بانک مرکزی ایران دوباره از حساب بانکها برداشت می کند

محمود بهمنی حق نشر عکس Isna
Image caption آقای بهمنی می گوید که اگر ثابت شود که بانکی ارز را در بازار آزاد فروخته باید ما به التفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد را پس بدهد.

مقامات اقتصادی ایران اعلام کرده اند که برخی بانکها در اواخر سال گذشته و در زمان بحران ارزی، بخشی از ارزهای دولتی را به قیمت آزاد در بازار فروخته اند و بانک مرکزی به دنبال آن است که مابه التفاوت قیمت ارز را از بانکها پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران در همایش سیاست های پولی و بانکی گفته که در حال حاضر ۸۰ بازرس به شبکه بانکی فرستاده شده که اگر میزان انحراف از برداشت بانک مرکزی بیشتر بود مقدار بیشتری برداشت می شود و اگر میزان انحراف کمتر بود مابه التفاوت پس داده می شود.

بانک مرکزی ایران اواخر اسفند ماه سال گذشته با مصوبه دولت حدود ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از منابع بانک‌های ایران را که در اختیار داشت، تحت عنوان "مابه‌التفاوت ارزی دریافتی" از حساب آنها برداشت و این کار با اعتراض بانکها و مجلس رو به رو شد.

آقای بهمنی می گوید که مصوبه هیات دولت باید هشت هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان از حساب بانکها بابت تفاوت نرخ ارز برداشت می کردیم اما "به نظر ما این قدر انحراف در شبکه بانکی نبود بنابر این یک سوم یعنی معادل سه هزار میلیارد تومان از حساب بانکها توسط بانک مرکزی برداشت شد."

بحران ارز نیمه دوم سال گذشته به حدی بود که نرخ ارز افزایش شدیدی پیدا کرد و قیمت برخی ارزها نظیر دلار تقریبا دو برابر شد و بانک مرکزی نیز پس از مدتی نرخ خرید و فروش ارز را افزایش داد و گزارشها نشان می دهد که دلار به قیمت های ۱۳۵۰ تومان و ۱۲۲۶ تومان به بانکها داده شده است ولی مقامات اقتصادی می گویند که برخی از بانکها آن را با قیمت آزاد در بازار فروخته اند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، دولت با در اختیار قرار دادن ارز به دنبال کنترل بازار بود تا نیاز مواد اولیه و واسطه بخش تولید فراهم شود اما متاسفانه بانکها این ارز را در بازار به "قیمت ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان" فروخته اند.

برای همین رئیس کل بانک مرکزی می گوید که "باید حتما مابه التفاوت نرخ آزاد و دولتی تا آن روز از بانک گرفته شود."

اسفند ماه سال گذشته وقتی بانک مرکزی مبالغی از حساب بانکها برداشت، برخی بانکها نسبت به این اقدام بانک مرکزی اعتراض کردند و مجلس نیز اعلام کرد که مسئله را پیگیری خواهد کرد.

اکنون آقای بهمنی می گوید که پس از بررسی بازرسان "در این زمینه پاسخ مناسب" هم به مجلس داده می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نیز گفته است با این که در سال گذشته بانک مرکزی بیشتر از مصارف ارزی کشور ارز به بازار عرضه کرد این "سئوال مطرح می شود که این ارزها به کجا رفته است."

به گفته وزیر اقتصاد، بانک مرکزی موظف شده تا به حساب و کتاب بانکها رسیدگی کند و با "انحراف بانکها در این زمینه برخورد کند."

مطالب مرتبط