نخست‌وزیر ایتالیا: یک هفته برای نجات یورو وقت داریم

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست‌وزیر ایتالیا نگران آینده منطقه یورو است

ماریو مونتی، نخست‌وزیر ایتالیا، هشدار داده است که اگر نشست هفته آتی رهبران اتحادیه اروپا به توافقی برای چگونگی مواجهه مشترک کشورهای عضو اتحادیه با بحران اقتصادی نینجامد، باید منتظر عواقب وخیمی بود.

آقای مونتی، که در آستانه نشست رهبران اتحادیه اروپا در رم میزبان رهبران فرانسه، آلمان و اسپانیا است، گفته است بدون اقدام مشترک اعضای منطقه یورو شاهد "هجوم فزاینده به فعالیت‌های سفته‌بازی بیشتر" خواهیم بود.

او پیش‌بینی کرده که این فعالیت‌ها با "آسیب رساندن به کشورهای ضعیف‌تر" همراه خواهد بود.

انتظار می‌رود که اسپانیا در نشست جمعه آینده رسما برای نجات بانک‌هایش ۶۲ میلیارد یورو کمک مالی طلب کند.

او هشدار داده است که در صورت عدم توافق بر سر چگونگی مقابله با بحران، نه تنها میان افکار عمومی، بلکه در دولت‌ها و مجالس اتحادیه اروپا نیز مخالفت‌ها با ادغام بیشتر اقتصادهای کشورهای عضو بالا خواهد گرفت.

آقای مونتی اشاره کرده است که از همین حالا "در مجلس ایتالیا که به طور سنتی طرفدار یورو بوده است" این روند مخالفت آغاز شده است.

این در حالی است که از نظر او دولت‌های اتحادیه اروپا باید برای مواجهه با بحران بدهی‌ها به سمت "ادغامی حتی بیشتر" بروند.

این اظهارنظر نخست‌وزیر ایتالیا مشابه توصیه‌ کریستین لاگارد، رییس صندوق بین‌المللی پول است که گفته است کشورهای اروپایی اگر می‌خواهند به مقابله با بحران بروند باید اقتصادهایشان را به هم گره بزنند.

خانم لاگارد همچنین توصیه کرده است که شرایط سخت ریاضتی که برای کشورهای بحران‌زده وضع شده، کمی تلطیف شوند. البته آلمان با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط