مهلت اعلام عدم انصراف از دریافت یارانه نقدی در ایران تمدید شد

سایت هدفمند کردن یارانه ها حق نشر عکس a
Image caption سایت سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای اعلام انصراف یا عدم انصراف به دلیل کثرت مراجعان در دسترس نبوده است

در آخرین روز از مهلت اعلام شده برای اعلام انصراف یا عدم انصراف از دریافت یارانه ها در ایران، سایت اینترنتی معرفی شده برای این منظور از دسترس خارج شده و سازمان هدفمندی این مهلت را تا روز پنجشنبه تمدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه سازمان هدفمندسازی یارانه گفته بود که روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت آخرین روز برای اعلام تصمیم "اقشار مرفه" در مورد انصراف یا عدم انصراف از دریافت یارانه های نقدی فاز دوم است، سایت "رفاهی"، متعلق به سازمان هدفمندی یارانه ها با اختلال مواجه شده و امکان استفاده از آن برای اعلام تصمیم در این زمینه وجود ندارد.

براساس این گزارش، اختلال در سایت refahi.ir از روز گذشته آغاز شد و با افزایش شمار مراجعه کنندگان در روز سه شنبه، عملا از دسترس خارج شده است.

پیشتر، سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرده بودکه تنها افرادی که پیامک دعوت به انصراف از دریافت یارانه ها را دریافت کرده و یا مبلغ مابه التفاوت مرحله اول و دوم را نگرفته اند به این سامانه مراجعه کنند، اما افراد دیگری نیز بدون توجه به این اطلاعیه، به سایت مراجعه کرده و باعث سنگینی بار ترافیکی آن شده اند.

سازمان هدفمندی یارانه ها با ارسال پیامک هایی برای سرپرستان خانوارهایی که به تشخیص این سازمان، نیازمند دریافت یارانه نقدی نیستند، از آنها خواسته بود از دریافت این وجه در مرحله دوم اجرای قانون حذف یارانه ها خودداری کنند.

این سازمان هشدار داده بود که مراجعه نکردن این افراد به سایت اعلام شده در مهلت مقرر به منزله انصراف از دریافت یارانه نقدی تلقی خواهد شد.

این مهلت هم اکنون تا پایان روز پنجشنبه تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکثر مراجعان نگران قطع یارانه خود هستند و برای اعلام عدم انصراف به این سایت مراجعه کرده اند.

حق نشر عکس Fars
Image caption اجرای فاز دوم افزایش شدیدتر قیمت حامل‌های انرژی را به همراه خواهد داشت

خبرگزاری مهر به نقل از بهروز مرادی، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها، نوشته است که یارانه های مرحله اول قطع نشده و افزوده است که دعوت به صرفنظر کردن از یارانه نقدی تنها برای ۵ درصد از کل جمعیت کشور، یعنی یک و نیم میلیون خانوار از ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ارسال شده بود.

به گفته آقای مرادی، دریافت کنندگان این پیامک به "دهک های ۹ و ۱۰ جامعه" تعلق دارند.

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی پیرامون آخرین مهلت اعلام انصراف یا عدم انصراف از دریافت یارانه نقدی، ضمن تایید در دسترس نبود سایت اعلام شده سازمان هدفمندی یارانه ها، گفته است که تلاش برای تماس با رئیس این سازمان نیز نتیجه نداده است.

ذخیره سازی برای فاز دوم

همزمان، خبرگزاری مهر از زمینه سازی دولت برای اجرای فاز دوم برنامه هدفمندی یارانه ها خبر داده است.

این در حالی است که رئیس مجلس اخیرا با ارسال نامه ای برای آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار تعویق اجرای این فاز شده بود.

بر اساس این گزارش، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، مصوبه دولت برای اختصاص ۲ میلیارد دلار به منظور ذخیره سازی کالاهای اساسی را ابلاغ کرده که هدف از آن، مقابله با افزایش بهای کالاها پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست.

حق نشر عکس kamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای ضمن حمایت از حذف یارانه ها، خواستار همکاری مجلس و دولت در این زمینه شده بود

این مبلغ علاوه بر بودجه ای است که دولت برای واردات انواع کالاها در سال جاری اختصاص داده و میزان آن ۲۲ تا ۲۴ میلیارد دلار گزارش شده است.

مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته اند که کار ذخیره سازی کالا با هماهنگی دولت و بخش خصوصی انجام می شود و برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، گندم، ذرت و جو از جمله کالاهایی است در فهرست اقلام ضروری قرار دارد.

ظاهرا دولت در نظر دارد با استفاده از این ذخیره، با نتایج تورمی ناشی از اجرای فاز دوم حذف یارانه ها مقابله کند.

گفته می شود که با اجرای این فاز، بخش عمده ای از یارانه مواد سوختی حذف و باعث افزایش بهای این اقلام در بازار می شود و این نگرانی وجود دارد که این افزایش بها، به سرعت بر بهای کالاهای دیگر تاثیر بگذارد.

اقتصاد ایران طی دهه های اخیر به دلایل مختلف از جمله ضعف بخش تولید و گسترش اقتصاد زیرزمینی، دارای گرایش شدید تورمی و تبعات آن، از جمله احتکار و کمبود کالا بوده است.

به گفته منتقدان قانون هدفمندی یارانه ها، حذف یارانه ها بدون زمینه سازی مناسب اقتصادی صورت گرفته و نتیجه آن، بروز موج تورمی جدیدی به دلیل افزایش بهای اقلام یارانه ای و همچنین تزریق نقدینگی از طریق پرداخت یارانه های نقدی بوده است.

مخالفان اجرای فار دوم این قانون، از جمله شماری از نمایندگان مجلس، نگران آن هستند که اجرای این فاز باعث شدت گرفتن روند افزایش قیمت ها شود.

قانون هدفمندی یارانه ها با دستور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، از آذرماه سال ۱۳۸۹ و با کاهش یارانه سوخت به اجرا گذاشته شد، اما تلاش برای حذف یارانه ها از مدتها قبل آغاز شده و به خصوص از حمایت آیت الله خامنه ای برخوردار بود و دو سال پیش، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی، لایحه حذف یارانه ها را "لایحه ای مهم" خواند و خواستار همکاری مجلس با دولت برای اجرای این لایحه شد.

مطالب مرتبط