چرخش آلمان و توافق سران اتحادیه اروپا برای کمک بیشتر به بانک‌ها

حق نشر عکس AP
Image caption تغییر موضع آلمان از جمله نکات برجسته پیرامون این توافق است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پس از توافق رهبران اتحادیه اروپا بر سر چگونگی دستیابی به ثبات اقتصادی، با انتقادات داخلی روبرو شده است.

سران اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند که از صندوق نجات مالی برای کمک مستقیم به بانک‌های بحران‌زده بهره بگیرند، بدون آن که بدهی‌های دولتی‌شان را افزایش دهند.

آنان همچنین در مذاکرات بروکسل بر سر تشکیل یک ارگان نظارتی مشترک توافق کردند.

اسپانیا و ایتالیا، آلمان را تحت فشار قرار داده بودند تا اجازه دهد از صندوق نجات برای خرید اوراق قرضه دولتی استفاده شود، اقدامی که می‌تواند به پایین نگاه داشتن هزینه استقراض برای این دو کشور بینجامد.

رسانه‌های آلمانی گفته‌اند خانم مرکل تسلیم شده، اما او اصرار دارد که رسیدن به این توافق نه یک شکست بلکه یک پیروزی است.

سران اروپا توافق کرده‌اند که از ۹ ژوئیه اجرای این تصمیمات را آغاز کنند.

با این حال ممکن است این اقدام تا سال آینده، که منابع مالی لازم برای آن تامین شود، طول بکشد.

هرمان ون رومپوی، رییس شورای اروپا با اعلام این توافق گفت به این ترتیب "چرخه باطلی" که میان بانک‌ها و دولت‌ها به وجود آمده، خواهد شکست.

پس از رسیدن خبر این توافق از بروکسل، یورو در بازارهای آسیایی در برابر دلار تقویت شده است. بازارهای سهام در آلمان و لندن نیز با شیبی تند رشد کرده‌اند.

این توافق شامل حل مسایل مربوط به توافق پیشین برای اعطای وام به بانک‌های اسپانیا نیز می‌شود. در توافق پیشین ابهاماتی پیرامون این که این وام از کدام منبع تامین شود و کدام وام‌دهندگان در بازپس‌گیری وام اولویت داشته باشند، وجود داشت.

توافق تازه تصریح دارد که منابع موجود صندوق نجات مالی اتحادیه اروپا تحت قوانین جاری به کار گرفته می‌شوند، تا وقتی که صندوق جدید، "صندوق ثبات اروپا"، تشکیل و جایگزین آن شود.

اندرو واکر، خبرنگار بی‌بی‌سی از بروکسل، می‌گوید این وام‌ها نسبت به وام‌های بخش خصوصی "ارجحیتی" ندارند.

این بدین معنی است که اگر اسپانیا از بازپس‌دهی وام‌ها بازبماند، وام دهندگان رسمی در گرفتن طلب خود امتیازی نخواهند داشت. به این ترتیب بازار قرضه اسپانیا کمی بیشتر برای وام‌دهندگان بخش خصوصی جذاب می‌شود.

اسپانیا، به همراه ایتالیا خواهان اقداماتی بودند که هزینه استقراض را برای آنان کم کند.

پس از آن که فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه، به پشتیبانی از این دو کشور پرداخت، آلمان نیز به خواسته آنان تن داد.

رییس‌جمهور سوسیالیست فرانسه گفته بود: "من اینجا هستم تا برای کشورهایی که به رغم تلاش‌های سترگشان برای تراز بودجه همچنان با فشار بازار مواجهند، راه حلی سریع بیابیم."

در بسته جدیدی که برای تحریک رشد اقتصاد اروپا طراحی شده است ۱۰ میلیارد یورو به افزایش سرمایه بانک سرمایه‌گذاری اروپا اختصاص یافته است. همچنین ۶۰ میلیارد یوروی مختص به اصلاحات ساختاری صرف ایجاد کسب و کارهای کوچک و اشتغال جوانان می‌شود. ۴.۵ میلیارد یورو نیز برای تقویت تاسیسات زیربنایی اختصاص یافته که عمدتا در بخش انرژی، حمل و نقل و اینترنت هزینه خواهد شد.

'هیچ فرمول جادویی در کار نیست'

ایتالیا و اسپانیا در بروکسل به اعضای منطقه یورو فشار می‌آوردند تا نرخ بهره را برای این دو کشور کم کنند.

اوراق قرضه اسپانیا در روز پنجشنبه با نرخ ۶.۹درصد معامله شدند و این میزانی نیست که دولت اسپانیا از پس آن بربیاید.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، می‌گوید: "ما در حال پرداخت بهره‌های بالایی هستیم که باعث می‌شود قادر به اداره خودمان نباشیم، و بسیاری از دستگاه‌های عمومی نیز از پس اداره خود برنمی‌آیند."

البته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده است که هیچ "فرمولی جادویی" برای حل این بحران در کار نیست.

چندین رهبر اروپایی خواهان این هستند که پرداخت بدهی‌های دولت‌های ملی توسط همه اعضای منطقه یورو تضمین شود.

اما خانم مرکل گفته است "مسئولیت مشترک تنها در صورتی ممکن است که کنترل‌های لازمه به عمل بیاید."

طرح ده ساله‌ای که برای تقویت منطقه یورو طراحی شده است، در پی پیشگیری از بحران‌های آتی است، اما منتقدان می‌گویند که این طرح مشکل جاری بدهی‌های دولتی را برطرف نمی‌کند.

مطالب مرتبط