تلاش دولت ایران برای حل مشکل گرانی مرغ

مهدی غضنفری حق نشر عکس Mehr
Image caption وزیر صنعت، معدن و تجارت توزیع مرغ وارداتی را برای مقابله با "بحران مرغ در کشور" لازم دانسته است.

وزیر تجارت ایران گفته است که دولت برای مقابله با "بحران مرغ در کشور" به توزیع مرغ وارداتی مبادرت می‌کند.

همزمان سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران از بررسی وضعیت اقتصادی در جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیران اقتصادی خبر داده است.

با انتشار گزارش هایی از افزایش سریع بهای مرغ و بروز اعتراضاتی نسبت به کمبود و گرانی این ماده غذایی در برخی نقاط ایران، روز سه شنبه، ٣ مرداد (٢٤ ژوئیه)، سایت خانه ملت - خبرگزاری مجلس - به نقل از مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، گزارش کرد که دولت در صدد توزیع مرغ وارداتی است.

آقای غضنفری در مصاحبه با خانه ملت گفته است که "محموله های مرغ غیر از تولید داخلی به زودی وارد بازار می شود و کمک می کند تا بحران مرغ در کشور حل شود."

آقای غضنفری که قبل از این مصاحبه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شرکت کرده بود، گفته است که برای جلوگیری از افزایش بهای مرغ، علاوه بر توزیع مرغ وارداتی، "بازرسی های کف بازار" و تعزیرات نیز به کار گرفته می شود و یارانه هایی نیز برای خرید خوراک مرغ در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد.

وزیر تجارت کمبود تولید و عرضه را عامل ایحاد مشکل در بازار دانسته و گفته است که "به زودی مقدار تامین، شامل تولید و واردات" بیشتر می شود تا این مساله رفع شود.

هفته گذشته، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، افزایش بی سابقه قیمت مرغ را نتیجه "القائات دشمن" دانسته و گفته بود: "باید کاری کنیم که حسرت آخ شنیدن بر دل دشمنان ایران اسلامی بماند."

روز گذشته گزارش شد که در شهر نیشابور تجمعی در اعتراض به کمبود و گرانی مرغ برگزار شد.

دادستان این شهر گفته بود: "آقایان و خانم هایی از گوشه و کنار آمدند و به این غائله پیوستند و شعارها و حرف هایی را زدند همه این ها ثبت و شناسایی شده است."

این مقام قضایی در مورد تبدیل اینگونه تجمع ها به حرکات اعتراضی سیاسی هشدار داد و گفت: "خدا نکند روزی برسد که در شعار و عمل بخواهید حرکاتی را انجام دهید که در مقابل نظام و مسئولین عالی نظام قرار بگیرد."

بررسی شرایط اقتصادی در مجلس

حق نشر عکس ISNA
Image caption مجلس در جلسه غیرعلنی وضعیت اقتصادی کشور را بررسی می کند

آقای غضنفری در مصاحبه با خانه ملت، به موضوع استیضاح خود توسط گروهی از نمایندگان مجلس نیز اشاره کرد و گفت که سئوال و پرسش حق نمایندگان است و او نیز برای پاسخگویی آمادگی دارد.

همزمان، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با صدور بخشنامه ای، واردات انواع گوشت و مرغ را توسط واردکنندگان در تمامی استان های کشور بلامانع اعلام کرده است.

توسل به واردات مرغ به منظور مقابله با کمبود آن در داخل در حالی مطرح می شود که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیام نوروزی خود، سال جاری را سال حمایت از تولید داخلی نامگذاری کرد.

رهبر جمهوری اسلامی حمایت از تولید داخلی را برای مقابله با "دشمن" لازم دانست و گفت که سهم مردم در این سال، مصرف تولیدات داخلی و سهم دولت، پشتیبانی از تولید صنعتی و کشاورزی داخلی است.

در خبر دیگری در مورد مسایل اقتصادی ایران، به گزارش خبرگزاری ایرنا، عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رئیس مجلس، گفته است که روز چهارشنبه، جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهاد کشاورزی و نماینده بخش خصوصی برگزار می شود.

وی گفته است که وضعیت اقتصادی کشور و به ویژه گرانی های اخیر مورد بررسیی قرای می گیرد.

قرار است در جلسه روز چهارشنبه، تعدادی از نمایندگان سئوالاتی را در مورد وضعیت اقتصادی مطرح کنند و وزیران به این سئوالات پاسخ دهند.

مطالب مرتبط