دولت ایران: افزایش شدید نرخ ارز سیاسی و روانی است

صرافی حق نشر عکس mehr
Image caption بعد از بحران ارزی زمستان سال گذشته، این اولین باری است که قیمت دلار به بالای دو هزار تومان رسیده است

دولت ایران افزایش شدید قیمت ارز در بازار را "سیاسی و روانی "دانسته و اعلام کرده است که به اندازه کافی ارز در اختیار دارد و تحریم ها تاثیری در درآمدهای ارزی ایران نداشته است.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد به خبرگزاری مهر گفته که یک بخش برنامه تحریم های اقتصادی، عملیات واقعی است که "نقل و انتقال پول را دشوار می کند و آنها (کشورهای غربی) هر کاری که می خواستند بکنند تا حالا کرده اند یعنی احساس می کنم که بخش عمده ای از فشار آنان در این زمینه تخلیه شده ولی آن چیزی که از آن دست بردار نیستند بخش روانی بازار است."

به گفته آقای حسینی، در چند روز اخیر تغییری در درآمدها و ذخایر ارزی ایجاد نشده است و "طبیعی است که با یکسری کارهای روانی می توانند به آن بازار روانی دامن بزنند."

در روز گذشته (پنج شنبه هشتم تیر) قیمت هر دلار آمریکا یک بار دیگر بعد از زمستان سال گذشته، به بالای دو هزار تومان رسید و صرافی های پایتخت ایران، در حالی به کار خود در آخرین روز هفته پایان دادند که هر دلار آمریکا به قیمت دو هزار و پنج تومان، هر یورو واحد پول اروپایی به قیمت دو هزار و ۵۲۰ تومان و هر پوند بریتانیا سه هزار و ۸۰ تومان رسیده بود.

تلاش برای کنترل بحران تازه ارزی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران دلیل این افزایش قیمت ارز را "مسائل سیاسی" دانسته و گفته که "ما برای واردات کالا هر میزان که ارز نیاز باشد تخصیص می دهیم. ما امروز مشکل ارز نداریم چرا که درآمدهای ارزی ما از مصارف ارزی ما بیشتر است."

به گفته آقای بهمنی، کل واردات ایران ۷۱ میلیارد دلار و کل درآمدهای نفتی ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است و اگر درآمدهای ناشی از صادرات غیرنفتی و غیردولتی را حساب کنیم این رقم درآمدها به ۱۴۰ میلیارد دلار می رسد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده که در پرداخت تسهیلات ارزی برای واردات کالا مشکلی وجود ندارد "اما بحث نقل و انتقال است که به هر ترتیب ان شاء الله حل می کنیم."

حق نشر عکس Isna
Image caption رئیس کل بانک مرکزی می گوید: آیا وقتی امروز نرخ ارز (دلار) ۱۲۲۶ تومان است، با یک مقاله نرخ آزاد دلار ۱۵۰ تومان افزایش می یابد، این تقصیر بانک مرکزی است

یک روز مانده به شروع تحریم های اتحادیه اروپا این احتمال وجود دارد که قیمت انواع ارز در بازار افزایش بیشتری پیدا کند.

بعد از بحران ارزی زمستان سال گذشته نرخ ارز تا حدودی کاهش پیدا کرد ولی بعد از بی نتیجه ماندن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در استانبول، بغداد و مسکو، قیمت طلا و انواع ارزهای بین المللی رو به افزایش نهاد.

اکنون این نگرانی وجود دارد که شروع دور تازه تحریم های اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه (یازدهم تیر) علیه واردات نفت و ارتباط های بانکی با جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران با دشواری های تازه ای رو به رو شود و این محدودیت های تازه، دوباره بازار طلا و ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

بازار ارز و طلا در اواخر سال گذشته روزهای بحرانی را پشت سر گذاشت و تا مدت‌ها دولت و بانک مرکزی اقدام قابل توجهی برای مهار قیمت ها از خود نشان ندادند.

منتقدان می گویند که دولت تلاش کرده است با دامن زدن به بحران ارز و افزودن به قیمت آن، منابع ریالی لازم برای پرداخت یارانه های نقدی را فراهم کند اما دولت منتقدان خود را به توطئه علیه ثبات اقتصادی از طریق ایجاد آشوب در بازار ارز و طلا متهم می کند.

نرخ رسمی دلار اکنون ۱۲۲۶ تومان است که نزدیک به ۸۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد اختلاف دارد و رئیس کل بانک مرکزی می گوید که "ما نمی خواهیم نرخ ارز رسمی دلار را بالا ببریم و بگوئیم این نرخ با نرخ آزاد دلار یکی شده، این کاری ندارد اما تمام سعی ما این است که بازار را به سمت خود بکشیم."

آقای بهمنی بدون نام بردن از کسی گفته که "آیا وقتی امروز نرخ ارز (دلار) ۱۲۲۶ تومان است، با یک مقاله نرخ آزاد دلار ۱۵۰ تومان افزایش می یابد، این تقصیر بانک مرکزی است؟"

مطالب مرتبط