بودجه امسال ایران ابلاغ شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption بودجه سال جاری سرانجام از سوی مجلس به دولت ابلاغ شد

بودجه سال ۱۳۹۱ ایران پس از تایید نهایی شورای نگهبان قانون اساسی به دولت ابلاغ شد.

این شورا پنج ایراد به بودجه وارد کرده بود که مجلس ایران دیروز به سرعت آنها را برطرف کرد تا دولت در اولین روز خرداد با مشکل بودجه رو به رو نشود.

دولت ایران در دو ماه گذشته به دلیل تاخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس، از یک تنخواه ۲۲ هزار میلیارد تومانی استفاده می‌کرد. مجلس ایران به دولت اجازه داده بود که تا پایان اردیبهشت از این مبلغ استفاده کند و چنانچه بودجه تا امروز به تصویب نمی‌رسید دولت اجازه پرداخت هیچ وجهی را نداشت.

مبلغ کل بودجه امسال بیش از ۵۶۶ هزار میلیارد تومان است.

بودجه ایران در سال‌های اخیر و در دوره زمامداری محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور کنونی ایران، رشد چشمگیری داشته است به طوری که در هفت سال گذشته تقریبا سه و نیم برابر شده است.

صاحب‌نظران منتقد سیاست‌های اقتصادی آقای احمدی‌نژاد حجم بالای بودجه دولت را یکی از دلایل افزایش تورم می‌دانند.

اعتبارات مربوط به طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از موارد اختلاف‌برانگیز لایحه بودجه امسال بودند. دولت بودجه‌ای ۱۳۵ هزار میلیارد تومانی برای این امر درخواست کرده بود که مجلس تنها نیمی از این مبلغ را به تصویب رساند.

کمیسیون تلفیق مجلس ایران در جریان بررسی بودجه سال ۱۳۹۱ به شکل بی سابقه ای کلیات لایحه دولت را رد کرد اما کمی بعد تر به گفته علی لاریجانی رئیس مجلس با توصیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، کلیات لایحه بودجه تصویب شد.

ابهام درباره طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، درآمدهای غیرواقعی، ابهام در نرخ ارز و نامشخص بودن سقف بودجه از ایراداتی بود که نمایندگان مجلس به لایحه دولت وارد کرده بودند.

مطالب مرتبط