'فرهنگ بانکداری بریتانیا را عوض کنید'

حق نشر عکس PA
Image caption رییس بانک مرکزی انگلستان می‌گوید رفتار بانک‌ها با مشتریانشان "متقلبانه" بوده است

پس از فاش شدن این که شماری از بانک‌های بریتانیا در ارائه خدمات مالی به صاحبان کسب و کارهای خرد مرتکب تخلفاتی شده‌اند، مروین کینگ، رییس بانک مرکزی انگلستان، گفته است که باید فرهنگ بانکداری در این کشور عوض شود.

آقای کینگ گفته است که بانک‌ها با مشتریانشان برخوردی "متقلبانه" کرده‌اند.

افشای ارائه نادرست خدمات مالی به هزاران بنگاه کوچک سومین رسوایی بزرگی است که در سال جاری میلادی برای بانک‌های بریتانیایی پیش می‌آید. پیش از این نیز دستکاری نرخ بهره بین بانکی و فروش نادرست بیمه‌های تضمین پرداخت به انتقادها از نظام بانکی دامن زده بود.

شماری از بانک‌ها مبالغی را از کسانی که نیازی به بیمه تضمین پرداخت نداشتند، یا بعضی کسانی که خواستار دریافت این سرویس نبودند گرفته بودند. برخی از مشتریان از این که به این دلیل مبلغی از حسابشان کسر می‌شود، مطلع نبودند.

همچنین اخیرا بانک بارکلیز، از بانک‌های عمده بریتانیا، بابت 'دستکاری نرخ بهره بین بانکی' جریمه شده است. گفته می‌شود که بارکلیز برای بالا نشان دادن اعتبار خود و پیش افتادن از رقبا این کار را کرده است.

رییس بانک مرکزی انگلستان می‌گوید مدیران بانک‌ها به اعتبار هزاران کارمند سختکوش و صادق خود نیز لطمه زده‌اند.

آقای کینگ علاوه بر تغییر فرهنگ بانکداری خواهان تغییرات ساختاری در نظام بانکی نیز شده است.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت: "مردم بریتانیا با صدای رسا می‌گویند که ما می‌خواهیم به همان شکل خوب بانکداری قدیممان برگردیم."

آقای کامرون گفته است که خودش نیز در کنار رییس بانک مرکزی ایستاده است تا فرهنگ بانک‌ها تغییر کند.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، حزب عمده مخالف دولت، در مصاحبه‌ای با روزنامه تایمز عملکرد کارکنان بارکلیز در دستکاری نرخ بهره را "رفتاری سوءاستفاده‌گرانه و غارتگرانه" توصیف کرده و خواهان تحقیق در این زمینه شده است.

اما مارک هوبان، وزیر خزانه‌داری بریتانیا، می‌گوید تا به حال تحقیقات کافی در این خصوص انجام شده‌اند و مردم از این به بعد می‌خواهند "شاهد عمل باشند، نه حرف."

مطالب مرتبط