ده هزار تن از کارکنان نوکیا بیکار می شوند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شرکت نوکیا بخشی از تاسیسات خود را تعطیل و افراد شاغل در آنها را بی‌کار می‌کند.

روز پنجشنبه، ٢٥ خرداد (١٤ ژوئن)، شرکت فنلاندی نوکیا، از تولیدکنندگان عمده تلفن همراه در جهان، اعلام کرد که در اجرای برنامه صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق کاهش دامنه فعالیت و حذف مشاغل، ده هزار نفر از کارکنان شرکت تا پایان سال ٢٠١٣ بی‌کار خواهند شد.

استیفان الوپ، مدیرعامل نوکیا، گفته است که بی‌کاری این تعداد از کارکنان شرکت "نتیجه دشوار اجرای برنامه‌هایی است که به اعتقاد ما برای تضمین توان رقابتی نوکیا در آینده ضرورت دارد."

نوکیا برای چهارده سال از لحاظ تولید و فروش موبایل رتبه اول جهان را در اختیار داشت اما ماه گذشته گزارش شد که شرکت کره‌ای سامسونگ از نظر میزان فروش این محصول از نوکیا پیشی گرفته است.

با انتشارخبر تصمیم نوکیا به کاهش دامنه فعالیت خود، سهام این شرکت در بازار بورس هلسینکی، پایتخت فنلاند، ١١ درصد کاهش یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption نوکیا دراجرای برنامه کاهش هزینه ها ده هزار تن از کارکنان خود را بیکار می کند

طی یک سال گذشته، نوکیا برنامه‌ای را به منظور بازسازی شرکت به اجرا گذاشته است و انتظار دارد با تکمیل آن، تا پایان سال آینده، هزینه‌های خود را حدود یک میلیارد و ششصد میلیون یورو کاهش دهد.

به عنوان بخشی از تلاش برای صرفه جویی، تاسیسات شرکت نوکیا در آلمان و کانادا و همچنین یک واحد تولیدی موبایل در فنلاند تعطیل می شود هر چند بخش تحقیقاتی وابسته به این واحد تولیدی به کار خود ادامه خواهد داد.

تصمیم نوکیا برای صرفه‌جویی از طریق حذف ده هزار شغل به مراتب بیش از صرفه‌جویی‌هایی بوده که کارشناسان انتظار آن را داشتند.

با توجه به تهاجمی بودن برنامه‌های شرکت‌های فعال در بخش صنایع تکنولوژی پیشرفته، کاهش اندازه و سهم بازار نوکیا این خطر را در پی دارد که این شرکت توسط شرکت‌های بزرگتر خریداری شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption نوکیا در حفظ موقعیت برتر در بازار جهانی تلفن همراه موفق نبوده است

علاوه بر تغییر در ساختار شرکت، مدیریت نوکیا نیز دستخوش تحولاتی خواهد شد و جابجایی‌هایی در سطح مدیران عالی شرکت نامحتمل نیست.

مهمترین عاملی که به تضعیف موقعیت نوکیا در بازار جهانی منجر شد، ناتوانی در رقابت موثر در زمینه تلفن‌های هوشمند است که بازار آن دستخوش تحولات تکنولوژیک و نوآوری‌های فوق‌العاده سریعی بوده است.

عملکرد مالی نوکیا در سه ماه اول سال جاری رضایت‌بخش نبود و باعث شد تا موسسه رتبه‌بندی اعتباری "استاندارد و پور" درجه اعتبار این شرکت را به شدت تنزل دهد.

یکی از نتایج برنامه بازسازی نوکیا، فروش واحد تولیدی "ورتو"، سازنده موبایل‌های تجملاتی جواهرنشان است که هر کدام به قیمت بالاتر از چهار هزار یورو در بازار عرضه می‌شود.

در مقابل، مدیران نوکیا اعلام کرده‌اند که در نظر دارند به خرید شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی پیشرفته مبادرت ورزند.

از بی بی سی