حکم اعدام چهار نفر از متهمان 'بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران' صادر شد

به روز شده:  10:30 گرينويچ - دوشنبه 30 ژوئيه 2012 - 09 مرداد 1391

صدور حکم اعدام برای چهار متهم پرونده بانک صادرات

احکام یکی از پر سر وصدا ترین پرونده های فساد مالی درایران، صادر شده: حکم اعدام برای چهار متهم پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی! این احکام، به همراه دو حکم حبس ابد، چندین مورد حبس طولانی، تنها برای ۳۹ متهم از پرونده ای است که ده ها متهم دارد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که چهار نفر از متهمان پرونده‌ای که بزرگ‌ترین پرونده اختلاس و فساد مالی تاریخ ایران خوانده می‌شود، به اعدام محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، امروز دوشنبه، نهم مرداد در تهران اعلام کرده است که "پس از اتمام تایپ احکام صادره، آراء به محکوم علیه و وکلای آنها ابلاغ خواهد شد."

او که دادستان کل ایران نیز هست، گفت: از مجموع ۳۹ متهمی که به اتهامات آنها رسیدگی شد، قاضی دادگاه چهار نفر را به اعدام، دو نفر را به حبس ابد و بقیه متهمان را به تحمل حبس‌های ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۰ سال و پایین‌تر محکوم کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای: چهار متهم پرونده اختلاس بزرگ ایران به اعدام محکوم شده‌اند

براساس اعلام آقای محسنی اژه‌ای، این افراد علاوه بر حبس، به پرداخت جزای نقدی، شلاق و انفصال دائم از خدمات دولتی نیز محکوم شده‌اند.

او توضیح داده است: "در خصوص پولشویی (برای متهمان پرونده) هم مجازات پولشویی تعیین شده و بسیاری از متهمان به پرداخت یک‌چهارم از مبالغ پولشویی محکوم شده‌اند. همچنین افرادی که کارمند دولت و در سمت معاون وزیر یا مدیرکل بوده‌اند، علاوه بر حبس، شلاق و جزای نقدی، به انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده‌اند."

او گفت: "دست‌نویس این رأی تاکنون به چند صد صفحه رسیده و هر برگ آن که تایپ شود، به طور رسمی ابلاغ خواهد شد تا مردم در جریان قرار بگیرند."

متهمان این پرونده گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران شبکه بانکی ایران هستند که گفته می‌شود با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود ۳ هزار میلیارد تومان به کسب سود پرداخته‌اند.

بنابر گزارش‌های دادگاه، این اسناد اعتباری در شعبه بانک صادرات در اهواز صادر شده بود و بخش اعظم آنها پیش از سررسید در شعبه بانک ملی کیش با قیمت پائین‌تری فروخته شده است.

در اولین جلسه رسیدگی به این پرونده که روز شنبه، ۲۹ بهمن در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد، م.الف، متهم ردیف اول پرونده که رسانه‌های ایران نام او را مه‌آفرید امیرخسروی اعلام کرده‌اند، از سوی نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران به "افسادفی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تبانی و فساد در شبکه بانکی کشور" متهم شد.

به طور معمول دستگاه قضائی ایران برای متهمان به "افساد فی‌الارض" حکم اعدام صادر می‌کند.

گزارش و تحلیل‌های بیشتر درباره پرونده بزرگ‌ترین اختلاس در تاریخ ایران را در کلیک صفحه ویژه این پرونده در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.