افزایش چشمگیر قیمت سبزیجات، لبنیات و گوشت در ایران

حق نشر عکس BBC World Service

در حالی که دولت درصدد شروع مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها و در نتیجه، افزایش بیشتر قیمت برخی کالاها نظیر مواد سوختی است، آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که در هفته اول اردیبهشت قیمت مواد خوراکی در شهر تهران نسبت به یک سال پیش به شدت افزایش پیدا کرده است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، در هفته اول اردیبهشت امسال، قیمت سبزی تازه نسبت به هفته مشابه در سال قبل نزدیک به دو برابر شده است.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که در ردیف سبزی های تازه، قیمت سبزی های برگی با ۱۵۶ درصد افزایش، یک و نیم برابر شده و بهای هر کیلو سبزی برگی از ۵۹۴ تومان در دوازده ماه پیش به ۱۵۲۲ تومان در حال حاضر رسیده است.

بنابر این گزارش، هر کیلو کوجه فرنگی با ۱۴۰ درصد افزایش از کیلویی ۷۹۷ تومان به کیلویی ۱۹۱۶ تومان رسیده است.

در میان گروه سبزی های تازه، تنها قیمت سیب زمینی نسبت به هفته اول اردیبهشت سال گذشته کاهش پیدا کرده و از هر کیلو ۹۰۰ تومان به کیلویی ۷۳۱ تومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت مواد خوراکی در تهران(هفته اول اردیبهشت)- قیمت به تومان
مواد خوراکی (هر کیلو) قیمت پارسال قیمت امسال
سبزی برگی ۵۹۴ ۱۵۲۲
گوجه فرنگی ۷۹۷ ۱۹۱۶
خیار ۹۵۸ ۱۵۶۹
لوبیای سبز ۲۰۱۲ ۳۰۵۸
نارنگی ۱۵۶۰ ۳۲۲۶
طالبی ۱۹۹۲ ۳۶۱۱
هندوانه ۶۳۹ ۹۸۲
لوبیا سفید ۲۲۳۷ ۳۸۱۲
لوبیا چیتی ۲۷۰۰ ۴۰۸۴
گوشت گوسفند با استخوان ۱۶۰۹۱ ۲۳۱۷۷
گوشت گاو بدون استخوان ۱۱۹۷۳ ۱۷۶۱۵
ماست پاستوریزه ۱۱۳۸ ۱۸۳۲
پنیر غیرپاستوریزه ۷۲۶۵ ۱۱۶۵۵
برنج داخله درجه یک ۳۴۴۶ ۴۲۶۵
چای خارجی(۵۰۰ گرمی) ۵۲۶۷ ۷۰۲۶
روغن مایع(لیتری) ۱۹۵۲ ۲۷۷۸

در این میان، قیمت کدوی سبز و لوبیای سبز نیز حدود پنجاه درصد افزایش نشان می دهد.

بعد از گروه سبزی ها، لبنیات در رتبه بعدی افزایش قیمت ها قرار دارد. بنابر گزارش بانک مرکزی ایران که قیمت متوسط خرده فروشی در تهران را نشان می دهد، قیمت ها در بخش لبنیات در هفته اول اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۵۱ درصد افزایش پیدا کرده که در این میان سهم ماست پاستور ریزه با ۶۱ درصد از بقیه بیشتر است.

در هفته اول اردیبهشت سال گذشته هر کیلو ماست پاستوریزه ۱۱۳۸ تومان بود که در هفته گذشته این رقم به ۱۸۳۲ تومان افزایش پیدا کرد.

بنابر این گزارش، قیمت پنیر غیر پاستوریزه در هفته اول اردیبهشت امسال نسبت همین دوره در سال گذشته با ۶۰ درصد افزایش از کیلویی ۷۲۶ تومان به بیشتر از ۱۱۶۵ تومان رسیده است.

در همین مدت، شیر استریلیزه نیز با بیش از ۵۸ درصد افزایش قیمت، از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۸۴ تومان افزایش پیدا کرده است.

