بانک خصوصی تات در ایران منحل شد

نشان بانک تات حق نشر عکس 1
Image caption بانک تات یکی از بانکهای خصوصی فعال در ایران است که قرار است با دو موسسه دیگر ادغام شده و به بانک مردم تبدیل شود.

بانک تات به عنوان یک بانک خصوصی که در سال ۱۳۸۸ تاسیس شده بود، منحل شده و قرار است با دو موسسه مالی اعتباری در شرف تاسیس صالحین و آتی ادغام شده و یک بانک جدید تشکیل شود.

توضیحی در باره علت انحلال بانک تات منتشر نشده است، اما بانک مرکزی ایران تائید کرده که این بانک با دو موسسه ادغام می شود و "روند ادغام این موسسات در شرف انجام است."

وبسایت بانک تات، موسسان این بانک را علی انصاری، رئیس انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون و شرکت خودروسازی سایپا معرفی کرده است.

این بانک دارای شرکتهای خدمات مالی و مشاوره سرمایه گذاری، توسعه ساختمان البرز تات، صرافی و کارگزاری است.

آنطور که خبرگزاری مهر گزارش داده، شورای پول و اعتبار در نهم اسفند سال گذشته به دلیل "تخلفات گسترده" ادغام این بانک با دو موسسه مالی و اعتباری صالحین و آتی را تصویب کرده بود.

در جمع هیات مدیره پنج نفری بانک تات، علاوه بر علی انصاری یکی از موسسان بانک، دو چهره بانکی سرشناس دیده می شوند که سالها مدیریت بانکهای بزرگ دولتی را بر عهده داشتند. جلال رسول اف مدیر عامل بانک تات و علیرضا شیرانی عضو هیات مدیره این بانک سالها مسئولیت هایی مهمی نظیر مدیر عاملی بانک های کشاورزی و سپه را بر عهده داشتند.

موسسه مالی و اعتبار صالحین و موسسه مالی و اعتباری پیشگامان (آتی) که قرار است با بانک تات ادغام شوند، موسسات مالی و اعتباری جدیدی هستند که سالها به عنوان تعاونی اعتباری فعالیت می کردند.

گفته می شود که با ادغام این سه موسسه با هم بانکی به نام "مردم" تاسیس خواهد شد.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران هم اکنون ۱۸ بانک خصوصی در ایران فعالیت دارند که از میان آنها چهار بانک تجارت، رفاه کارگران، صادرات و ملت قبلا دولتی بوده و اکنون سهام آنها به بخش غیر دولتی واگذار شده است.

بانکهای اقتصاد نوین، پارسیان، کارآفرین، سامان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، شهر، دی، تات، انصار، حکمت ایرانیان، گردشگری و ایران زمین بانکهای خصوصی هستند که در ایران فعالیت دارند.

بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ نزدیک به ۲۸ بانک، ملی شدند که ۱۵ بانک خصوصی با مالکیت ایرانیان و ۱۳ بانک خصوصی با مالکیت ایرانی و خارجی بودند. در این میان تنها هشت بانک دولتی وجود داشت که فعالیت شان کمابیش ادامه پیدا کرد.

پس از ضربه ملی شدن بانکها، بانکداری خصوصی تا دو دهه نتوانست پا بگیرد، به خصوص که قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز مانع از آن می شد که بخش خصوصی بتواند، بانک ایجاد کند.

در اوایل دهه هشتاد خورشیدی، با حمایت محسن نوربخش رئیس کل وقت بانک مرکزی، که از میان هفده رئیس بانک مرکزی در ایران نزدیک به ۱۴ سال این نهاد را اداره کرد، دوباره بانکداری خصوصی در ایران پا گرفت.

در فاصله یک دهه سهم بانکداری خصوصی افزایش چشمگیری به خصوص از نظر تعداد بانکها پیدا کرده است و برخی نهادهای عمومی و دولتی همانند شهرداری، سپاه پاسداران و بیناد مستضعفان به ترتیب با بانک شهر، بانک انصار و بانک سینا در عرصه بانکداری فعالیت می کنند.