بیشتر از پنج و نیم میلیون بیکار در اسپانیا

حق نشر عکس AP
Image caption آمار رسمی از بازگشت اسپانیا به رکود اقتصادی خبر می‌دهند

دفتر ملی آمار اسپانیا امروز ۲۷ آوریل(۸ اردیبهشت) اعلام کرد که نرخ بیکاری در این کشور به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده است.

در پایان ماه مارس گذشته شمار بیکاران اسپانیا بالغ بر ۵ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است که به معنی نرخ بیکاری ۲۴.۴ درصدی در این کشور است.

انتظار می‌رود که انتشار آمار و اطلاعات رسمی در دوشنبه پیش رو حاکی از رکود دوباره اقتصاد اسپانیا باشد.

تنها ساعاتی پیش دفتر اعتبارسنجی "استاندارد و پور" رتبه اسپانیا را تنزل داده بود.

بانک مرکزی اسپانیا همین هفته اعلام کرد که اقتصاد کشور در سه ماهه نخست سال میلادی جاری ۴درصد افت کرده و سه ماهه پیش از آن نیز رشد منفی ۳درصدی داشته است.

داده‌های دیگری که در روز جمعه گذشته منتشر شده بودند نشان می‌دهند که بازار خرده‌فروشی اسپانیا در ماه مارس، نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳.۷ درصد سقوط کرده است.

'بحران عظیم'

تنها در سه ماه اول امسال ۳۶۵ هزار و ۹۰۰ نفر مشاغل خود را از دست داده‌اند.

اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد، نرخی که از آوریل ۲۰۰۷ به تندی افزایش یافته و انتظار می‌رود از این هم بالاتر برود.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر امور خارجه، می‌گوید: "این آمارها برای همه، و به خصوص برای دولت وحشتناکند. اسپانیا در بحرانی عظیم قراردارد".

دولت قصد دارد با انجام اصلاحاتی، مانند لغو بازخرید و عدم افزایش دستمزد همراه با تورم، مشکل را حل کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مداخلات دولت اسپانیا در بازار کار و کاهش مخارج دولتی در اموری نظیر بهداشت اعتراضات فراوانی را به دنبال داشته است

این اقدامات خشم اتحادیه‌ها را به همراه داشته و آنها را به سازمان دادن اعتصابات سراسری واداشته است.

دولت همچنین برای کاهش بدهی‌هایش در پی کم کردن مخارج دولتی است.

این امر خود در رشد منفی اقتصاد سهم دارد.

استفان کینگ، اقتصاددان ارشد بانک اچ‌اس‌بی‌سی، می‌گوید: "چرخه یونان دارد در اسپانیا تکرار می‌شود. رکود آن قدر عمیق شده که وقتی یک قدم از آن بیرون می‌گذاری، تو را دو قدم به درون خودش می‌کشد".

'ترکیدن دردناک حباب'

لورنس نایت، تحلیلگر اقتصادی بی‌بی‌سی، می‌گوید که پس از پیدایش واحد پول یورو دو حباب بزرگ در اقتصاد اسپانیا شکل گرفتند: حباب مسکن و حباب بازار کار.

در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۷ قیمت مسکن در اسپانیا ۳ برابر شد. حالا با ترکیدن حباب، قیمت‌ها در حال سقوط آزاد هستند و ساخت و ساز متوقف شده است. امری که هزاران نفر را از کار بیکار کرده است.

در دوره رونق رشد دستمزد اسپانیایی‌ها نیز بالا بود. تا جایی که رشد درآمد کارگران اسپانیایی به نسبت کارگران آلمانی ۴۰درصد بیشتر بود. به این ترتیب با توجه به واحد پول مشترک اسپانیا توان رقابتی خود را از دست داد.

حال حباب‌ها ترکیده است و اقتصاد اسپانیا با مشکلاتی پیچیده دست و پنجه نرم می‌کند. وام‌دهندگان اعتبار کمتری برای وام‌گیرندگان اسپانیا قائلند و کمک‌هایی نیز که دولت‌های اروپایی برای برون‌رفت از بحران تامین کرده‌اند هنوز کافی نیست.

مطالب مرتبط