فعالیت‌ اقتصادی اروپا به پایین‌ترین سطح در سه سال اخیر رسید

حق نشر عکس Getty
Image caption بحران یونان ثبات و اعتماد اقتصادی در اروپا را متزلزل ساخته است

بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقات اقتصادی مارکیت، فعالیت های اقتصادی اروپا در ماه جاری (مه)، به پایین ترین سطح در سه سال گذشته رسیده است.

شاخص فعالیت اقتصادی مورد استفاده در این تحقیق که نشان دهنده قدرت خرید مردم و اعتماد مصرف کننده در بخش تولید و خدمات است، به ۴۵.۹ در ماه مه رسید که در طی ۳۵ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

کاهش سطح فعالیت اقتصادی باعث تنزل ارزش یورو شده و نرخ برابری یورو را به ۱.۲۵۱۵ دلار رسانده که در ۲۲ ماه گذشته پایین ترین سطح بوده است.

در نشست سران اروپا که عصر چهارشنبه ۲۳ مه برگزار شد، رهبران اروپایی به دلیل اختلاف هایی که بر سر چگونگی حل بحران موجود داشتند، به نتایج روشنی نرسیدند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه تاکید داشته است که کشورهای اروپایی، به صورت مشترک اوراق قرضه منتشر کنند؛ این طرح به کشورهای اروپایی گرفتار بدهی خارجی امکان آن را می دهد تا بتوانندبا نرخ سود بسیار کمتر از حال حاضر، به استقراض از بازارهای مالی مبادرت کنند.

اما آلمان می گوید که تا زمانی که تمامی کشورهای اروپایی نظم و انضباط بیشتری را در بودجه خود به کار نگرفته اند، با این طرح مخالف است.

در نشست عصر چهارشنبه بحران سیاسی در یونان نیز موضوع گفت و گوها بود.

رهبران اروپا گفتند که می خواهند یونان در منطقه یورو بماند ولی هرمن ون رومپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که یونان هم باید به تعهداتش پایبند بماند.

گزارش های امروز، پنجشنبه، از وضعیت اقتصادی اروپا بیانگر آن است که نگرانی درباره آینده یونان، تاثیر اقتصادی گسترده تری در اروپا دارد.

بر اساس گزارش مارکیت، سطح فعالیت های اقتصادی در کارخانه های فرانسه و آلمان به پایین ترین سطح طی حدود سه سال گذشته رسیده است.

گزارش دیگری از آلمان حاکی از آن است که اعتماد به ثبات اقتصادی در ماه مه به شدت کاهش یافته است.

نتیجه گزارش موسسه تحقیقات اقتصادی آی اف او در مونیخ حاکی از این است که "شاخص جو اقتصادی" که بر اساس نظرسنجی از ۷ هزار مدیر اجرایی به دست می آید، در ماه مه به ۱۰۶.۹ واحد در ماه مه رسید در حالیکه این شاخص در ماه آوریل ۱۰۹.۹ واحد بود.

سرمایه گذاران، اوراق قرضه آلمان و بریتانیا را مطمئن تر می دانند.

مطالب مرتبط