نگرانی جامعه مدرسین قم از تورم در ایران

تومان
Image caption به گفته بسیاری از کارشناسان مشکلات اقتصادی داخلی به خصوص افزایش حجم نقدینگی و ناتوانی دولت در کنترل آن، تورم بالای بیست درصد و تحریم های بین المللی از جمله دلایل افزایش قیمت کالاها در ایران است.

تعدادی از روحانیون بلند پایه قم در خصوص افزایش قیمتها و تورم در کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نوشته است که تعدادی از روحانیون قم طی نامه ای خطاب به دولت بر ضرورت رسیدگی هرچه بیشتر به بحث اقتصادی و مساله گرانی ها تاکید کرده‌اند.

در این نامه آمده است که "طبق اخبار و گزارش‌ها طی چند ماهه اخیر موج نسبتاً عظیمی از گرانی متوجه کالاهای اصلی و مورد نیاز مردم" شده که "مشکلات و نارضایتی در حد گسترده‌ای را به وجود آورده است."

این نامه که به امضای محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیده است از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می‌خواهد که "ضمن تبادل نظر با کارشناسان اقتصادی جلوی گرانی‌ها و افزایش قیمت‌های موجود را بگیرد تا به خواسته‌های مردم شریف جامه عمل پوشانده شود."

ابراز این نگرانیها در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش مجلس شورای اسلامی ایران نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هارا بررسی کرد. به گفته برخی از نمایندگان مجلس عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی (فاز اول) باعث بروز "عوارض تورمی" در جامعه شده است و به همین دلیل ضرروی بود تا اجرای مرحله دوم این روند بررسی شود.

بر اساس گزار شها قیمت کالاهای مصرفی در ایران در روزهای اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و آقای احمدی نژاد نیز با پذیرش گرانی از استانداران خواسته که "با فعال کردن بازرسی ها" از افزایش بی رویه قیمت کالاها و اجناس ضروری مردم جلوگیری کنند.

به گفته ناظران به نظر می‌رسد احتمال شروع مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها از سوی دولت نیز بر فضای روانی بازار اثر گذاشته است. با اجرای مرحله اول تورم از حدود ده درصد به بیشتر از بیست درصد رسیده و این نگرانی وجود دارد که با شروع مرحله دوم، آتش تورم شعله ورتر شود.

به گفته بسیاری از کارشناسان مشکلات اقتصادی داخلی به خصوص افزایش حجم نقدینگی و ناتوانی دولت در کنترل آن، تورم بالای بیست درصد و تحریم های بین المللی از جمله دلایل افزایش قیمت کالاها در ایران است.

این در حالیست که عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران اخیرا گفته است که "برخی ده تا سی درصد از مایحتاج مردم را به عمد و خبیثانه گران کردند و باید گفت که برخی به دنبال ایجاد گرانی هستند".

به گزارش مهر، آقای شیخ الاسلامی در جمع هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های سراسر کشور (۲۲ آوریل/۳ اردیبهشت )گفته است که به دنبال "ایجاد تعاونی های توزیعی و فروش کالا به صورت شبکه ای هستیم چرا که در سال جاری برخی مایحتاج مردم را بدون دلیل و به عمد گران کرده اند."