جلسه ویژه دولت ایران برای مقابله با تحریم های اتحادیه اروپا

شمس الدین حسینی و رستم قاسمی حق نشر عکس ISNA
Image caption وزرای اقتصادی دولت جلسه ویژه ای برای مقابله با تحریم ها تشکیل داده اند

یک روز مانده به شروع تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، گزارش شده که چهار عضو کابینه دولت محمود احمدی نژاد و تعدادی از معاونان وزارتخانه ها جلسه ویژه ای برای مقابله با تحریم ها برگزار کرده و برنامه خود را در اختیار رئیس جمهور گذاشته اند.

خبرگزاری مهر گزارش داده که این جلسه ویژه روز چهارشنبه، هفتم تیر، ماه صبح زود حوالی ساعت شش تا هفت صبح با حضور شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و رستم قاسمی وزیر نفت برگزار شده است.

بنابر این گزارش، این جلسه ویژه، چندین ساعت طول کشیده و اعضای دولت در نهایت سناریوهای مختلفی را برای مقابله با تحریم های غرب طراحی کرده اند.

بعد از این نشست، اعضای کابینه به جلسه دولت رفته اند و در آن "تمام سناریوهای مقابله با تحریم های جدید غرب را برای رئیس جمهور شرح دادند."

خبرگزاری دانشجویان ایران نیز گزارش داده بعد از ارائه گزارش "دستورات لازم در این زمینه صادر شده و با شروع دور جدید تحریم ها، ایران نیز تدابیر ویژه ای را برای مدیریت و تبدیل تهدید به فرصت در نظر گرفته است."

شمس الدین حسینی گفته است که " در روزهای احیر جلسات اختصاصی با برخی مسئولان ذیربط، وزرای مرتبط، رئیس کل بانک مرکزی و خودم با رئیس جمهور برگزار کردیم و مستقل از آن هم جلساتی برگزار شد. در این جلسات برنامه های آینده را پیش‌بینی کردیم و متناسب با آن وارد عمل شدیم."

دور تازه تحریم های اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه (یازدهم تیر) علیه واردات نفت و ارتباط های بانکی با جمهوری اسلامی آغاز می شود و این نگرانی وجود دارد که اقتصاد ایران با دشواری های تازه ای رو به رو شود.

با نزدیک شدن به شروع تحریم های غرب علیه ایران بازار طلا و ارز بعد از چند ماه دوباره آشفته شده است و در روز گذشته (پنج شنبه هشتم تیر) قیمت هر دلار آمریکا یک بار دیگر بعد از زمستان سال گذشته، به بالای دو هزار تومان رسید و صرافی های پایتخت ایران، در حالی به کار خود در آخرین روز هفته پایان دادند که هر دلار آمریکا به قیمت دو هزار و پنج تومان، هر یورو واحد پول اروپایی به قیمت دو هزار و ۵۲۰ تومان و هر پوند بریتانیا سه هزار و ۸۰ تومان رسیده بود.

نگرانی از عواقب تحریم های غرب

دولت ایران افزایش شدید قیمت ارز در بازار را "سیاسی و روانی "دانسته و اعلام کرده است که به اندازه کافی ارز در اختیار دارد و تحریم ها تاثیری در درآمدهای ارزی ایران نداشته است.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد به خبرگزاری مهر گفته که یک بخش برنامه تحریم های اقتصادی، عملیات واقعی است که "نقل و انتقال پول را دشوار می کند و آنها (کشورهای غربی) هر کاری که می خواستند بکنند تا حالا کرده اند یعنی احساس می کنم که بخش عمده ای از فشار آنان در این زمینه تخلیه شده ولی آن چیزی که از آن دست بردار نیستند بخش روانی بازار است."

به گفته آقای حسینی، در چند روز اخیر تغییری در درآمدها و ذخایر ارزی ایجاد نشده است و "طبیعی است که با یکسری کارهای روانی می‌توانند به آن بازار روانی دامن بزنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران دلیل این افزایش قیمت ارز را "مسائل سیاسی" دانسته و گفته که "ما برای واردات کالا هر میزان که ارز نیاز باشد تخصیص می دهیم. ما امروز مشکل ارز نداریم چرا که درآمدهای ارزی ما از مصارف ارزی ما بیشتر است."

به گفته آقای بهمنی، کل واردات ایران ۷۱ میلیارد دلار و کل درآمدهای نفتی ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است و اگر درآمدهای ناشی از صادرات غیرنفتی و غیردولتی را حساب کنیم این رقم درآمدها به ۱۴۰ میلیارد دلار می رسد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس کل بانک مرکزی می گوید: آیا وقتی امروز نرخ ارز (دلار) ۱۲۲۶ تومان است، با یک مقاله نرخ آزاد دلار ۱۵۰ تومان افزایش می یابد، این تقصیر بانک مرکزی است

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده که در پرداخت تسهیلات ارزی برای واردات کالا مشکلی وجود ندارد "اما بحث نقل و انتقال است که به هر ترتیب ان شاء الله حل می کنیم."

یک روز مانده به شروع تحریم های اتحادیه اروپا این احتمال وجود دارد که قیمت انواع ارز در بازار افزایش بیشتری پیدا کند.

بعد از بحران ارزی زمستان سال گذشته نرخ ارز تا حدودی کاهش پیدا کرد ولی بعد از بی نتیجه ماندن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در استانبول، بغداد و مسکو، قیمت طلا و انواع ارزهای بین المللی رو به افزایش نهاد.

اکنون این نگرانی وجود دارد که با شروع دور تازه تحریم های اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه (یازدهم تیر) علیه واردات نفت و ارتباط های بانکی با جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران با دشواری های تازه ای رو به رو شود و این محدودیت های تازه، دوباره بازار طلا و ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

بازار ارز و طلا در اواخر سال گذشته روزهای بحرانی را پشت سر گذاشت و تا مدت‌ها دولت و بانک مرکزی اقدام قابل توجهی برای مهار قیمت ها از خود نشان ندادند.

منتقدان می گویند که دولت تلاش کرده است با دامن زدن به بحران ارز و افزودن به قیمت آن، منابع ریالی لازم برای پرداخت یارانه های نقدی را فراهم کند اما دولت منتقدان خود را به توطئه علیه ثبات اقتصادی از طریق ایجاد آشوب در بازار ارز و طلا متهم می کند.

نرخ رسمی دلار اکنون ۱۲۲۶ تومان است که نزدیک به ۸۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد اختلاف دارد و رئیس کل بانک مرکزی می گوید که "ما نمی خواهیم نرخ ارز رسمی دلار را بالا ببریم و بگوئیم این نرخ با نرخ آزاد دلار یکی شده، این کاری ندارد اما تمام سعی ما این است که بازار را به سمت خود بکشیم."

آقای بهمنی بدون نام بردن از کسی گفته که "آیا وقتی امروز نرخ ارز (دلار) ۱۲۲۶ تومان است، با یک مقاله نرخ آزاد دلار ۱۵۰ تومان افزایش می یابد، این تقصیر بانک مرکزی است؟"

مطالب مرتبط