دولت ژاپن خواستار صرفه‌جویی مصرف برق برای اجتناب از خاموشی شد

نیروگاه حرارتی حق نشر عکس Getty
Image caption بی اعتمادی نسبت به ایمنی نیروگاههای اتمی باعث روی آوردن به نیروگاههای حرارتی متعارف شده است

با نزدیک شدن فصل گرما، مقامات ژاپنی خواستار صرفه جویی در مصرف برق شده اند.

روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه)، دولت ژاپن با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که برای جلوگیری از لزوم خاموشی های نوبتی در تابستان سال جاری، دست کم پانزده درصد صرفه جویی در مصرف برق در مناطق صنعتی و شهری غرب این کشور در مقایسه با میزان مصرف در سال ۲۰۱۰ ضرورت دارد.

نیاز به صرفه جویی برق نتیجه زمین لرزه و سونامی ژاپن در مارس سال گذشته است که در نتیجه آن، نیروگاه هسته ای فوکوشیما به شدت آسیب دید و باعث نگرانی در مورد ایمنی نیروگاه های اتمی شد.

در اطلاعیه دولت آمده است که در صورت تحقق هدف پانزده درصد صرفه جویی، خاموشی های نوبتی لزومی نخواهد داشت هر چند به واحدهای صنعتی توصیه شده است به هرحال برنامه های اضطراری مقابله با چنین ضرورتی را آماده داشته باشند.

مناطق شرقی ژاپن محل استقرار شماری از واحدهای صنعتی مهم این کشور مانند شرکت های عظیم صنایع الکترونیک پاناسونیک و شارپ است که صادرات آنها بخش عمده ای از عواید ارزی ژاپن را تشکیل می دهد.

از زمان وقوع سونامی، برخی از این صنایع به دلیل نگرانی از کمبود برق بخشی از فعالیت های تولیدی خود را به خارج انتقال داده اند.

ژاپن با تولید ناخالص داخلی سالانه پنج تریلیون دلار سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا و چین محسوب می شود و تا قبل از وقوع سونامی، حدود سی درصد از برق مصرفی این کشور از نیروگاه های هسته ای تامین می شد.

پس از فاجعه رآکتور هسته ای فوکوشیما و آلودگی زیست محیطی ناشی از آن، دولت ژاپن فعالیت تمامی پنجاه نیروگاه اتمی آن کشور را برای انجام بازرسی های ایمنی سختگیرانه تر به طور موقت متوقف کرد.

با اینهمه، به دلیل نگرانی مردم در مورد ایمنی نیروگاه های هسته ای به طور کلی، این نیروگاه ها هنوز به مدار بازنگشته و کمبود ناشی از توقف فعالیت آنها از طریق استفاده از نیروگاه های حرارتی، که هزینه تولید بالاتری دارد، و صرفه جویی در مصرف جبران شده است.

نگرانی در مورد ایمنی هسته ای

حق نشر عکس Reuters
Image caption سونامی نیروگاه فوکوشیما را از کار انداخت و باعث تعطیلی نیروگاه‌های اتمی دیگر ژاپن شد

تابستان سال گذشته، دولت ژاپن مقررات پانزده درصد کاهش اجباری در مصرف برق مشتریان برخی شرکت های تولید کننده برق در شرق ژاپن به اجرا گذاشت اما در سال جاری، هدف مشخصی در این زمینه اعمال نمی شود.

فرارسیدن فصل تابستان و گرمای هوا معمولا با افزایش مصرف برق در ژاپن همراه است و از مشتریان برق در غرب ژاپن هم خواسته شده است تا در مصرف برق صرفه جویی کنند.

در جریان سونامی سال گذشته، نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی به شدت آسیب دید و منطقه وسیعی را به تشعشعات اتمی آلوده کرد و باعث جابجایی هزاران تن از ساکنان این مناطق شد.

این حادثه به بازنگری سیاست استفاده از نیروگاه های هسته ای نه تنها در ژاپن، بلکه در نقاط دیگر جهان نیز منجر شد و از جمله برخی کشورهای اروپایی برنامه های توسعه تاسیسات برق هسته ای خود را مورد تجدید نظر قرار دادند.

تولید برق از نیروگاه های هسته ای در مقایسه با سایر نیروگاه ها از امتیازات اقتصادی قابل توجهی برخوردار است و در مقابل، خطرات ناشی از حوادث در این نیروگاه ها هم بیشتر است.

اگرچه در مقایسه با نیروگاه های سوخت فسیلی، ساخت نیروگاه هسته ای معمولا به سرمایه گذاری سنگین تری نیاز دارد، اما طول عمر مفید نیروگاه های هسته ای به مراتب طولانی تر و هزینه جاری تولید برق در این تاسیسات به طرز قابل توجهی کمتر از نیروگاه های حرارتی است که به دلیل استفاده از سوخت فسیلی، از منابع تولید گازهای گلخانه ای هم هستند.

به همین دلیل، افزایش بهای نفت در دهه ۱۹۷۰ باعث روی آوردن بسیاری از کشورهای وارد کننده نفت به برق اتمی شد اما با توجه به ابعاد هراس آور آسیب به نیروگاه های اتمی دست کم در حال حاضر، باعث رویگردانی از این فن آوری شده است.

طی یک سال اخیر، شماری از کشورهای پیشرفته غربی برنامه های احداث نیروگاه های اتمی را دست کم به طور موقت به حالت تعلیق در آورده اند و از سرگیری این برنامه ها را به بررسی های بیشتر در مورد ایمنی این نیروگاه ها موکول کرده اند.

مطالب مرتبط