رئیس بانک مرکزی ایران: نرخ ارز دولتی به زودی تغییر می‌کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که نرخ کنونی یک هزار و ۲۲۶ تومانی ارز مرجع "به زودی" تغییر می‌کند، ولی نرخ جدید آن هنوز مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، محمود بهمنی گفت که "منابع ارزی مناسب" در ایران وجود دارد، ولی براساس اولویت‌بندی‌ها اختصاص خواهد یافت، تا این منابع در شرایط تحریم "به سادگی" از دست نرود.

او اضافه کرد: "نباید ارز مرجع را برای کالاهایی نظیر خودرو یا سایر کالاها ارائه کرد."

با این حال، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: "بانک مرکزی قصد دارد به واردات چهار یا پنج کالای اساسی کمک کند تا ظرفیت ذخیره‌سازی تکمیل شود."

پیش از این گزارش شده بود که مجلس ایران طرحی برای آنچه "ساماندهی نظام ارزی" ایران خوانده شد، تهیه کرده است که براساس آن، ارز دولتی فقط به کالاهای اساسی، اولیه و استراتژیک اختصاص پیدا می‌کند.

حق نشر عکس isna
Image caption محمود بهمنی: نرخ جدید ارز دولتی به زودی اعلام می‌شود

گفته شده است که خط مشی‌های جدید ارزی در ایران به دنبال اعمال تحریم‌های بین‌المللی و محدودیت‌های ایران در نقل و انتقالات ارز در بازار جهانی، از جمله دریافت منابع مالی حاصل از فروش نفت خام و افزایش هزینه‌های واردات در پیش گرفته شده است.

با این حال، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که این بانک برای تامین ارز مورد نیاز با مشکلی مواجه نیست و "منابع ارزی مناسبی در اختیار دارد"، ولی "یکی از دلایل اولویت‌بندی برای تخصیص ارز این است که با وجود منابع ارزی مناسب در کشور، دلیلی ندارد که در شرایط تحریم این منابع را به سادگی از دست بدهیم."

او گفت: "این امکان وجود دارد که بخواهیم در دوره‌ای طولانی با منابع موجود کشور را اداره کنیم."

پیش از این، آقای بهمنی اعلام کرده بود که عرضه ارز مسافرتی "جز برای زائران اماکن مذهبی عراق" متوقف شده است.

گزارش شده است که در صورت تصویب و اجرایی شدن خط مشی‌های ارزی جدید، ارز مسافرتی کاملا حذف خواهد شد که در این صورت، افرادی که قصد مسافرت خارجی دارند، باید ارز مورد نیاز خود را به نرخ بازار آزاد تهیه کنند.

با انتشار گزارش‌های مربوط به اعمال محدودیت‌های جدید ارزی از سوی بانک مرکزی ایران در هفته گذشته بهای هر دلار در بازار تهران به بیش از دو هزار تومان رسید که نزدیک به ۸۰۰ تومان از قیمت ارز مرجع (دولتی) بیشتر است.

بازار معاملات گواهی ارزی

رئیس بانک مرکزی ایران همچنین از راه‌اندازی بازار معاملات گواهی ارزی تا ۱۰ روز آینده خبر داد و گفت: "بازار قیمت را تعیین می‌کند و بانک مرکزی نیز تابع تصمیمات اکثریت است."

گزارش شده است که کنترل قیمت ارز دلیل اصلی تصمیم دولت ایران برای راه‌اندازی بازار معاملات گواهی ارزی است.

گفته شده است که بانک مرکزی، صادرکنندگان غیرنفتی و سرمایه‌گذاران خارجی که ارز در اختیار دارند، می‌توانند ارز خود را در این بازار در اختیار متقاضیان قرار دهند.

مطالب مرتبط