ایران و این جمعیت ۷۵ میلیون نفری

به روز شده:  17:00 گرينويچ - جمعه 27 ژوئيه 2012 - 06 مرداد 1391

مرکز آمار ایران گزارش سرشماری عمومی نفوس و مسکن را منتشر کرده است که سال گذشته به مدت بیست روز با همکاری بیشتر از ۱۱۳ هزار نفر در سراسر کشور انجام شد.

تا پیش از این سرشماری عمومی نفوس و مسکن در دوره های ده ساله انجام می شد ولی سرشماری اخیر پنج ساله است و سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ را در بر می گیرد.

بنابر نتایج منتشر شده در این سرشماری، جمعیت ایران در سال ۱۳۹۰ به ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفر رسیده است که بیشتر از ۷۱ درصد آنها در شهرها و بقیه در روستاها زندگی می کنند.

آمار تازه نشان می دهد که در فاصله ۵۵ سال ترکیب جمعیت شهری و روستایی کاملا برعکس شده است و اکثر شهروندان ایرانی شهرنشین شده اند.

مقایسه آمار تازه با آمارهای سال ۱۳۵۵ نیز نشان می دهد که تعداد زنان در مقایسه با مردان همچنان بیشتر است. ۳۵ سال پیش در مقابل هر ۱۰۰ مرد ایرانی ۱۰۶ زن وجود داشت در حالی که آمار تازه حاکی از این است که در مقابل هر ۱۰۰ مرد ۱۰۲ زن وجود دارد.

بنابر نتایج سرشماری، میزان شهر نشینی نسبت به پنج سال پیش افزایش پیدا کرده و از ۶۸.۵ درصد به بالای ۷۱ درصد رسیده است.

تعدادی واحدهای مسکونی در ایران به مرز بیست میلیون دستگاه رسیده است که نشان دهنده افزایش حدود چهار میلیون واحد مسکونی در پنج سال گذشته است.

بررسی ها نشان می دهد که جمعیت ایران که در سال ۱۳۵۵ کمتر از ۳۴ میلیون نفر بود بعد از انقلاب و رشد انفجاری جمعیت در دهه شصت در فاصله ده سال تا سال ۱۳۶۵ نزدیک به ۱۵ میلیون نفر اضافه شد و جمعیت به مرز ۵۰ میلیون نفر رسید؛ ولی بعد از آن، با اجرای سیاست کنترل جمعیت، تقریبا به طور متوسط هر سال یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده است.

ترکیب جمعیت ایران

گزارش مرکز آمار نشان می دهد رشد جمعیت ایران که زمانی در دهه شصت خورشیدی به مرز چهار درصد رسیده بود به ۱.۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است. اما رشد جمعیت در برخی استانها دوبرابر میانگین کل کشور است به گونه ای که رشد جمعیت در استانهای بوشهر و البرز بالای سه درصد است و در مقابل رشد جمعیت در اردبیل، ایلام و لرستان کمتر از نیم درصد است.

بنابر این سرشماری، گیلان به لحاظ داشتن بیشترین افراد بالای ۶۵ سال پیرترین و سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است.

۳۵ سال پیش هر خانوار ایرانی به طور میانگین بیشتر از پنج نفر بود اما اکنون به ۳.۵۵ نفر کاهش پیدا کرده است و خانوارهای ایرانی کوچکتر شده اند.

افزایش جمعیت و کاهش تعداد افراد خانوار باعث شده که تعداد خانوارها بیشتر از سه برابر شود. تعداد خانوارها در سال ۱۳۵۵ شش میلیون و ۷۱۱ هزار بوده که در سال گذشته به بیشتر از ۲۱ میلیون خانوار رسیده است.

بنابر نتایج سرشماری، تعداد واحدهای مسکونی در ایران به مرز بیست میلیون دستگاه رسیده است که نشان دهنده افزایش حدود چهار میلیون واحد مسکونی در پنج سال گذشته است. اما بنابر آمار منتشر شده، همین میزان نیز بر تعداد خانوارها در این مدت اضافه شده است.

این آمار در عین حال نشان دهنده آن است که میزان تولید واحدهای مسکونی در ایران همچنان به نسبت جمعیت پائین است و سالانه به طور میانگین ۸۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده است.

جمعیت ایران بر حسب دین

سال مسلمان مسیحی یهودی زرتشتی
۱۳۹۰ ۷۴.۶۸۲.۹۳۸ ۱۱۷.۷۰۴ ۸.۷۵۶ ۲۵.۲۷۱
۱۳۸۵ ۷۰.۰۹۷.۷۴۱ ۱۰۹.۴۱۵ ۹.۲۵۲ ۱۹.۸۲۳
ماخذ: مرکز آمار ایران

نتایج سرشماری نشان می دهد که افراد دارای تحصیلات عالی و در حال تحصیل که در ۳۵ سال پیش تنها ۴۳۳ هزار نفر بود اکنون به بیشتر از ۱۰ میلیون نفر رسیده است. نکته جالب توجه این است که تا سال ۱۳۷۵ تعداد زنان دارای تحصیلات عالی بسیار کمتر از مردان بود اما در پانزده سال گذشته تعداد زنان و مردان دارای تحصیلات عالی و در حال تحصیل تقریبا برابر شده است.

بنابر نتایج سرشماری سال گذشته، با وجود افزایش تعداد خانوارهای ایرانی، نزدیک به ۴۲ درصد آنها دارای خودروی شخصی هستند در حالی که این رقم پنج سال پیش حدود ۳۳ درصد بود.

بخش عمده جمعیت ۷۵ میلیونی ایران را مسلمانان تشکیل می دهند ولی در میان آنها بیشتر از ۱۱۷ هزار مسیحی، هشت هزار و ۷۵۶ یهودی و ۲۵ هزار و ۲۷۱ نفر زرتشتی زندگی می کنند.

نتایج سرشماری سال گذشته نشان می دهد که در فاصله پنج سال جمعیت مسلمانان، مسیحیان و رزتشتیان افزایش پیدا کرده و در جمعیت یهودیان نزدیک به ۵۰۰ نفر کم شده است.

گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در ایران یک میلیون و ۶۸۸ هزار نفر خارجی زندگی می کنند که یک میلیون و ۴۶۱ هزار نفر آنها افغان هستند که نسبت به پنج سال پیش جمعیت آنها ۲۰۰ هزار نفر بیشتر شده است. این یعنی تمام تلاشهای دولت ایران برای مجبور کردن افغان ها به خروج از ایران ناکام مانده است.

بعد از افغان ها، عراقی ها و پاکستانی ها هستند که جمعیتی حدود ۷۰ هزار نفر را تشکیل می دهند و در آن سهم عراقی ها بیشتر از ۵۰ هزار نفر است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.