در میان مواد لبنی، تنها کره پاستوریزه با کمی بیش از ده درصد افزایش در مقایسه با بقیه مواد لبنی در انتهای جدول قیمت ها قرار دارد و کمترین میزان افزایش قیمت را در یک سال داشته است.

در میان کالاهایی که بیشترین افزایش قیمت را داشته اند، حبوبات با نزدیک به ۵۰ درصد افزایش قیمت، در رتبه سوم قرار دارد.

در میان حبوبات، لوبیای سفید با بیش از ۷۰ درصد افزایش قیمت در صدر قرار دارد و قیمت این کالا که در هفته اول اردیبهشت کیلویی ۲۲۳۷ تومان در بازار تهران فروخته می شد در هفته گذشته هر کیلوی آن ۳۸۱۲ تومان معامله شده است.

لپه نخود، نخود، لوبیای چیتی بیشترین افزایش قیمت را در میان حبوبات داشتند و قیمت ههم آنها در فاصله یک سال بیشتر از پنجاه درصد بیشتر شده است

گوشت قرمز و گوشت مرغ به ترتیب با ۴۵ و ۴۱ درصد افزایش در دریف بعدی قرار دارد.

بنابر گزارش بانک مرکزی، سال گذشته میانگین قیمت گوشت گوسفند با استخوان هر کیلو کمی بیشتر از ۱۶ هزار تومان بود که در هفته اول اردیبهشت امسال این رقم به ۲۳ هزر و ۱۷۷ تومان رسیده است.

گوشت گاو و گوساله بدون استخوان نیز که در هفته اول اردیبهشت در سال گذشته ۱۱ و ۹۷۳ تومان به فروش می رسید در هفته اول اردیبهشت امسال به کیلویی ۱۷ هزار و ۶۱۵ تومان افزایش پیدا کرده است.

گوشت مرغ که در اولین هفته ماه میانی بهار سال گذشته کیلویی سه هزار و ۲۶۹ تومان به فروش می رسید امسال به قیمت کیلویی چهار هزار و ۶۳۴ تومان رسیده است.

حق نشر عکس fars
Image caption گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که در فاصله یک سال گذشته قیمت انواع میوه تازه، برنج، روغن و قند و شکر نیز به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است.

در این مدت قیمت انواع میوه تازه، برنج، روغن و قند و شکر نیز به میزان زیادی بیشتر شده و در میان کالاها فقط قیمت تخم مرغ مقداری کاهش نشان می دهد.

مقایسه بهای کالاها در هفته اول اردیبهشت سال گذشته و امسال نشان می دهد که شوک بزرگی به بازار وارد شده است.

با آنکه برنامه حذف یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد و در اردیبهشت سال گذشته نزدیک به چهار ماه از شروع آن می گذشت، اما به نظر می رسد آثار حذف یارانه ها به تدریج ظاهر شد و به گرانی قابل توجه کالاها در ماههای بعد انجامید.

اکنون دولت به دنبال اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه هاست ولی مجلس به شدت نگران گرانی حتی بیشتر و تورم غیر قابل کنترل است و سعی دارد تا دولت را متقاعد کند که این برنامه را مطابق قانون در طول پنج سال اجرا کند.

اما دولت همچنان تاکید دارد که این برنامه را تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تمام کند و در نشست اخیر نمایندگان با رئیس جمهور، آقای احمدی نژاد بر این نظر تاکید کرده که بهتر است یکباره این افزایش قیمت ها انجام شود و نتایج آن هم یکباره ظاهر شود.

نظر دولت این است که با یک شوک، قیمت ها افزایش پیدا کند به این معنی که مرگ یکبار، شیون یک بار.

در مقابل، کارشناسان اقتصادی می گویند که دولت با این شیوه بخش تولید را فلج می کند و پولی هم که به خانوارها به صورت یارانه نقدی پرداخت می شود هم بعد از این شوک، دیگر ارزشی نخواهد داشت چون قیمت ها چندین برابر این پول افزایش می یابد.

مطالب مرتبط