ایران برای دور زدن تحریم‌ها 'از پرچم تانزانیا استفاده کرده است'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بر اساس گزارش‌ها، ایران با ثبت دوباره نفتکش‌های خود در تانزانیا به دنبال دور زدن تحریم‌های نفتی بوده است.

خبرگزاری رویترز بخشی از یافته‌های تحقیقات دولت تانزانیا را مشاهده کرده است که بر اساس آن ۳۶ نفتکش ایران با ثبت دوباره در تانزانیا، در سفرهای دریایی در آب‌های آزاد از پرچم این کشور استفاده کرده‌اند.

گزارش شده است که دولت تانزانیا از این اقدام ایران مطلع نبوده است و هم‌اکنون اقدامات لازم برای لغو ثبت نفتکش‌های ایران در تانزانیا جریان دارد.

تحقیقات دولت تانزانیا از یک ماه پیش و پس از طرح ادعاهایی درباره برافراشته شدن پرچم‌های این کشور از سوی نفتکش‌های ایرانی آغاز شد.

هوارد برمن، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا تانزانیا را متهم کرده بود که به ایران کمک کرده است تا از این طریق، تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند.

تانزانیا برای انجام این تحقیقات از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست تا به شناسایی مبداء و مالکیت نفتکش‌هایی که با پرچم این کشور حرکت می‌کنند، کمک کنند.

اقدام نفتکش‌های ایران در استفاده از پرچم یک کشور دیگر تلاشی برای دور زدن تحریم‌هایی عنوان شده است که آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران تصویب کرده‌اند.

در چارچوب تحریم‌های جدید که از ابتدای ماه ژوئیه (دهم تیر) اجرایی شد، شرکت‌های بیمه‌گر از پوشش بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام یا فرآورده‌های نفتی مرتبط با ایران منع شده‌اند و در صورت تخلف جریمه خواهند شد.

ثبت دوباره نفتکش‌ها و استفاده از پرچم یک کشور دیگر، پنهان کردن مالکیت ایران بر این نفتکش‌ها را امکان‌پذیر می‌کند و پوشش بیمه آنها راحت‌تر انجام می‌شود.

گفته شده است که در چنین شرایطی، خریداران نفت خام ایران هم می‌توانند بدون جلب توجه تحریم‌کنندگان به واردات نفت از این کشور ادامه دهند.

به گزارش رویترز، یک شرکت حمل و نقل که در دوبی مستقر است، هماهنگی لازم را برای ثبت دوباره نفتکش‌های ایران در تانزانیا به عمل آورده بوده است.

مطالب مرتبط