دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران: دولت برای مقابله با تحریم‌ها برنامه یکساله دارد

حق نشر عکس ISNA
Image caption محسن رضایی: جنگ اقتصادی ناجوانمردانه‌ای علیه ایران طراحی شده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفته است که بر اساس داده‌های دولت، در دو سال گذشته آنچه او "جنگ اقتصادی ناجوانمردانه" علیه ایران خواند، به راه افتاده است و به دنبال اعمال تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی در این مدت درآمدهای ارزی این کشور کاهش یافته و نقل و انتقال ارز بین بانک‌ها با مشکل روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، از حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران و تیم اقتصادی دولت از جمله وزیران اقتصاد و امور دارایی، نفت، صنعت، معدن و تجارت و رئیس بانک مرکزی در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام در روز شنبه، ۱۷ تیرماه، خبر داد.

او گفت که در این جلسه گزارش دولت درباره "مشکلاتی که کشورهای غربی مخصوصا آمریکا و اروپا برای اقتصاد ایران از دو سال پیش به این سو به وجود آورده‌اند" ارائه شد.

آقای رضایی اضافه کرد که این مشکلات در شش ماه گذشته "تشدید شده است."

اظهارات آقای رضایی از معدود مواردی است که مقامات رسمی ایران نسبت به تاثیر منفی تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران هشدار می‌دهند.

این تحریم‌ها به منظور تحت فشار گذاشتن ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای بحث‌برانگیز این کشور اعمال شده‌اند.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که فعالیت‌های هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی پیش می‌برد، ولی مقامات ایران همواره با رد این اتهام تاکید کرده‌اند که برنامه هسته‌ای این کشور اهدافی صلح‌آمیز دارد.

تمهیدات 'امیدبخش'

دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران از نزدیک به یک هفته پیش اجرایی شده است. در چارچوب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا که از روز یازدهم تیرماه اجرایی شد، کشورهای عضو این اتحادیه و شرکت‌های تابعه آنها از خریدوفروش و نقل و انتقال هر گونه نفت خام و فرآورده‌های نفتی ایران منع شده‌اند.

از زمان تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، مقامات رسمی ایران همواره تاکید داشته‌اند که این تحریم‌ها تاثیری در شرایط ایران ندارد. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، روز سه‌شنبه، ١٣ تیر ماه، تاثیر تحریم نفتی بر اقتصاد ایران را اندک دانست و گفت: "باید تحریم را فرصتی ببینیم که وابستگی بودجه کشور به نفت رفع و استفاده از نفت به عنوان سلاحی برای تحریم برای همیشه از دست دشمن خارج شود."

اما دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: "توضیحات رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت کاملا بیانگر این بود که (کشورهای غربی) یک جنگ اقتصادی ناجوانمردانه علیه کشور و ملت ما طراحی کرده‌اند."

با این حال، او گزارش دولت درباره تمهیدات مقابله با آثار این تحریم‌ها را "امیدبخش" توصیف کرد و توضیح داد: "دولت یک ستاد تدابیر اقتصادی را از دو، سه سال پیش طراحی کرده و کمیته‌ای را تشکیل داده است که به طور دائم به ریاست رئیس‌جمهور جلسه دارند."

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای احمدی‌نژاد گفته است که برنامه‌ای یکساله برای مقابله با تحریم‌ها تنظیم کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت که در نشست روز شنبه، گزارشی شامل جزئیات اقدامات دولت برای "جمع‌آوری نقدینگی" ارائه شد و دولت اعلام کرد که "رشد نقدینگی را از ۲۵ درصد به ۱۹ درصد تقلیل داده است."

او گفت: "بر اساس این گزارش، اگر دولت این اقدامات را انجام نداده بود، یک فاجعه بزرگ نقدینگی در کشور اتفاق افتاده بود."

مطالب مرتبط