هند نیمی از پول نفت ایران را به روپیه پرداخت می‌کند

ایران و هند حق نشر عکس a
Image caption نزدیک به نیمی از پول نفت ایران قرار است به صورت روپیه پرداخت شود و تجار ایرانی با آن کالاهای هندی بخرند

محمد مهدی راسخ دبیر کل اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده که ایران و هند توافق کرده اند که ۴۵ درصد از پول فروش نفت به روپیه و بقیه به یورو به ایران پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای راسخ گفته که دو طرف توافق کرده اند که سطح مبادلات نفتی ایران و هند از ۱۴ میلیارد دلار فعلی به ۲۵ میلیارد دلار و حجم مبادلات غیر نفتی نیز از ۴ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

اسفند ماه سال پیش یک هیات تجاری هشتاد نفره از هند به ایران سفر کردند و بعد از آن اعلام شد که دو طرف توافق کرده اند که بخشی از پول نفت ایران به صورت روپیه پرداخت شود. با این بخش از پول نفت، ایران فقط می تواند از هند کالاهای هندی وارد کند.

این تصمیم بعد از آن گرفته شد که به دلیل تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، خریداران نفت این کشور برای پرداخت پول و بانکهای ایران برای انتقال آن با مشکل مواجه شدند.

به تازگی یک هیات تجاری پنجاه نفره از اتاق بازرگانی تهران به هند سفر کرد و آقای راسخ می گوید که این سفر از سوی اتاق تهران به وزارت خارجه پیشنهاد شد و مورد استقبال قرار گرفت.

آقای راسخ از هند به خاطر تصویب قانونی برای معاف کردن مالیات رویپه ای که به ایران پرداخت می شود، تشکر کرده و گفته که "بر اساس قانون در هند وقتی پولی وارد آن کشور می شود و قرار است تبدیل به روپیه شود مالیات سنگینی به آن تعلق می گیرد، اما دولت هند لایحه ای تنظیم کرد و آن را به مجلس برد و به سرعت به تصویب رساند که این ۴۵ درصد از پول نفت ایران که به روپیه تبدیل می شود از مالیات ۴۰ درصدی معاف باشد."

پرداخت پول نفت به صورت روپیه به این معنی است که تجار ایرانی می توانند با این پول کالاهای مورد نیاز را خریداری کنند و این به نفع ایران خواهد بود، اما مشکلی که ایجاد می کند این است که بازار تجار ایرانی محدود می شود و آنها قدرت انتخاب چندانی نخواهند داشت و ناچارند فقط با آن پول، کالای هندی بخرند.

تحریم نظام بانکی ایران توسط آمریکا و کشورهای اروپایی، سبب شده است که این کشور بخشی از خرید‍‌های خود را به صورت پایاپای انجام دهد.

هند از جمله مشتریان اصلی نفت خام ایران است، اما در پی تشدید تحریم اقتصادی و مالی ایران، در پائیز دو سال پیش، بانک مرکزی هند اعلام کرد که قادر به ارائه تسهیلات برای تسویه حساب های ارزی با جمهوری اسلامی نیست و از آن زمان، پرداخت های نفتی هند به ایران با دشواری روبرو بوده است.

از جمله راه هایی که برای غلبه بر مشکل دریافت های ارزی ایران پیشنهاد شده است، مبادله کالا و معاملات تهاتری است، اما کارشناسان اقتصادی این روش را باعث محدود شدن حق انتخاب خریداران و زیان مصرف کننده ایرانی می دانند.

گزارشها نشان می دهد که به دلیل تنگ تر شدن حلقه تحریم ها، ایران برای انتقال پول نفت خود با دیگر مشتریان نفتی نیز با مشکلی مشابه مواجه شده است و برخی کشورها نظیر چین و پاکستان در عوض پول نفت، کالا به ایران می فروشند.

با نزدیک شدن زمان شروع تحریم های تازه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، نگرانی ها رو به افزایش است، هر چند برخی نسبت به آینده مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک بر سر پرونده هسته ای در بغداد ابراز خوش بینی کرده اند.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته که نباید در مذاکرات بغداد شتابزده عمل کرد و "گام نخست (در این مذاکرات) باید رفع تحریم ها باشد تا زمینه مراودات و همکاری در حوزه اقتصاد شکل بگیرد."

مذاکرات بغداد در روز سوم خرداد ماه آینده برگزار می شود و به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، "حوزه ای که می تواند به ایجاد فضای اعتماد کمک کند، حوزه اقتصاد است چرا که اقتصاد میدانی است که می شود راه حال های برد - برد در آن طراحی کرد."

مطالب مرتبط