دادگاه فساد مالی؛ اتهامات مفسد فی‌الارض و آنکه 'طی‌الارض' کرد

حق نشر عکس fars
Image caption در ششمین جلسه دادگاه، دو نفر از متهمان اتهام افساد فی الارض را رد کردند

بر اساس گزارش‌ها از ایران، در ادامه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی در ایران، نماینده دادستان تهران گفت که ارتباط گسترده‌ای بین مه آفرید خسروی، متهم ردیف اول این پرونده با برخی مدیران اجرایی، نمایندگان مجلس، مدیران ارشد بانکها و شرکت ها خارجی وجود داشته است.

مهدی فراهانی نماینده دادستان تهران در ششمین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت که "فساد اقتصادی مولد بسیاری از جرایم و آثار آن بسیار گسترده است به همین دلیل متهمان این پرونده مستحق سنگین ترین مجازات هستند."

در پرونده فساد بزرگ اقتصادی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان، به کسب سود پرداخته‌اند.

در ششمین جلسه رسیدگی به این پرونده"س.ک" رئیس بانک صادرات شعبه گروه ملی فولاد اهواز که ال سی های ریالی در آن شعبه صادر شده بود، به عنوان آخرین دفاع در جایگاه قرار گرفته و گفت که "بیش از ۴۰ بار از شعبه بازرسی شد، اما کسی نگاه نکرد که چرا برخی از ال سی ها وجود ندارد."

او گفت که تمام شبکه بانک صادرات از موضوع بازگشایی ال سی ها باخبر بودند.

رئیس سابق بانک صادرات شعبه گروه ملی فولاد اهواز گفت که دو میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومن از مه آفرید خسروی به عنوان خیریه گرفته است.

بعد از وی "س.م" مدیر بانک ملی کیش به عنوان متهم از خودش دفاع کرد. او که بخشی از ال سی های صادر شده از بانک صادرات را به قیمت پائین تر خریده است (تنزیل) گفت که "بازرسی که پیش ما آمده بود با یک تلفن از دفتر مدیریت بالا دستی بانک به تهران برگشت و اصلا بازرسی نکرد."

او گفت که کل پرونده ال سی های تنزیل شده ۲ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان است در حالی که سهم شعبه کیش که تحت مدیریت من بوده است تنها یک ششم از کل آن بوده است.

مدیر بانک ملی شعبه کیش گفت که "متاسفم از این که در جایی کار کردم که خاوری مدیر عامل آنجا بوده است. خاوری طی الارض کرده است، اما من به عنوان فسادفی الارض متهم هستم."

محمودرضا خاوری، مدیر عامل وقت بانک ملی ایران بعد از افشای پرونده فساد مالی، از ایران خارج شد و به کانادا رفت.

مدیر بانک ملی شعبه کیش گفت که "خاوری در یک گوشه دنیا فارغ از این اتفاقات دارد عشق و حال می کند، اما من و خانواده ام در حال زجر کشیدن هستیم."

بعد از دفاعیات مدیر عامل شعبه کیش، متهم ردیف دوم پرونده که از وی به عنوان "چشم راست" متهم ردیف اول یاد می شود در جایگاه قرار گرفت. او که رسانه ها از وی به اسم "ب.ب" نام برده اند، گفت که "اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم."

او همچنین گفت که اتهام تحصیل مال نامشروع و این که گفته اند وی ۱۹ ملک به نام خودش خریده است را قبول ندارد. او گفت که فقط برای نوشتن قرارداد وکیل بوده و قبل از این که وارد گروه شود ۴۰۰ میلیون تومان پول داشته که "اکنون این رقم به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده که ۴۰۰ میلیون تومان آن وام بوده که از خسروی گرفتم."

غلامعلی ریاحی وکیل متهم در دفاع از موکلش گفت که بانک مرکزی هم در این پرونده متهم است و در آنجایی که باید نظارت می کرد، کوتاهی کرده است.

آقای ریاحی گفت که مدیران بانک ها و بانک مرکزی در این پرونده دخیل هستند ولی "چرا ناظران بانکها، آنهایی که در سطح اول هستند را گذاشتند آخر پرونده، اما به اینهایی که سلول آخر چارت بانکی هستند اتهام فساد زدند."

آقای ریاحی پیش از پایان دادگاه از قاضی خواست که برای موکلش "حکم برائت" صادر کند و "حداکثر تخفیف" را برایش در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط