مذاکرات هسته ای قیمت ارز و طلا را در ایران افزایش داد

صرافی حق نشر عکس Isna
Image caption بازار ارز در مقابل مذاکرات هسته ای واکنش نشان داده و قیمت ارز و طلا در بازار افزایش یافته است.

در حالی که دومین روز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در بغداد ادامه دارد، گزارشها از تهران حاکی است که قیمت ارز و طلا در بازار ارز افزایش پیدا کرده است.

وبسایت خبرآنلاین گزارش داد که قیمت انواع ارز که در روزهای اخیر سیر نزولی داشت در دومین روز مذاکرات ایران و ۱+۵ افزایش پیدا کرده است.

گزارشها نشان می دهد که هر دلار به قیمت ۱۷۲۵ تا ۱۷۵۵تومان، هر یورو پول واحد اروپایی به قیمت ۲۱۶۰ تا ۲۲۰۰ تومان و پوند بریتانیا نیز به قیمت ۲۷۰۵ تا ۲۷۵۰ تومان در بازار معامله شده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر قیمت هر دلار کاهش پیدا کرده بود و عصر روز گذشته هر دلار به قیمت ۱۶۶۸ تومان در بازار معامله شده بود.

قیمت سکه نیز با وجود کاهش قیمت جهانی طلا، در بازار بین ده تا بیست تومان یافته و هر سکه طرح قدیم ۶۶۸ هزار تومان و هر سکه طرح جدید ۶۵۹ هزار تومان و نیم سکه ۳۳۰ هزار تومان در بازار معامله شده است.

بازار ارز و طلا در اواخر سال گذشته روزهای بحرانی را پشت سر گذاشت و تا مدت‌ها دولت و بانک مرکزی اقدام قابل توجهی برای مهار قیمت ها از خود نشان ندادند.

منتقدان می گویند که دولت تلاش کرده است با دامن زدن به بحران ارز و افزودن به قیمت آن، منابع ریالی لازم برای پرداخت یارانه های نقدی را فراهم کند اما دولت منتقدان خود را به توطئه علیه ثبات اقتصادی از طریق ایجاد آشوب در بازار ارز و طلا متهم می کند.

بعد از مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ یک در استانبول ترکیه، قیمت انواع ارز و طلا در بازار سیر نزولی گرفت و به دلیل خوش بینی نسبت به مذاکرات هسته ای در بغداد این روند ادامه پیدا کرد.

به نظر می رسد که مذاکرات روز اول ایران و پنج بعلاوه یک در بغداد و افزایش احتمال به نتیجه نرسیدن مذاکرات، تاثیر خود را بر بازار ارز و طلا در ایران گذاشته است.

برخی کارشناسان پیش از شروع مذاکرات پیش بینی کرده بودند که در صورت عدم موفقیت مذاکرات هسته ای، قیمت ارز و طلا افزایش خواهد یافت.

نتیجه مذاکرات هسته ای بغداد و تاثیر احتمالی آن در پایان دادن به مساله هسته ای و کاهش و در نهایت، لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران هنوز مشخص نیست.

احتمال توافق بر سر کاهش تحریم های بین المللی و فضای روانی حاکم بر بازار ارز در کاهش قیمت ارز موثر بوده و اما به نظر می رسد که بازار ارز و طلا بعد از اولین روز نشست بغداد، نسبت به مبهم بودن نتایج مذاکرات هسته ای واکنش نشان داده است.

ظاهرا بازار به این نتیجه رسیده که دستیابی به توافقی در این زمینه دشوار است.

این نگرانی هم وجود دارد که دور بعدی مذاکرات زمانی برگزار شود که تحریم های اتحادیه اروپا علیه واردات نفت و ارتباط های بانکی با جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته و فشارهای جدیدی را بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

مطالب مرتبط