما همیشه شرکتی مبتکر و کارآفرین بوده‌ایم و این روحیه در ما عوض نشده است".

با این حال تحلیلگران دید مثبتی به آنچه آقای هیرایی اعلام کرده است، ندارند.

پلهام اسمیترز، کارشناس و مشاور در صنعت الکترونیک، می‌گوید: "من به شخصه انتظار بیش از اینها را داشتم. این گفته‌ها حسی شبیه همان حرف‌های سه چهار سال پیش هووارد استرینگر، مدیر قبلی، را می‌دهند؛ وقتی که او هم دنبال تغییر ساختار بود".

او می‌گوید: "تازه آن وقت‌ها سامسونگ و اپل به قدرت امروزشان نبودند".

توشیوکی کانایاما، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت مانکس، می‌گوید: "من که چیز تازه‌ای نمی‌بینم. آنها قبلا هم گفته بودند که بخش تلویزیونشان را به سوددهی برمی‌گردانند. حرف‌هایی که درباره صنعت الکترونیک می‌زنند هم همان طور است".

بخش تلویزیون سونی در هشت سال گذشته ضرر داده است. به گفته تحلیلگران به رغم این که سونی سالانه ۲۰ میلیون دستگاه تلویزیون می‌فروشد، این میزان هنوز به اندازه‌ای نیست که به سوددهی برسد.

به منظور رفع همین مشکل است که سونی می‌خواهد هزینه‌های این بخش را تا مارس ۲۰۱۴ به میزان ۶۰% کاهش دهد.

کیکوچی ماکوتو، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی میوجو، می‌گوید: "اگر می‌خواهند ۶۰% هزینه‌هایشان را کم کنند یعنی یکی از کارخانه‌هایشان را می‌بندند و سهم خود را در این صنعت کم می‌کنند. این ضرورتا چیز بدی نیست. مشکل جای دیگری است و آن هم این که معلوم نیست در مقابل آنچه قطع می‌شود، چه چیزی اضافه می‌گردد".

رولاند بوئرک، خبرنگار بی‌بی‌سی از توکیو، می‌گوید: "آقای هیرایی می‌خواهد سونی در مسیر تازه تولید محصولاتی بیفتد که واقعا مردم را جلب کند و به حیرت بیندازد. اما حرف یک چیز است و عمل چیزی دیگر".

شرکت شارپ، رقیب ژاپنی سونی در ساخت تلویزیون، نیز زیان هنگفتی را انتظار می‌کشد. آنان برآوردی ۴.۷ میلیارد دلاری از زیان سال جاری خود دارند.