کاهش قیمت ارز و سکه در ایران دو روز پس از 'مذاکرات سازنده' اتمی

حق نشر عکس
Image caption بانک مرکزی ایران پیش فروش چهار میلیون قطعه سکه طلا را با هدف کاهش بیشتر قیمت وعده داده است

دو روز پس از آغاز دوباره مذاکرات اتمی ایران و کشورهای ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به علاوه آلمان) و رضایت نسبی طرفین درباره محتوی مذاکرات، گزارش‌ها از کاهش قیمت سکه و ارز در ایران حکایت دارد.

بر اساس گزارشها قیمت سکه طلا، طرح قدیم برای معاملات روز دوشنبه ۲۸ فروردین به ۶۹۷ هزار تومان و نرخ فروش هر دلار آمریکا به ۱۷۹۰ تومان رسید که نسبت به دو روز گذشته کاهش نشان می‌دهد.

به گفته برخی از از کارشناسان، امیدواری نسبت به نتیجه مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی که قرار است پنج هفته دیگر در عراق ادامه پیدا کند، دلیل اصلی کاهش قیمت بوده است.

در هفته های پایانی سال گذشته خورشیدی (کمتر از یک ماه پیش) قیمت دلار آمریکا از مرز ۲هزار تومان عبور کرده بود.

در جریان شدت گرفتن اختلافات ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران در نیمه دوم سال گذشته خورشیدی، تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران افزایش یافت و در پی آن نرخ سکه طلا و ارز در ایران با افزایش پی در پی رو به رو شد.

پیش بینی ادامه کاهش قیمت ارز و طلا

برخی از وب سایت های اعلام نرخ سکه و ارز در ایران، برای معاملات (فردا) سه شنبه ۲۹ فروردین (هفدهم آوریل) ادامه کاهش قیمت را پیش بینی کرده‌اند.

قیمت جهانی طلا هم ظرف دو روز گذشته کاهش یافته که این موضوع می‌تواند بر پایین رفتن نرخ طلا در بازار ایران تاثیر گذار باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات اتمی اخیر ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک به میزبانی ترکیه، باعث واکنش مثبت بازار سکه و سهام و ارز در ایران شده است

بانک مرکزی ایران هم اعلام کرده از روز سه شنبه (فردا) پیش فروش ۴ میلیون قطعه سکه طلا را با هدف پایین بردن قیمت آن آغاز خواهد کرد.

یک روز پیش از این هم، گزارش‌ها از بهبود شاخص بورس اوراق بهادر تهران خبر می‌داد.

بنابر این گزارش‌ها، شاخص بورس تهران در طی هفته گذشته ۴۵۷ واحد رشد کرده و از مرز ۲۷ هزار واحد گذشته است.

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ پس از ۱۴ ماه توقف، روز شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) به میزبانی ترکیه در شهر استانبول برگزار شد.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هدایت مذاکرات را بر عهده داشتند، گفت و گوهای اخیر را مثبت و سازنده ارزیابی کردند.