'بیکاری ۴ هزار کارگر در پاکدشت، تعویق حقوق ۲۵۰ کارگر در نیشابور'

حق نشر عکس MEHR

عوض سلطانی، دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است با تعطیلی بیش از نیمی از کوره‌پزخانه‌های پاکدشت در نتیجه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، بیشتر از چهار هزار کارگر از کار بیکار شده‌اند.

به گفته آقای سلطانی کوره‌پزخانه‌هایی که تعطیل نشده‌اند نیز با حداقل ظرفیت فعالیت می‌کنند.

او ضمن اشاره به استفاده از دستگاه‌های خشت زن به جای نیروی کار انسانی، و همچنین رایج شدن استفاده از سقف‌های یونولیتی به جای آجر، گفته است: "کارخانه‌های آجرسازی شهرستان پاکدشت به جهت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت و به تبع آن حذف یارانه‌های بخش تولید هم اکنون با حداقل ظرفیت تولید فعالیت می‌کنند."

طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، که شامل پرداخت‌های مستقیم پولی در ازای قطع یارانه‌های دولت بر کالاهای مختلف است، با افزایش قیمت انرژی و حمل و نقل بر صنعت و تولید ایران فشار آورده است.

صنایع لبنی ایران از جمله این بخش‌هاست.

محمد عمارلو، از فعالان کارگری نیشابور، به خبرگزاری ایلنا خبر داده است که ۲۵۰ نفر از کارگران شرکت لبنی پالود نیشابور ۵ ماه است که حقوق نگرفته‌اند.

آقای عمارلو گفته است که صاحبان صنایع لبنی تسهیلاتی را که برای تجهیز و نوسازی کارخانه‌هایشان می‌گیرند به خارج می‌برند و در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

او همچنین از تعطیلی دو کارخانه لبنی "میلاد" و "پیشگام" نیشابور، که به ترتیب ۴۰ و ۲۵ کارگر داشته‌اند، خبر داده است.

روند افزایش تورم و بیکاری در ایران در ماه‌های اخیر، انتقادهای بسیاری را برانگیخته است.

مطالب مرتبط