احمدی‌نژاد: باید بتوانیم نفت خود را خام نفروشیم

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس President.ir
Image caption محمود احمدی نژاد در بندر ماهشهر در جنوب غرب ایران سخنرانی کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در جریان افتتاح یک طرح جدید پتروشیمی در بندر ماهشهر در جنوب غرب این کشور گفت که با توسعه صنایع نفتی، "باید بتوانیم از فروش نفت خام پرهیز کنیم".

به گزارش خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت ایران، آقای احمدی نژاد به موضوع تحریم نفت ایران از سوی کشورهای غربی اشاره کرد و گفت که در صنعت نفت "باید به سرعت به سمت ایجاد ارزش افزوده نفت و گاز رفته و تلاش کنیم این ارزش در داخل کشور بماند."

اشاره آقای احمدی نژاد به توسعه صنایع وابسته به نفت از جمله محصولات پتروشیمی است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی هم از آقای احمدی نژاد نقل کرده است که "ای کاش به نقطه ای برسیم که نفت تولیدی را تبدیل به فرآورده های چهار و پنج گانه کرده و آنها را صادر کنیم."

همچنین خبرگزاری مهر بخشی از گفته های رئیس جمهور ایران را منتشر کرده که بر اساس آن آقای احمدی نژاد گفته است: "حتی اگر صادرات نفت ایران متوقف شود، اما در عوض ارزش افزوده بیشتری به وجود بیاید، باز هم ارزشش را دارد."

اقتصاد ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام جهان، وابسته به صادرات نفت است و بخش قابل توجهی از درآمدهای این کشور از راه فروش نفت تامین می شود.

شماری از چهره های سیاسی ایران از تحریم های اعمال شده علیه خرید نفت خام استقبال کرده و می‌گویند که این موضوع باعث افزایش قیمت جهانی نفت و بالا رفتن درآمد ایران شده است.

اما افزایش تحریم های علیه صنایع نفت و گاز ایران و تحریم خرید نفت این کشور از سوی اتحادیه اروپا، اخیرا نگرانی هایی درباره کاهش درآمده های نفتی ایران برای برخی از مقام های این کشور ایجاد کرده است.

حق نشر عکس shana
Image caption رستم قاسمی وزیر نفت ایران وعده داده است که تولید نفت طی چهار سال آینده افزایش یابد

در آخرین گزارش ماهانه اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) آمده است که میزان تولید نفت خام از سوی کشورهای اپک افزایش داشته، اما برخلاف بسیاری از اعضای این سازمان، تولید نفت ایران در ماه آوریل، کاهش داشته و سه میلیون و ۱۹۶ هزار بشکه در روز بوده است.

ظرفیت تولید روزانه نفت ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی به بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده بود، اما این روند در سال‌های بعد ادامه نیافت.

خبرگزاری مهر می گوید که آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود در ماهشهر گفته است که پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ "روزانه حدود ۶ میلیون بشکه نفت در ایران تولید می شد که از این میزان ۴ میلیون و پانصد هزار بشکه دو دستی تقدیم غربی ها می شد."

گزارش ها حاکی از آن است که تحریم ها مانع سرمایه گذاری در تاسیاست نفتی ایران و توسعه میادین نفتی قدیمی شده و عملا به کاهش تولید نفت و میزان صادرات ایران انجامیده است.

انصراف خریداران نفت خام ایران از تمدید قراردادهای پیشین و خودداری آنها از امضای قراردادهای جدید هم یکی از دلایل روند کاهشی تولید نفت خام ایران اعلام شده است.

با این همه رستم قاسمی، وزیر نفت ایران در مراسم افتتاح طرح جدید پتروشیمی ماهشهر وعده داده که با امضای قراردادهای توسعه میدان های مشترک ایران و همسایگانش "تا چهار سال آینده، یک‌میلیون و پانصدهزار بشکه در روز به ظرفیت تولید نفت این کشور افزوده خواهد شد."

مطالب مرتبط