دولت ایران: هیچ‌وقت به دنبال 'بنزین دو هزار تومانی' نبوده‌ایم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دفتر ریاست‌جمهوری ایران خبرهایی را که درباره تصمیم دولت برای تعیین نرخ ۲ هزار تومان برای هر لیتر بنزین در بودجه امسال ایران مطرح شده بود، تکذیب کرده است.

مرکز ارتباطات اطلاعات و تبلیغات دفتر رئیس‌جمهور ایران یکشنبه شب ۱۹ اردیبهشت (۸ مه) در اطلاعیه‌ای تصریح کرد: "در پی انتشار اظهاراتی مبنی بر تصمیم دولت برای فروش بنزین به قیمت لیتری دو هزار تومان، مجددا یادآور می‌شود که این اظهارات کاملا عاری از حقیقت است."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، روز جمعه گذشته گفته بود: "دولت می‌خواهد قیمت گاز را دو برابر و قیمت گازوئیل را سه برابر کند و نرخ بنزین را هم به دو هزار تومان برساند."

اما دفتر ریاست‌جمهوری ایران، تعیین دو هزار تومان برای هر لیتر بنزین را "غیرواقعی" خوانده و تاکید کرده است: "دولت هیچ‌گاه و در هیچ‌یک از برنامه‌های خود چنین ارقامی را در نظر نداشته و در تمام طرح‌های خود کلیه اطلاعات لازم را مستقیما در اختیار مردم قرار داده و خواهد داد."

بودجه؛ کمتر از پیشنهاد دولت، بیشتر از مصوبه پیشین

همزمان با تکذیب تعیین قیمت ۲ هزار تومان برای هر لیتر بنزین از سوی دولت، رسانه‌های ایران از افزایش در آمد پیش بینی شده برای هدفمندی یارانه‌ها در نشست اعضای کمیسیون تلفیق مجلس ایران در روز دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت خبر داده‌اند.

روز گذشته گزارش شد که اعضای کمیسیون تلفیق، بودجه‌ای ۵۴ میلیارد تومانی را برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تصویب کرده‌اند. اما غفار اسماعیلی، از اعضای این کمیسیون، به خبرگزاری مهر گفته است که در نشست صبح امروز کمیسیون ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر به بودجه دولت اضافه شده است.

به این ترتیب، اعتبار طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه امسال به ۶۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

آقای اسماعیلی توضیح داده است که از مجموع ۶۶ هزار میلیارد تومان بودجه امسال، طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ۴۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته شده است.

دولت ایران در چارچوب طرح بودجه ۱۳۹۱ منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را بین ۱۰۰ تا ۱۳۵ هزار میلیارد تومان تعیین کرده بود، ولی نمایندگان مجلس گفتند که صرف چنین مبلغی، قیمت کالاها را دو تا سه برابر می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی لاریجانی گفته بود که دولت می‌خواهد قیمت هر لیتر بنزین را به دو هزار تومان برساند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفته است که مجلس با کلیت طرح هدفمند کردن یارانه‌ها موافق است، اما نسبت به جزئیات اجرای آن حساسیت دارد.

او گفت: "با توجه به گرانی فعلی، افزایش قیمت‌ها نباید بیش از مبلغی باشد که به مردم پرداخت می‌شود."

دولت ایران در چارچوب طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، یارانه پرداختی به برخی کالاها از جمله حامل‌های انرژی را حذف و در مقابل، مبالغی را تحت عنوان یارانه نقدی به حساب شهروندان واریز می‌کند.

مرحله اول برنامه حذف یارانه‌ها در زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد و براساس گزارش‌ها، در طول این مدت دولت ۴۵ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی به خانوارها هزینه کرده است، در حالی که درآمدهای حاصل از افزایش قیمت‌ها حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان بود و دولت با کسری ۱۶ هزار میلیارد تومانی روبه‌رو شده است.

گزارش شده است که دولت برای تامین بخشی از این کسری بودجه از بانک مرکزی قرض گرفته و بخشی از منابع مالی بخش نفت را به صورت نقدی به خانوارها پرداخت کرده است.

مطالب مرتبط