تشدید نگرانی دولت آمریکا با بدتر شدن اوضاع مالی اروپا

باراک اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما نگران است که بحران اروپا وضع آمریکا را بدتر کند

پس از یک دوره بهبود نسبی، در هفته های اخیر گوش آمریکایی ها دوباره به خبرهای بد اقتصادی آشنا شده است.

روز اول ژوئن گزارش شد که میزان بیکاری که برای یک سال درحال کاهش بود بار دیگر افزایش یافت.

حالا خبرهای روز به روز بدتری که از آن سوی اقیانوس اطلس می رسد بیش از پیش مقام های دولت آمریکا را نگران کرده است، به خصوص از آن جهت که باراک اوباما فرصت زیادی ندارد تا رای دهندگان را راضی کند بار دیگر به او رای دهند.

او روز جمعه طی اظهاراتی در یک کنفرانس خبری نگرانی اش از تاثیر اوضاع اروپا بر آمریکا را ابراز کرد.

او اروپایی ها را تشویق کرد به سرعت دست به کار شوند: "راه حل این مشکلات دشوار است، اما این راه حل ها وجود دارد. تصمیم هایی که باید گرفته شود سخت است، اما اروپا ظرفیت اتخاذ آنها را دارد و از حمایت آمریکا برخوردار است. موفقیت آنها برای آمریکا خوب است و هرچه زودتر و قاطعانه تر و جدی تر اقدام کنند، اعتماد مردم و بازارها زودتر احیا خواهد شد و هزینه رفع و رجوع آن در آینده کمتر خواهد بود."

دولت آمریکا در چند سالی که از بحران اقتصادی اروپا می گذرد موضع کم و بیش ثابتی داشته؛ اینکه سیاست های ریاضتی در مقطع کنونی که بسیاری از کشورهای اروپایی در پیش گرفته اند می تواند نتایج نامطلوب داشته باشد.

این انتقادها به خصوص متوجه آلمان بوده که رهبر آن مکررا بر لزوم کاهش مخارج دولتی تاکید کرده است.

کشورهای صنعتی اخیرا در اجلاس گروه هشت در کمپ دیود در نزدیکی واشنگتن برای اولین به طور گسترده از این موضع آقای اوباما حمایت کردند که سیاست های ریاضتی راه حلی نیست که مناسبت همه کشورها باشد.

با این حال آقای اوباما در کنفرانس خبری روز جمعه سعی کرد اروپایی ها را سرزنش نکند.

او گفت: "تلاش ما این است که سازنده باشیم. هدف این نیست که آنها را دعوا کنیم یا بگویم چه باید بکنند بلکه هدف دادن مشاوره است. چون ما خودمان اینجا موفق شده ایم وضعیت مالی را به طور موثری ثبات بخشیم."

پیش از آن لری سامرز از سیاستگذاران بلندپایه امور اقتصادی در آمریکا که در دولت های کلینتون و اوباما کار کرده اروپایی ها را به باد انتقاد گرفت.

او گفت سرخوردگی سیاستمداران در آمریکا و سایر کشورها در مورد واکنش اروپایی ها به بحران به جاست.

به گفته آقای سامرز تاثیر روانی بحران اروپا بر اقتصاد باقی جهان گسترده است.

او گفت اروپا نه فقط تهدیدی برای خود بلکه برای اقتصاد جهان است.

روز پنجشنبه درجه اعتبار اسپانیا کاهش داده شد.

دو روز پس از آن، وزرای حوزه یورو با یک وام ۱۰۰ میلیارد یورویی به اسپانیا برای کمک به بانک های آن کشور موافقت کردند.

کامران دادخواه استاد اقتصاد در دانشگاه نورت ایسترن در بوستون می گوید: "به خاطر ارتباطی که این کشورها با هم دارند و فرضا مبادلات تجاری که اروپا با آمریکا دارد و همینطور رابطه بانکی که میان این کشورها هست طبیعی است که این وضع ممکن است به سایر کشورها هم سرایت کند و آثار نامطلوب داشته باشد."

آقای دادخواه توضیح می دهد که همچنین مساله کاهش صادرات آمریکا به اروپا دولت این کشور را نگران کرده: "احساس رئیس جمهوری آمریکا این است که اگر وضعیت اقتصادی اروپا بهبود پیدا نکند، طبیعتا کالاهای آمریکایی خریداری نمی شود و این خود به بیکاری دامن بزند."

با این حال همه در آمریکا با باراک اوباما و دولت او همصدا نیستند.

سیاستمدان مخالف از حزب جمهوری خواه نیز مانند بسیاری از اروپایی ها خواهان کاهش مخارج عموم هستند و برای کاستن فوری از کسر بودجه فشار می آورند.

اریک کانتور رهبر اکثریت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان کنگره پس از اظهارات آقای اوباما به او انتقاد کرد.

او گفت رئیس جمهور مسئول اوضاع ضعیف اقتصادی است و نباید اروپایی ها یا جمهوری خواهان را مقصر بشناسد.

مطالب مرتبط